У нас на районі: Батиєва гора

У столиці існує багато місць, про цікаву історію яких мало хто здогадується

Київ складається з десяти адміністративних одиниць — районів. Кожен із них – розміром із невеличке місто. Райони мають свою історію, традиції, цікаві місця. Але про це не знають, забули або не здогадуються не те, що гості столиці, а й чимало місцевих мешканців.

«Каштан  NEWS» вирішив  нагадати про цікаві факти київських районів. Минулого разу ми розповідали про місцевість під назвою Мишоловка, Звіринець.

Сьогодні мова піде про Батиєву гору.

Розташування та історія

Батиєва гора є однією з найвищих точок Києва. Вона має висоту  185, 2 м. Пагорб височіє  над річкою Либідь і залізницею,  між Протасовим і Кучминим ярами. З гори відкривається чудовий краєвид на центральну частину міста, яка  майже, як  на долоні.

Краєвиди Батиєвої гори. Фото: stezhkamu.com

За переказами,  саме тут колись стояло шатро татаро-монгольського хана Батия, який нібито особисто керував штурмом Києва у 1240 році.

За іншими джерелами, походження назви Батиєва гора не має відношення до татарського хана. Оскільки вперше назва зафіксована на картосхемах Києва за 1861 і 1874 роки як Батієві могили (від кургану-могильника Баті, походження назви якого досі не встановлено).

Цікаво, що на Батиєвій горі було знайдено 50 курганів-могильників Зарубинецької культури, яка датується 2-4 ст. н.е.

Залишки робітничого культу

Селище Батиєва гора виникло на межі XIX—XX століть як поселення робітників-залізничників. Там до сьогодення збереглася значна частина старої забудови. У ті ж часи —  приблизно з 10-х років минулого століття — сформувалася й мережа вулиць та провулків. Майже 15 з них збереглися й донині.

До 50-х років минулого століття вулиці мали назву ліній (перша лінія, друга лінія тощо). Сучасні  назви походять із 1950-х років. Вулиці Локомотивна, Кондукторська, Провідницька тягнуться вгору, що є яскравим відображенням робітничого походження місцевості. Звичайно, що до залізничників і робітників  на Батиєвій горі жили представники інших верств. Зокрема,  служителі церковного культу.

Батиєва гора, 60-ті роки ХХ століття. Фото: kyivpastfuture.com.ua

Ще й досі на цій місцевості можна побачити  старі провінційні дерев’яні будиночки, які дивом пережили дві світові війни та революцію, зберігши свій первісний вигляд. Але помітити їх відразу вдається не завжди — вони ховаються або за парканами, або загороджені новобудовою. Як не дивно, на Батиєвій горі панує майже сільська атмосфера, з усіма її атрибутами — співами півнів, купами дров, складеними господарям для опалення осель взимку. Через своєрідний рельєф місцевості будинки туляться ледве не впритул один до одного,  аби не втрачати  зайві метри земельної площі. Однак цивілізація поступово витискає старовину: нові котеджі хаотично постають замість старих хат, перетворюючи Батиєву гору на суцільний будівельний майданчик. Тому достеменно не можна сказати, чи масове будівництво,  чи час і природні фактори або  все це разом  стали  причинами  зсувів гори, які нині намагаються зупинити підпірними бетонними стінками.

Батиєва гора неодноразово привертала увагу видатних митців, вона увічнена в творах мистецтва, кіно. Наприклад, тут знімали окремі епізоди кінострічки «За двома зайцями».  Зокрема, саме на цій місцевості  Голохвастов із  друзями співав під гітару веселу холостяцьку пісню.

На Батиєвій горі існував і літній кінотеатр, що  був своєрідним вогнищем культури для місцевих мешканців.

Урбанізація

За словами відомого київського краєзнавця Кирила Степанця, тривалий час верхівка гори була незабудована — будинки поселення здебільшого намагалися розташувати на її схилах. А на так званому плато тривалий час були  пасовиська та  поля.

Що цікаво, в старі часи біля  підніжжя Батиєвої гори розташовувалося Солом’янське кладовище, яке ліквідували в другій половині ХІХ століття, коли почали прокладати цією місцевістю залізницю. Тепер на місці поховань –  локомотивне депо і зимовий сад, який колись створили з метою психологічного розвантаження трудящих.

Батиєва гора, 60-ті роки ХХ століття. Фото: kyivpastfuture.com.ua

А вже пізніше біля підніжжя Батиєвої гори постала кругла будівля колгоспного ринку з бетону, заліза та скла. Для того, аби її спорудити,  будівельники  знесли  частину гори.

Гора та релігія

На Батиєвій  горі,  як і в інших районах стародавнього Києва, розміщено кілька храмів різних конфесій.  Як зазначає Кирило  Степанець, найцікавішим є так званий катакомбний храм, котрий  було споруджено кілька десятиліть тому на місці старих водонапірних резервуарів, в яких  зберігали  воду  для рухомого складу  залізниці.  Цікаво,  що резервуари  наповнювали  не з Дніпра, а з Десни, бо  в останній вода  не залишала накипу на вузлах паровозів.  Бетонні резервуари побудови 1909 року зводилися так якісно, що й нині  не потребують будь-якої додаткової обробки для захисту від вологи, а тому цілком придатні  для розміщення в них культового закладу.

Чому місцевість  рухається

Попри  чудові краєвиди, які відкриваються з Батиєвої гори на  столицю, ця місцевість є однією із зсувонебезпечних височин Києва. Причина цьому – навантаження від масової забудови Батиєвої гори. Новобудови тиснуть на грунти, а ті не витримують і починають рухатися, зсуватися вниз у різні боки. Водночас гора оточена трьома річками, одна  з яких –  Либідь.  Наближеність водойм також впливає на «рухливість» місцевості.

На Батиєвій горі вже було зафіксовано кілька зсувів. Фахівці кажуть, що цей процес не можна зупинити без здійснення активних протизсувних заходів, прокладання доріг з твердим покриттям, приведення до ладу каналізації та дренажної системи. Ще однією проблемою  гори  є стихійні сміттєзвалища, виникнення яких цілком лежить на совісті місцевих мешканців.

Як дістатися

Якщо вас зацікавила Батиєва гора і  ви хочете потрапити туди, щоб роздивитися все на власні очі, тоді до ваших послуг будуть автобуси маршрутів № 119, 20, 50 і 69, тролейбуси № 3 і 40, маршрутки № 171 і 198 або приватний транспорт за допомогою навігатора.

Євген ДЕМЯНОВ

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *