Півтора місяці по тому: що сталося з фігурантами операції НАБУ «Чисте місто»

Де зараз Комарницький, хто із заарештованих посадовців КМДА вже вийшов під заставу та коли запрацює «обезголовлена» Київрада – розповідаємо, що відомо на даний момент

Арешти, проведені в рамках операції НАБУ і САП «Чисте місто» на початку лютого, спричинили у київському чиновницькому бомонді ефект вибуху бомби: «під роздачу» потрапило відразу декілька наближених до Кличка, зокрема його заступник Петро Оленич та голова земельної комісії Київради, «ударівець» Михайло Терентьєв.

За версією слідства, підозрювані входили до організованої злочинної групи, яка займалася розкраданням столичної землі під керівництвом столичного юриста та ексдепутата Київради Дениса Комарницького, відомого як «смотрящий за Києвом».

Окремим спін-офом цієї антикорупційної драми став рейд ДБР до «Київзеленбуду» 12 березня, під час якого було взято під варту гендиректора комунального об’єднання Юрія Бахмата та двох його підлеглих. «Зеленбудівцям» інкримінують отримання мільйонних відкатів та розтрату коштів на ремонті київських парків і скверів. Цей поворот сюжету, звісно, був дещо затьмарений попереднім скандалом з арештом «групи Комарницького», однак вніс свою лепту в паніку, яка й досі панує у КМДА: ніхто не знає, хто стане наступним у цій череді гучних викриттів та резонансних затримань.

Ці два скандали призвели до того, що 13 березня Віталій Кличко публічно зрікся і заарештованих «зеленбудівців», і колишніх найближчих соратників, анонсувавши революційні кадрові чистки у КМДА та у власній фракції в Київраді. Однак пообіцяти – ще не означає одружитися, тож частина топпосадовців та знакових депутатів, схоже, й досі перебувають у підвішеному стані.

Каштан NEWS дослідив, що наразі відомо про долю фігурантів найрезонансніших антикорупційних розслідувань столиці.

Ціна питання

Судячи з інформації, озвученої прессекретарем ВАСУ Олесею Чемерис у коментарі Укрінформу, станом на 18 березня всі заарештовані топпосадовці з «групи Комарницького» вже внесли застави та перебувають на волі. Прейскурант, який дозволив підозрюваним не очікувати суду за гратами, виглядає наступним чином:

  • за заступника голови КМДА Петра Оленича внесено заставу розміром 15 млн грн;
  • за голову земельної комісії Київради, члена фракції «УДАР» Михайла Терентьєва –
  • майже 20 млн грн;
  • за членкиню земельної комісії, депутатку Київради від «Батьківщини» Олену Марченко – 50 млн грн;
  • за заступника директора КП «Київблагоустрій» Олексія Мушту – 7 млн грн;
  • за першого заступника директора КП «Спецжитлофонду» Юрія Леонова – 4,5 млн грн.

Як написав на своїй сторінці у Facebook Петро Оленич, який вийшов з-під варти ще наприкінці лютого, кошти за нього внесла його родина, взявши кредит під заставу нерухомого майна. З яких джерел взяли гроші інші четверо підозрюваних, залишається невідомим.

Трьом фігурантам з «Київзеленбуду», заарештованим минулого тижня, також було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави. Офіційна інформація, чи скористалися вони цією можливістю, на даний момент відсутня.

Уплав через Тису?

Що ж до Дениса Комарницького, якого НАБУ оголосила у розшук через чотири дні після арешту його ймовірних соратників, то журналісти «Української правди» розшукали його в Австрії – в одному з елітних районів на околиці Відня.

На відео, опублікованому УП 20 березня, Комарницький заявляє журналісту Михайлу Ткачу, що інформація про його перебування в розшуку є фейком та відкинув звинувачення у корупції. Яким чином він покинув територію України, Комарницький також не пояснив, однак пообіцяв зустрітися зі знімальною групою УП пізніше.

