232
Київський міський голова Віталій Кличко полюбляє інспектувати столичні дороги, розповідати, скільки кілометрів автошляхів відремонтовано, як тепер гарно виглядають вулиці
Зокрема, 2017 року він заявив, що «у європейській столиці мають бути європейські дороги». У 2018-му мер поставив завдання перед підлеглими – «не зменшувати обсягів ремонту доріг, щоб вже за декілька років в столиці були автошляхи європейського рівня».
Сьогодні варто проїхати багатьма київськими вулицями і «насолодитися» так званими «європейськими дорогами», які обіцяв Кличко. Тут яма на ямі.
Про це так і зазначають містяни у коментарях на Фейсбук-сторінці Кличка. Ось, скажімо, що минулого місяця написала Lyudmila Gayvoron:
«Віталію, зверніть, будь ласка, увагу на дороги по вулиці Бориспільській, під’їзди до житлових будинків та «картину» на центральній вулиці в Бортничах – суцільне жахіття, яма на ямі, а там, де зробили ямковий ремонт, то залатані діри не вирівняли дороги, а навпаки – таке враження, що вона стала місцями горбами, як млинець на сковороді».
Інший дописувач, Антон Осіпов, песимістично налаштований щодо реагування мера на прохання киянки Людмили Гайворон:
«Кличку до ваших ям на дорозі байдуже, якщо не йдеться про вулицю, де мешкає хтось із його заступників».
Зрештою, чи бачили ви, щоб очільник міста пішки йшов поганою дорогою декілька кілометрів, спотикаючись об ями? А потім викликав до себе комунальників, керівника відповідного департаменту, заступника голови КМДА і влаштував їм «гарячу» розмову? Не було такого. Зазвичай, мер приїжджає туди, де вже покладено свіжий асфальт і проїзна частина рівненька. За таких обставин він і хизується, мовляв, добре дбає про місто. Подібна гра на показ уже увійшла в традицію.
Радимо таки Кличку побувати на проблемних ділянках, де постійно із вуст водіїв злітають гнівні, а то й лайливі слова на адресу комунальників.
Перша адреса – вулиця Глибочицька, яка зв’язує Поділ із Солом’янкою, іншими районами. Стратегічна магістраль, транспортний потік вельми насичений. Здається, що вона ось-ось «задихнеться» від задушливих обіймів висотних житлових комплексів, окремих хмародряпів, які окупували довколишні пагорби.
Редакція «Каштан NEWS» направила інформаційний запит до КМДА з проханням повідомити, яку суму бюджетних коштів було витрачено торік на асфальтування дорожнього покриття, тротуарів на Глибочицькій? Нас також цікавило, чи встановлено гарантійний термін виконаних робіт і який він, чи буде оновлення дорожнього покриття, тротуарів на Глибочицькій у 2024-му? І коли нарешті замінять старі трамвайні колії на цій вулиці на сучасні?
З відповіді Департаменту транспортної інфраструктури, який очолює Руслан Кандибор, ми дізналися, що торік на Глибочицькій за бюджетні кошти виконано поточний (дрібний) ремонт проїзної частини гарячою асфальтобетонною сумішшю обсягом 343,6 кв. м та тротуарів площею 10 кв. м. Загальна вартість робіт становить 361,3 тис. грн.
На жаль, у відповіді, яку підписав заступник керівника департаменту Роман Лелюк, немає ані слова про долю трамвайних колій на Глибочицькій. Вони вже давно потребують капітального ремонту. Трамвай на цій лінії кидає з боку в бік так, ніби він потрапив у шторм на морі. А вздовж між рейками на водіїв чатують підступні ями. Цього не бачить директор департаменту КМДА Кандибор? Зрештою, про що ми? Хіба київські посадовці користуються громадським транспортом?
За даними сайту texty.org, влада обіцяла реконструювати трамвайну колію до 2021 року, але так цього і не зробила.
На перший погляд, Глибочицьку ніби трохи причепурили на проїзній частині. Але лише приблизно кількасот метрів. Інші ділянки дороги, особливо навпроти АЗС, поруч нових будмайданчиків, у такому стані, що не личить столиці. І ми вкотре переконуємося, що в місті немає доброго господаря.
Як ідеться в листі Департаменту транспортної інфраструктури, виконавцем усіх робіт є КП «ШЕУ Шевченківського району». Редакцію також інформують, що на Глибочицькій, 43 (навпроти) виконувалися роботи з прокладання інженерних мереж під час будівництва будинку № 43. Нині виконавцем робіт з перекладання інженерних мереж за цією адресою відновлено тимчасовий проїзд, оскільки роботи на об’єкті ще не завершено.
Замовником зазначених робіт виступає «Київміськбуд». Тобто, поки зводяться хмародряпи, кияни мусять терпіти і розриття пішоходних доріжок, і ями на вулицях.
Що робить муніципалітет? Направляє листи-приписи на адресу замовника та виконавця робіт щодо усунення порушень, а також інформує Департамент територіального контролю КМДА про ситуацію на цій ділянці. Причому, як повідомляє редакції заступник керівника департаменту Роман Лелюк, приписи вже надсилали неодноразово. На ці документи ніхто не звертає уваги. Керівництву «Київміськбуду» байдуже. Тротуари на Глибочицькій в такому стані, що можна і ноги зламати. Зате мер звітує-рапортує, як наводить глянець на інших магістралях. Кому потрібне це окозамилювання?
Подібну картину «відфутболювання» спостерігаємо і за іншою адресою. Як ідеться у відповіді Департаменту,
«на вулиці Котарбінського виконувалися роботи з прокладання (перекладки) водогону та каналізації на проїзній частині під час спорудження будинку. Замовником та виконавцем зазначених робіт не є підпорядковані Департаменту транспортної інфраструктури підприємства. Після завершення робіт виконавець зобов’язаний відновити благоустрій в повному обсязі власним коштом. КП «ШЕУ Шевченківського району» неодноразово направляло листи до замовника та виконавця, однак всі листи були повернуті без відповіді. Останній лист направлявся 13 лютого 2024 року. Також балансоутримувач інформував Департамент територіального контролю про існуючу ситуацію на даній ділянці».
Як вам хаос в інфраструктурній сфері міста? У нас є муніципалітет чи немає, чи він поїхав до Іспанії та Монако вивчати позитивний досвід господарювання?
Роман Лелюк інформує, що цьогоріч «при виявленні на окремих ділянках аварійної ямковості на Глибочицькій будуть виконані роботи з її ліквідації».
Пане Лелюк, не варто чекати літа – закликаємо вас особисто приїхати сюди і вже проінспектувати не те що ямковість, а ямища! «Європейські», як полюбляє говорити про дороги Кличко.
До речі, в 2019 році в медіа з’явилася інформація, що нарешті очікується реконструкція Глибочицької. Адже ще в червні 2017 року КМДА видала розпорядження про затвердження проєкту реконструкції трамвайної лінії вартістю 302,5 млн грн. «Київпастранс» навіть оголошував тендер, яким передбачалося ремонт проїзної частини й заміна 10 зупинкових комплексів на більш сучасні. Було підраховано, що місту це коштуватиме 461,4 мільйона гривень.
Як бачимо нині, Глибочицька так і не дочекалася кращої долі. Зате в пошані тутешні забудовники. Заробляють мільярди… А у своєрідних заручниках залишаються усі, хто користуються вулицями і тротуарами. Хоча бюджетні кошти таки витрачалися раніше на ремонт дорожнього покриття на вулиці Глибочицькій. За даними ЗМІ, у 2017 році Київавтодор витратив 1,5 млн гривень. Але вулиці всеодно надто далеко до європейської. І ми нагадаємо слова Кличка:
«Гарантія на дорожнє покриття – 5 років. Якщо є якісь порушення, то підрядник за свої кошти зобов’язаний дорогу відремонтувати, і місту це нічого не буде коштувати».
Чому ж Глибочицька вся в латках? Яка ефективність витрачених мільйонів на ремонт вулиці? Муніципалітет про це не згадує. Хоча Кличко і заявляв:
«Якість дорожнього покриття повинна бути на рівні Заходу – там кладуть дорогу як мінімум на 10 років».
