108
Шевченківський район
Столиця України складається з адміністративних одиниць, які мають назву «райони». В Києві їх десять, і кожен має свою історію, традиції, цікаві місця. Про багато місць, що варті на увагу, не знають, забули або не здогадуються не те, що гості столиці, а й місцеві мешканці.
Тому «Каштан NEWS» вирішив розповісти й нагадати про цікаві факти київських районів. Ми вже розповідали про Печерський. Сьогодні будемо говорити про Шевченківський район.
Другий центральний
Сучасний Шевченківський район Києва в його територіальних межах виник відповідно до постанови Центрального виконавчого комітету УРСР від 4 квітня 1937 року. Тоді він називався Молотовським — на честь радянського діяча. А вже сучасну назву отримав 1957 року.
Шевченківський район розташований у центральній частині міста. На півночі він межує з Подільським, на півдні — з Солом’янським, на заході — зі Святошинським, на сході — з Печерським і на південному заході — з Голосіївським районами.
Мовою цифр
Площа Шевченківського району становить 2,7 тисяч гектарів. Тут мешкає 220 тисяч осіб. На території адміністративної одиниці понад 50 держав розташували свої посольства та представництва.
За площею район є одним із найбільших у столиці та складається з 14, так би мовити, територій: частини Нивок і Шулявки, а також Афанасівського яру, Верхнього (старого) міста, Волейків, Дехтярів, Дорогожичів, Загоровщини, Кудрявця, Лук’янівки, Сирця, Солдатської слобідки, Реп’яхова Яру та Татарки. В жовтні 2001 року територія Шевченківського району збільшилася завдяки об’єднанню з колишніми Радянським та Старокиївським районами.
На території району розташовано 71 промислове підприємство, 1136 підприємств торгівлі та громадського харчування, 13 станцій метрополітену, 52 заклади загальної середньої освіти, 49 дитячих садочків і 7 закладів позашкільної освіти, 8 закладів естетичного виховання та 18 бібліотек.
Також тут розташовується 31 заклад вищої освіти, серед яких Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національний медичний університет імені Богомольця.
Крім того, Шевченківський район має 72 заклади культури. Серед них — 8 театрів, зокрема Національна опера України, 3 кінотеатри, 16 музеїв, 15 клубів та будинків культури, 15 виставкових галерей, Київський зоопарк, Національний цирк України.
На території району налічується 828 пам’яток історії, культури, архітектури та археології.
Також у районі зареєстровано 64 осередки політичних партій і 146 громадських організацій.
У сфері охорони здоров’я тут функціонує шість дитячих та шість дорослих полікліник, що обслуговують понад 280 тисяч киян, чотири стоматологічні поліклініки, дві дитячі клінічні лікарні, Центр здоров’я, дитячий санаторій «Ясний» і міська фізіотерапевтична поліклініка.
У мережі фізкультурно-оздоровчої сфери функціонують чотири дитячі юнацько-спортивні школи, 58 спортивних зал, три стадіони, 92 спортмайданчики, 20 гімнастичних містечок.
Незважаючи на таку кількість різноманітних закладів і підприємств, Шевченківський район є одним із найбільш зелених у Києві. Адже в ньому нараховується 13 парків, 79 скверів і шість бульварів. Серед них – парки імені Тараса Шевченка, на Володимирській гірці, «Сирецький гай», Пейзажна алея, імені Івана Багряного, «Нивки», «Смородинський», Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр» та Андріївський узвіз.
Шифр у гербі
Герб Шевченківського району – лазуровий щит, на якому зображено Софія Київська і золотий ключ. Собор символізує українську духовність, ключ означає мудрість, знання та свободу вибору. Золото на гербі є символом багатства і величі, мудрості пращурів. Водночас синя барва уособлює славу та велич.
Вінчає герб золотий княжий вінець із зображенням Архістратига Михаїла. Це пов’язано з тим, що на території Шевченківського району історично розташовувався державно-політичний центр Київської Русі.
Подих історії
Історія місцевості, на якій розташована адміністративна одиниця, тісно пов’язана з державотворенням Київської Русі. Зокрема, ядром становлення давньоруської держави була Старокиївська гора. Саме тут Апостол Андрій поставив хрест, а Володимир Великий запровадив християнство та заклав основи державності.
Отже без перебільшення можна сказати, що територія сучасного Шевченківського району була центром Київської Русі. До нашого часу збереглися найцінніші історико-архітектурні пам’ятки — Софійський і Володимирський собори, Золоті Ворота, відновлений Михайлівський Золотоверхий собор, Покровський жіночий монастир.
Саме на території Шевченківського району закладалися підвалини національної свідомості українського народу. Тут народжувалися ідеї незалежності в Тараса Шевченка, Івана Франка, Пантелеймона Куліша, Михайла Максимовича, Миколи Костомарова, Михайла Драгоманова, Павла Чубинського, Агатангела Кримського та багатьох інших видатних українців.
Тут розташовувалася Центральна Рада, а на Софійському майдані, який нині носить назву Богдана Хмельницького, проголошували універсали, відбувалося обрання гетьмана Павла Скоропадського та важливі події, пов’язані з історією України.
А ви знали?
Монумент Незалежності, який встановили на Майдані Незалежності, є найвищим пам’ятником у нашій державі. Висота композиції становить 61 метр.
Софійський собор є одним із найголовніших християнських святинь Східної Європи і найдавнішою вцілілою пам’яткою часів Київської Русі. Храм зведено 1037 року князем Ярославом. Його дзвіниця сягає 76 метрів, а дзвін важить 13 тонн. Софійський собор також відомий тим, що в ньому створювали літописи, тут працювали перша школа та бібліотека.
Червоний корпус Київського національного університету імені Тараса Шевченка є одним із найстаріших закладів вищої освіти України. Університет готує студентів із 1834 року.
В останні десятиріччя в Шевченківському районі забудовується кожен вільний клаптик землі. Досить часто — спонтанно та хаотично, адже нині Київ не має Генерального плану. Нерідко під час будівництва знищують як зелені насадження, так і історичні пам’ятки. Втім у киян ще є можливість зупинити будівельну навалу та зберегти автентичний вигляд древньої столиці.
Євген ДЕМ’ЯНОВ
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.