Денис Комарницький та Михайло Ткач. Фото: Михайло Ткач / Facebook

Своєї обіцянки він, як і очікувалося, не дотримав, надіславши згодом лише письмові відповіді, в яких заявив, що кримінальна справа проти нього є політичним тиском на нього як на адвоката.За інформацією джерел УП в правоохоронних органах, Комарницький спочатку переховувався у Києві, потім у Київській області, а 16 лютого з’явився у Румунії, причому офіційно ані український, ані румунський кордони він не перетинав.

«Також, за даними співрозмовників УП серед правоохоронців, наразі перевіряється версія щодо причетності до втечі Комарницького за кордон прикордонників, представників розвідки та правоохоронних органів», – повідомляє видання. 

Обіцянки Кличка

Тепер повернемося до масштабних кадрових чисток, оголошених Кличком після того, як скандал з «групою Комарницького» та «Київзеленбудом» набув такого розголосу, що відсутність реакції з боку КМДА вже виглядала би відверто непристойною.

На початку пленарного засідання Київради 13 березня голова КМДА підтвердив звільнення Оленича та Мушти. Також він заявив, що 14 березня має бути процедурно звільнений Юрій Леонов, а голова земельної комісії Михайло Терентьєв вже написав заяву про звільнення з посади директора КП «Інженерний центр». Що ж до депутатських повноважень Терентьєва, то Кличко пообіцяв, що «УДАР» відкликає його з депутатів Київради.

Засідання Київради. Фото: КМДА

Крім того, голова КМДА оголосив перелік чиновників, які також будуть звільнені «найближчим часом». До переліку увійшли:

  • заступниця директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА Валентина Святина;
  • директор КП «Київський інститут земельних відносин» Ігор Долинський;
  • директор КП «Спецжитлофонд» Володимир Шарій;
  • директор КП «Фінансова компанія «Житлоінвест» Віктор Погребной;
  • гендиректор КО «Зеленбуд» Юрій Бахмат;
  • заступник гендиректора КО «Зеленбуд» Олексій Лукаш;
  • заступник начальника управління капітальних вкладень КО «Зеленбуд» Олександр Гора.

Перші чотири посадовця фігурують на так званих «плівках Комарницького» – записах прослуховування, оприлюднених НАБУ та журналістами Bihus.Info. Невідомо, який саме «найближчий час» мав на увазі Віталій Кличко, але станом на 21 березня Шарій і Погребной досі вказані на сторінці Департаменту будівництва КМДА як директори відповідних комунальних підприємств.

На тій же сторінці можна знайти й Михайла Терентьєва, який, за версією сайту, й донині очолює КП «Інженерний центр». Депутатська доля Терентьєва також поки залишається невідомою: на сайті Київради він, як і раніше, фігурує як діючий депутат, член фракції «УДАР» та голова земельної комісії.

Повідомлення про відкликання депутатських повноважень Терентьєва на офіційній сторінці фракції у Facebook також відсутні – як і інформація про долю Олени Марченко на сторінці київської «Батьківщини» (щоправда, «Батьківщина», на відміну від «УДАРу», жодних заходів проти своєї дискредитованої членкині не обіцяла).

Нічого не знають про кадрові зміни, оголошені Кличком, й інші офіційні ресурсі: на сторінці Департаменту містобудування Валентина Святина досі фігурує як заступниця директора, сайт «Житлоінвесту» вказує як свого керівника Віктора Погребного, а сайт КП «КІЗВ» – Ігоря Долинського.

Натомість опальний Оленич з офіційного переліку заступників голови КМДА таки зник. Також прибрав прізвища Бахмата та Лукаша сайт «Київзеленбуду»: тепер замість них на сторінці «Наша команда» можна побачити портрет в.о. гендиректора Павла Кушпіля.

Параліч Київради

Власне, за звичайних обставин арешт депутатів та топчиновників КМДА обов’язково став би предметом палких обговорень на засіданнях Київради, однак тут Кличку та його політичній силі, можна сказати, пощастило. Останні два пленарних засідання були достроково перервані через блокування трибуни «Європейською Солідарністю» – фракція «ЄС» вже місяць як вимагає, щоб Київрада ухвалила звернення до уряду, Президента та РНБО щодо недопустимості тиску на опозицію, зокрема, на Петра Порошенка. Оскільки потрібної кількості голосів за цю ініціативу досі не набралося, «Європейська Солідарність» пообіцяла, що блокуватиме засідання і далі, аж поки не доможеться свого.

