190
Каштан NEWS бажає вам щасливого Нового року, яких би святкових традицій ви не дотримувалися!
Чи знали ви, що в Чилі прийнято зустрічати новорічні свята на кладовищі, в Південно-Африканській Республіці – викидати з вікон холодильники, а в Іспанії обов’язково потрібно з’їсти дванадцять виноградин, поки б’ють новорічні куранти?
Каштан NEWS зібрав для вас найцікавіші традиції святкування Нового року в різних країнах світу.
Японія
У Японії ввечері 31 грудня родини збираються за святковим столом, який обов’язково має бути пісним. Всі страви мають свою символіку: смажений короп – силу та спокій, мандарини – багатство, смажені каштани – успіх, морська капуста – радість, рис – достаток, чорні солодкі боби – здоров’я, креветки та гречана лапша – довголіття.
Опівночі в буддійських храмах б’ють у дзвони 108 разів, виганяючи 108 людських гріхів та порочних пристрастей. Після останнього удару потрібно лягти спати, щоб рано-вранці вийти та вулиці для зустрічі Нового року.
У перших числах січня японці одягають традиційні кімоно та відвідують сінтоїстські храми, щоб помолитися за процвітання в новому році. Люди пишуть на дерев’яних дощечках свої бажання та залишають ці дощечки у храмі, щоб через рік їх спалили в ритуальному вогнищі.
Австрія
В Австрії, як і в багатьох країнах Центральної Європи, свято Нового року відомо під назвою «Сильвестрів день» – на честь святого Сильвестра, чия пам’ять відзначається за католицьким календарем 31 грудня. Оскільки святий Сильвестр вважається небесним покровителем свиней, то серед новорічних страв обов’язково присутнє молочне порося, а святковий стіл прикрашають фігурками свиней, зробленими з марципана, солодкого тіста або шоколаду. У Відні цього дня також можна побачити людей, які вигулюють свиней на повідку вулицями міста – вважається, що це принесе щастя в прийдешньому році.
Серед інших обов’язкових новорічних страв – чотирилиста конюшина, зроблена з м’ятного морозива, зелений горошок (щоб водилися гроші) та хрін (щоб було здоров’я).
Іспанія
Поки йде трансляція бою новорічних курантів на Королівському будинку пошти, що розташований на площі Пуерта-дель-Соль у Мадриді, потрібно встигнути з’їсти дванадцять виноградин. Один удар курантів – одна виноградина.
Звичай їсти виноградини, поки годинник відлічує останні секунди старого року, виник у Іспанії щонайменше наприкінці XIX століття. Але остаточного поширення він набув у 1909 році, коли в провінції Аліканте, яка славиться своїми виноградниками, було зібрано надзвичайно великий урожай. Алікантські винороби не встигали переробити його у вино, тому популяризували цей звичай, щоб підняти продажі винограду.
Вважається, що якщо ви встигнете з’їсти всі дванадцять ягід, то рік для вас буде щасливим і багатим. У деяких регіонах Іспанії також вважають, що поїдання виноградин відлякує відьом і всіляке зло.
Греція
У Греції обов’язковий атрибут новорічного столу – так званий пиріг святого Василія (василопіта) або новорічний пиріг (хронопіта). Назва «василопіта» пов’язана з днем пам’яті святого Василія Великого, який святкується 1 січня. Всередині пирога запечено монету на щастя. Ріжуть пиріг за родинним столом рівно опівночі – спочатку на ньому висікають ножем знак хреста, а потім нарізають, роздаючи всім присутнім. Першими свої скибки отримують найстарші учасники застілля, останніми – наймолодші. Той, хто знаходить монету в своїй скибці, отримує заздалегідь підготовлений подарунок.
Чилі
У чилійському місті Талька є звичай проводити новорічну ніч на кладовищі. 31 грудня об одинадцятій вечора мешканці під тиху класичну музику йдуть урочистою процесією до цвинтаря – вітати своїм померлих родичів із Новим роком. Очолює процесію особисто мер Тальки.
Також у Чилі заведено з кожним ударом новорічних курантів з’їдати ложку чечевиці. Це ще складніше, ніж з’їсти іспанські дванадцять виноградин, але має принести щастя й удачу на весь рік.
Еквадор
Рівно опівночі на Новий рік в Еквадорі спалахують багаття – на них спалюють опудала, які символізують усе погане, що було минулого року. Також у новорічну ніч проходить «плач вдів»: вулицями ходять чоловіки, перевдягнуті в чорний жіночий одяг, і просять милостиню на «похорон» для опудал.
Не стійте під вікнами!
Мабуть, усі знають про італійський звичай викидати у новорічну ніч із вікон непотрібні речі, однак мало кому відомо, що така традиція є не лише в Італії. Не варто проходити під чужими вікнами й на Кубі: в цій країні прийнято 31 грудня наповнювати водою всю порожню посуду, що є в хазяйстві, щоб рівно опівночі вилити все це на вулицю. Кубинці вважають, що таким чином вони допомагають старому року піти і його шлях буде «світлим, як вода».
Активно позбавляються непотребу в першу ніч Нового року і в Південно-Африканській Республіці. У найбільшому місті ПАР Йоганнесбурзі до цього звичаю підходять настільки з розмахом, що перед новорічними святами поліція щороку публікує заклики до містян не викидати з вікон холодильники та важкі меблі. Також поліцейські просять йоганнесбуржців не стріляти в повітря з вогнепальної зброї – традиція, яка існує вже багато років, і викорінюється так само погано, як і звичай кидати з вікон старі холодильники.
Червоний чи жовтий?
У різних країнах існують різні думки щодо того, який колір одягу найліпше підходить для зустрічі Нового року. Наприклад, в Італії вважають, що в новорічну ніч обов’язково потрібно вдягти червону нижню білизну – це приносить щастя і процвітання. А ось у Болівії до цього питання ставляться інакше: приходу нового року чекають у жовтій білизні, а рівно опівночі швидко перевдягаються в будь-яку іншу (щоб увесь рік водилися гроші).
Костянтин МИХАЙЛЕНКО