Раптом Руслан Кандибор зі своїм заступником Романом Лелюком завітають на Глибочицьку, то варто їм заглянути й на сусідні вулиці – Верхній Вал та Нижній Вал. У минулі роки тут вряди-годи виконували ямковий ремонт проїзної частини. А про те, щоб покласти на обох «валах» суцільний асфальт, не йшлося. Ось так і латали – від випадку до випадку. Тому древні подільські «вали» латані-перелатані. І чи не соромно Кличку, що в історичному центрі Києва найгірші дороги? Хоча зауважимо, деякі вулиці, наприклад біля «Могилянки», відремонтовано непогано. Але вони, швидше, виняток із правил.
Департамент транспортної інфраструктури КМДА у відповіді на редакційний запит повідомляє, що
«планом поточного (дрібного) ремонту КП «ШЕУ Подільського району» на 2024 рік передбачено виконання робіт з ремонту дорожнього покриття на проїзній частині вулиць Нижній та Верхній Вал».
Отже подільські вулиці знову чекають асфальтні латки. Чи довго протримаются ці острівці? Можливо, до початку наступної зими, а там знову водії лаятимуть і міську владу, і ями.
Що цікаво, якось Кличко публічно зауважив: є багато нарікань, що асфальт сходить разом зі снігом. Водночас, додав мер, це стається на тих шляхах, які не ремонтувалися десятиріччями.
«Термін експлуатації доріг 10 років. По закінченню цього терміну має відбуватися капітальний ремонт дороги», – промовив міський голова.
Про «динаміку» ремонту яскраво свідчить картина на таких вулицях, як Золотоустівська, Дмитрівська, Котарбінського та багатьох інших.
Департамент транспортної інфраструктури КМДА стверджує у відповіді на запит редакції:
«Щодо ремонту дорожнього покриття, тротуарів на вулиці Золотоустівська, то планом поточного (дрібного) ремонту КП «ШЕУ Шевченківського району» на 2024 рік передбачено виконання робіт з ліквідації ямковості».
Знову традиційна для чиновників фраза – «ліквідація ямковості». А коли вулиця, нарешті, буде виглядати, як європейська? Проїзна частина Золотоустівської – це страхіття. І ми вкотре будемо спостерігати бескінечне дорожнє латання.
У реакційному запиті ми цікавилися також вулицею Дмитрівська. Тут і трамвайні колії, і проїзна частина вже давно не витримують жодної критики. Мабуть, і цьогоріч не дочекаємося, що на цій ділянці все буде доладно. Лище чуємо обіцянку від департаменту:
«Заплановано виконання поточного ремонту балансової проїзної частини та тротуарів на ділянці від вулиці Бульварно-Кудрявської до вулиці Павлівської (до неї примикає Дмитрівська, – ред.)».
Певно, вже «втомилася» від багатолітніх ям і вулиця Коперника. Колись поруч було трамвайне депо, його знесли. Але окрема колія на Коперника залишилася. Її б до Книги рекордів варто занести! Більше 15 років її ніхто не демонтує. Про неї ніби забули. Але вздовж рейок утворюються ями. Вони роками надокучають людям. Так ось, час од часу вздовж забутої трамвайної колії з’являються асфальтні латки. Це що, нова технологія створення «європейських» доріг?
Редакції відповів листом Департамент, що
«на вулиці Коперника силами КП «ШЕУ Шевченківського району» за сприятливих погодних умов заплановано виконання робіт з ліквідації аварійно-небезпечної ямковості протягом першого кварталу поточного року».
Після того, як редакція направила інформаційний запит до КМДА щодо ремонту доріг (а ми назвали і вулицю Коперника), 6 березня 2024-го тут з’явилися комунальники з технікою і стали латати дорогу. Співпадіння? Можливо.
Прикро і сумно, що столичні дороги нагадують полігон для випробування автомобільної техніки. Причому міська влада робить ставку на спорудження транспортних розв’язок вартістю мільярди гривень, перекладає бруківку там, де вона ще може послужити людям, асфальтує деякі вулиці за надто високими цінах, виконує ремонти проїзної частини, яка ще перебуває в задовільному стані. Але роками впритул не бачить елементарного – розбиті дороги, що треба зробити першочергово, адже це впливає на безпеку учасників дорожнього руху. Забула міська влада, що люди хочуть мешкати у комфортному, зручному місті, де є дбайливий господар, де не крадуть, де кожен службовець муніципалітету чесно служить громаді. Чи буде так?
Богдан ТУР
Більше новин, фото та відео у Телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в Телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в Телеграмі.