Для Віталія Кличка та «УДАРу» цей бойовий настрій «ЄС» є дуже доречним, оскільки тінь Комарницького впала не лише на «ударівця» Терентьєва, а й на Володимира Бондаренка – секретаря Київради та, за сумісництвом, радника і заступника Кличка у його іпостасі міського голови. На оприлюднених журналістами записах прослуховування Бондаренко та Терентьєв жваво обговорюють з Комарницьким, які питання потрібно проголосувати на засіданні.

Нагадаємо, що хоча формально Бондаренко не входить до жодної з фракцій, до Київради він був обраний за списком «УДАРу», а за попередньої каденції Кличка був керівником апарату КМДА. Тож його присутність на «плівках Комарницького» є черговою плямою на іміджі не лише Київради, а й «директора міста».

Блокування трибуни під час засідання Київради. Скріншот із відеотрансляції.

Утім, ще минулого тижня Бондаренко вирішив вжити превентивних заходів. 13 березня він подав на ім’я міського голови заяву з проханням тимчасово відсторонити його від виконання обов’язків секретаря Київради на час розслідування НАБУ, в якому – як підкреслює Бондаренко – він проходить лише «в статусі свідка».

20 березня Володимир Бондаренко повідомив у коментарі «Главкому», що наразі, згідно зі своєю заявою, відсторонений від підготовки та ведення пленарних засідань, але продовжує виконувати обов’язки, пов’язані з організаційної роботи секретаріату Київради. Своє спілкування з Комарницьким він пояснив тим, що «спілкується з різними людьми», а Комарницький «був наближений до кількох політичних сил».

«Але, підкреслю, жодних протизаконних дій я не вчиняв», – запевнив відсторонений секретар.

Тим часом у Київраді триває збір підписів за остаточну відставку Бондаренка. Як зазначив у коментарі Каштан NEWS голова фракції «Слуга народу» Андрій Вітренко, регламент Київради взагалі не передбачає тимчасового відсторонення секретаря, а лише остаточне припинення повноважень. До того ж, за словами Вітренка, заява, подана Бондаренком на ім’я міського голови, сама по собі є дивною, оскільки на посаду секретаря його обирав не Кличко, а Київрада.

Володимир Бондаренко. Фото: КМДА

Для винесення на розгляд Київради питання про відставку Бондаренка потрібно зібрати підписи не менше третини депутатів – тобто як мінімум 40 підписів.

«Збір підписів іде, вже підписала не одна фракція і не дві. Нам залишилося зібрати дуже мало голосів, щоб ми цю вимогу подали до секретаріату Київради для того, щоб вона була передана до київського міського голови. Там буде декілька вимог: перша вимога – це дострокове проведення сесії, а не 3 квітня, як передбачається, а друга – це винесення на цю сесію питання про звільнення поточного секретаря Київради», –  сказав Вітренко.

Однак поки що робота Київради фактично заблокована, і коли вона знову почне функціонувати – не ясно.

«Це (блокування Київради, – ред.) влаштовує дві політичні сили. «ЄС» це влаштовує, тому що вони мають відпрацювати для свого патрона гарну картинку, як вони його підтримують. Хоча частина депутатів від «ЄС» кажуть, що все це нісенітниця і вони розуміють, що це неефективно. З іншого боку, фракція «УДАР» не хоче слухати незручні питання про корупційні оборудки своїх членів. Тому в них тут win-win для обох сторін. У цей час не приймаються важливі для киян рішення, тому що обом партіям вигідно, щоб Київрада була заблокована. Це буде тривати до того часу, поки депутати не передомовляться про новий, скажімо так, порядок праці, про те, що потрібно відбілювати обличчя і піднімати легітимність рішень Київради», – прогнозує Вітренко.

Водночас, за його словами, поки що таких домовленостей немає.

«Малі фракції, тобто фракції, малі за чисельністю, спостерігають. А ми вимагаємо відставки Бондаренка, тому що вважаємо, що лише таким чином Київрада може самоочиститися», – сказав він.

Юлія ТЄНЄНЬОВА

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *