113
Військові експерти підбили підсумки року
Завершується третій календарний рік великої війни між росією та Україною. Будемо відвертими, він був дуже важким. Ми втратили багато людських життів, ворогу вдалося знищити чи пошкодити чимало критично важливих об’єктів інфраструктури. Україна тимчасово втратила частину своєї території.
Про підсумки 2024 року Каштан NEWS поспілкувався з військовими експертами.
Колишній спікер Генерального штабу ЗСУ, капітан І рангу Військово-морських сил Владислав Селезньов
“Чи варто посипати голову попелом? Думаю, що ні. Незважаючи на те, що ситуація на фронті доволі складна, й ініціативою на полі бою (не будемо кривити душею) здебільшого володіє армія противника, але обвалу фронту не сталося, як передрікав дехто. І це в нинішніх умовах можна віднести до позитивних новин”.
Ворожий наступ і скромні досягнення
Будемо відвертими, продовжив Селезньов, але на превеликий жаль, ми дещо прорахувалися, оцінюючи потенціал російської армії: всі чекали, що на початок жовтня ворожі війська втратять свої можливості і видихнуться. Цього не сталося, і наступальний резерв агресора не було вихолощено, а отже, він продовжує свій повзучий наступ.
Однак важливим є те, зауважив співрозмовник, що ворог, незважаючи на величезний потенціал, який задіює, і неймовірні втрати як у техніці, так і в особовому складі, досягає досить скромних результатів на полі бою. А розповіді начальника генерального штабу російської армії Валерія Герасимова про те, що окупаційна армія виконала всі поставлені на 2024 рік завдання, є суцільною маячнею.
Буферна зона
За рік, що минає, росіяни як не хотіли, але так і не спромоглися створити на півночі, в межах Харківської, Сумської і Чернігівської областей так звану буферну зону, яку вони планували і про яку голосно волали. Натомість ми створили цю зону завдяки операції в Курській області.
Крім того, ворог так досі й не зміг узяти під повний контроль Луганську область і окупувати всю Донецьку. А отже, говорити про його успіхи, щонайменше, не варто.
Зупинено просування ворога на півдні
«Так само російським загарбникам не вдалося суттєво активізуватися на території Запорізької області. Це може свідчити про те, що в них не вистачає ресурсів. І — людських, і — матеріально-технічних», — наголосив військовий експерт.
Єдине, зауважив він, що ворогові доволі непогано вдалося, так це — створити логістичну мережу для забезпечення власних угруповань, які діють у південній частині окупованої Запорізької області, а також — на півдні Херсонщини.
Отже, ресурсів вони там назбирали чимало, але, маючи такі переваги, окупантам не вдалося трансформувати їх хоча б у рухи для спроби отримати подальші територіальні здобутки в цих двох українських регіонах.
Скували сили противника
«Тому говорити про 24-й рік як про «все пропало» не варто. Впродовж цього року українські Сили оборони перебували в стані стратегічної оборони, ключова мета якої полягала в максимальному вихолощенні ворожих сил і засобів для зменшення їх наступального потенціалу. Достатньо хоча би подивитися на зведення Генерального штабу Збройних Сил України і порівняти їх із відповідними грудневими показниками минулого року, то стане очевидним, що знищуємо ми ворога більше, ніж було», — звернув увагу Селезньов.
Полум’я в тилу
За словами експерта, до позитиву також можна віднести й те, що після довгих роздумів наших стратегічних партнерів ми нарешті отримали можливість наносити ураження по військовим об’єктам ворога, які розташовані в далеких тилах. Водночас Селезньов наголосив, що ці удари ракетами і дронами є масштабними, а не одиночними, як було раніше. Це дозволяє скорочувати російські військові можливості на лінії зіткнення, адже ворог утрачає ресурси.
До речі, пояснив військовий, невдачі на фронті знову змусили ворога повернувся до підлої тактики масованих ракетних ударів по цивільним об’єктам. Робиться це з метою спроби дестабілізації ситуації в суспільстві та занурення України в хаос. Цього також у загарбників не вийшло. І це теж можна віднести до скарбнички позитиву.
«Отже, говорити про абсолютно програшну ситуацію у 2024 році не варто. Говорити про якісь серйозні напрацювання і ймовірність серйозного зламу ситуації на нашу користь — я б так само не ризикнув. Головне, що ми втримали ситуацію. І це — за умови, що перші чотири місяці вели бойові дії з фактично напівпорожніми воєнними складами через гальмування постачання озброєння, боєприпасів і техніки від американських партнерів», — підвів риску під 2024 роком Селезньов.
Спроба прогнозу
Що на нас чекає наступного року? На думку офіцера, добре все навряд чи буде.
«Ворожа армія буде діяти рівно стільки і так масштабно, наскільки їй вистачить ресурсів і наскільки ми їй дозволимо це робити. А ми, відповідно, діятимемо в межах тих ресурсів, які будемо мати. В будь-якому разі війна буде тривати. А всі розповіді про те, що Путін, мовляв, готовий до переговорного треку, є пустопорожніми. Оскільки він не досягнув своїх цілей, які озвучував і які може «продати» своїй челяді», — констатував військовий експерт.
Колишній заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України, генерал-лейтенант Ігор Романенко
Позитивним є те, що, незважаючи на всі складнощі, ми продовжуємо міцно втримувати свою державу і державність. Хоча росіяни вже другий рік проводять із різною інтенсивністю наступальні дії, за підсумками чого спромоглися захопити нові території.
Якщо порівнювати цей рік із попередніми, зауважив Романенко, то він за своєю складністю дещо схожий на початок вторгнення, на його перший місяць, але потім ситуація стабілізувалася.
«Початок цього року також був важким. Минулий рік був нелегким через те, що не реалізувалися з різних причин контрнаступальні дії: замість того, щоб із наявним ресурсом перейти до стратегічної оборони, намагалися наступати. Тому цей рік став реалізацією всіх накопичених раніше помилок», — зазначив генерал.
Справа йде до перемовин
«Незважаючи на доволі важкий стан і просування росіян на фронті, ми, схоже, виходимо на початок перемовин щодо призупинення бойових дій: Україні потрібно перепочити, час для переформатування, перегрупування. Решту доведеться відстоювати дипломатичним шляхом, і треба буде готуватися до чергового етапу (бойових дій, — ред.), тому що росія на досягнутому зупинятися не стане», — спрогнозував колишній посадовець Генштабу.
На переконання Романенка, тимчасова зупинка війни буде жорстким компромісом для багатьох учасників конфлікту і, в першу чергу, це стосуватиметься України та росії.
Євген ДЕМ’ЯНОВ