101
У столиці існує багато місць, про цікаву історію яких мало хто здогадується
Київ складається з десяти адміністративних одиниць — районів. Кожен із них – розміром із невеличке місто. Райони мають свою історію, традиції, цікаві місця. Але про це не знають, забули або не здогадуються не те, що гості столиці, а й чимало місцевих мешканців.
«Каштан NEWS» вирішив розповісти й нагадати про цікаві факти київських районів. Минулого разу ми розповіли про місцевість під назвою Мишоловка. Сьогодні мова піде про Звіринець.
Розташування та історія
Історична місцевість Києва розташована між Печерськом, Видубичами, Теличкою і Чорною Горою.
Місцевість відома з часів Київської Русі. На думку вчених, назва, ймовірно, походить від місця полювань київських князів на дикого звіра. До речі, в ті часи ніхто інший полювати на цих землях не мав права. Адже тут розташовувався Красний двір — одна з княжих резиденцій.
Після монголо-татарської навали на 3віринці виникло однойменне поселення, яке належало Видубицькому монастирю. А 1810 року на цій місцевості було закладено Звіринецький форт.
Нині Звіринець є частиною Печерського району, а назва «Звіринець» використовується частіше лише шанувальниками київської історії.
Звіринецька катастрофа
Надзвичайна для Києва подія, яка отримала назву Звіринецька трагедія, сталася 6 червня 1918 року. Тоді сталися вибухи на місцевих артилерійських складах, внаслідок яких у повітря висадилося два мільйони снарядів. Загинуло майже 200 людей, більше тисячі отримали поранення і були шпиталізовані. Крім того, від ударної хвилі через детонацію боєприпасів було знищено або пошкоджено майже 900 будинків.
Про потужність вибухів може свідчити той факт, що в Університеті Святого Володимира вилетіли масивні двері, а від Хрещатика і до Львівської площі в будівлях повибивало всі шибки.
Український літературний критик, політичний діяч та філософ Дмитро Донцов так описав у своєму щоденнику ту подію:
«Було 15 сильних детонацій. Шиби в бюрі з вікон, що виходили на Хрещатик, всі вилетіли. Мене і секретарів мало не збило з ніг, коли ми, підбігши до вікон, глянули на вулицю, усіяну товченим шклом».
За спогадами Донцова, «тут і там лежали, мабуть, збиті з ніг повітрям люди».
Точну причину вибухів так і не було встановлено. Гетьман Скоропадський тоді більше схилявся до версії, що цю диверсію влаштували або більшовиків, або есери.
Місця, що варті на увагу
На щастя, на території сучасного Звіринця вже немає артилерійських складів, і він вважається престижною для життя та бізнесу і популярною для відпочинку місцевістю, адже тут розташований Національний ботанічний сад імені М.М. Гришка НАН України. Крім того, на цій території розташований Іонівський монастир, а також Звіринецький, який знаходиться у печерах. Неподалік — розкинувся Видубицький монастир.
Те, що на цьому місці було закладено ботанічний сад, Звіринець зобов’язаний амбіціям радянських часів, коли прагнули створити щось надто велике.
А колись тут існувала мережа маленьких вуличок, а також було чотири цвинтарі. Кладовища збереглися. Водночас є ще й Братське військове кладовище, на якому поховано солдатів та офіцерів Першої світової війни. Цікаво, що саме на цьому цвинтарі, як встановили дослідники, а не на Аскольдовій могилі, було поховано Героїв Крут.
Розбудова
Звіринець почав розбудовуватися після 1934 року, коли столиця України знову повернулася до Києва. Крім Ботанічного саду, на цій території з’явилася низка науково-дослідних інститутів, а в 1939 році через Дніпро перекинули міст Патона, який дав початок розбудові автодороги, котру пізніше радянські пропагандисти назвали бульваром Дружби Народів. Нещодавно його було перейменовано на бульвар Миколи Міхновського. Так само нову назву отримала й станція метро «Дружби народів», відповідно до історичної топоніміки її назвали «Звіринецька».
Нині Звіринецький мікрорайон вирізняється розвинутою соціальною та транспортною інфраструктурою. Тут зручно вести бізнес, адже звідси без проблем можна дістатися практично до будь-якого іншого району столиці завдяки виходам до трьох мостів через Дніпро та наявності двох станцій метро, а також автомагістралі.
Земля і житло
Можна без перебільшення сказати, що сучасний Звіринець зберіг свою елітність — тут зосереджена одна з найбільших концентрацій дорогого столичного житла у вигляді як престижних житлових комплексів, так і приватних маєтків. А тому, як і в інших центральних районах Києва, земельні ділянки і нерухомість на території Звіринця коштують недешево: ціни на квартири стартують від 80 і до понад 3 мільйонів доларів США. Незважаючи на це, на звіринецьких землях залишається багато «сталінок», «хрущовок» і «чешок». Водночас цим «шпаківням» так і не вдалося посунути чи знищити приватну садибну забудову.
Як дістатися до Звіринця
Якщо вас зацікавив Звіринець і ви хочете потрапити туди, щоб роздивитися все на власні очі, тоді до ваших послуг метро, автобуси маршрутів № 118, 51 і 55, тролейбуси № 14 і 62, маршрутки № 416, 43, 50, 51,118, 206, 38 і 491, міська електричка до станції «Видубичі» або приватний транспорт за допомогою навігатора.
Євген ДЕМ’ЯНОВ
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.