1,1K
В Україні збільшується кількість захворювань на штам Victoria
Захворюваність на грип та ГРВІ поступово знижується, однак при цьому спостерігається зростання кількості госпіталізацій та летальних випадків. Лише в Києві з 10 по 16 березня захворіло 19 390 осіб, серед яких було госпіталізовано 554 людини, зокрема 363 дитини. За цей період від ускладнень грипу померло семеро киян. Ще шість смертельних випадків було зареєстровано з 3 по 9 березня.
Водночас COVID-19 майже зник зі статистики – за минулий тиждень в столиці було зареєстровано лише 29 випадків. Чому грип витісняє коронавірус, які штами наразі циркулюють в Україні та як вберегтися від інфекції – розповідає Каштан NEWS.

Розплата за карантин
Медики вважають нинішній сплеск грипу наслідком карантинних заходів, які запроваджувалися під час пандемії коронавірусу. Перебуваючи в ізоляції, люди не обмінювалися «звичайними» інфекціями, тому імунна система відвикла боротися з патогенами.
«Сьогоднішню ситуацію з грипом, я розцінюю, як розплату за локдауни. Починаючи з 2022 року, розпочалися серйозні спалахи звичайних хвороб, з якими раніше у нас особливих проблем не було. Це і респіраторно-синцитіальні віруси, збудники атипових пневмоній, саме бактеріальних, навіть мікоплазмоз активний у цьому році. Такого ще ніколи не було», – зазначила в інтерв’ю ТСН доктор медичних наук Ольга Голубовська, завідуюча кафедрою інфекційних захворювань у Національному медичному університеті ім. О.Богомольця.
Такої ж думки дотримується відомий лікар-імунолог Андрій Волянський. За його словами, найбільше зараз потерпають діти, в яких імунітет ще не сформований.
«Діти, які були два роки на карантині, не отримували необхідні інфекційні контакти, тобто не продукували свою специфічну імунну систему, і тому вони зараз майже незахищені. Знов-таки, майже всі діти в Україні не щеплені проти грипу», – сказав Волянський в ефірі 24 Каналу.

Штами та ускладнення
Як пояснив Волянський, хоча загалом в Україні переважно циркулює грип А (у варіантах H1N1 та штам H2N3), однак протягом останніх двох тижнів зафіксовано спалах грипу B (лінія Victoria). Всі ці штами відповідають вакцинним – тобто таким, які враховані у вакцинах, ухвалених цього сезону.
«Однак у цьому сезоні перебіг захворювань значно важчий, а летальність набагато вища. Якщо ми в цілому вважаємо, що летальність грипу – це приблизно 0,1%, то зараз це 2%», – сказав імунолог.
За словами Волянського, загальна статистика, що свідчить про зниження захворюваності, включає не тільки випадки грипу, а й дані по ГРВІ. І хоча кількість випадків ГРВІ дійсно зменшується, захворюваність на грип, навпаки, зростає.
Зростає також кількість ускладнень, які можуть стати летальними.
«Головна проблема – це дуже низьке охоплення щепленнями в Україні, менше 1%. Друга проблема – це невчасне звернення за допомогою. У грипу є така риса: він дуже швидко спускається в легені. Людина може померти на п’ятий – шостий день від початку захворювання. І ще одна проблема, як я вважаю, це нерішучість лікарів. Бо є специфічні препарати проти грипу, їх всі знають, але не завжди їх призначають», – зауважив Андрій Волянський.

Як уберегтися від інфекції
Найбільш дієвим способом лікарі вважають вакцинацію. Наразі в українських аптеках можна купити дві вакцини проти грипу – «Ваксігрип Тетра» від французького виробника «Санофі Пастер» та південнокорейську «Джісі Флю Квадривалент» від «ДжіСі Біофарма Корп.». Це чотирьохвалентні вакцини, які призначені для вироблення імунітету від чотирьох штамів грипу, які цього сезону циркулюють у Північній півкулі:
- вірус, подібний до A/Victoria/4897/2022(H1N1)pdm09 [A/Victoria/4897/2022 IVR-238];
- вірус, подібний до A/Thailand/8/2022 (H3N2) [A/California/122/2022 SAN-022 — «Ваксігрип Тетра»; A/Thailand/8/2022 IVR-237 — «Джісі Флю Квадривалент»];
- вірус, подібний до B/Austria/1359417/2021 [B/Michigan/01/2021, дикий тип — «Ваксігрип Тетра»; B/Austria/1359417/2021 BVR-26 — «Джісі Флю Квадривалент»]);
- вірус, подібний до B/Phuket/3073/2013 [B/Phuket/3073/2013, дикий тип].
Водночас варто розуміти, що після вакцинації імунітет не виникає миттєво – він виробляється протягом двох тижнів, тож ризик інфікуватися у цей період залишається доволі високим.
Щоб зменшити ймовірність зараження, дотримуйтесь наступних правил:
- за можливості уникайте великих скупчень людей – зокрема, обмежте поїздки в громадському транспорті;
- уникайте контактів з хворими, а якщо це неможливо – намагайтеся спілкуватися з ними на відстані не менше двох метрів;
- часто мийте руки з милом і привчіть до цього дітей: процес миття має тривати не менше 20 секунд;
- не торкайтеся обличчя немитими руками;
- під час кашлю та чхання прикривайте ніс і рот одноразовою серветкою, або якщо серветки немає – згином ліктя;
- якщо почуваєтеся недобре – залишайтеся вдома (те ж саме стосується і дітей);
- якщо у вас є симптоми грипу або ГРВІ, але вам конче потрібно вийти на вулицю – одягайте маску та намагайтеся триматися подалі від інших людей.

Як відрізнити грип від ковіду та інших ГРВІ
Штами коронавірусу, які наразі циркулюють у світі, вже не схожі на ті, що вирували на початку пандемії: зараз ковід здебільшого перебігає легко, як звичайний сезонний ГРВІ. Натомість грип викликає набагато важчі симптоми.
Загалом відрізнити грип від ГРВІ можна за наступними ознаками:
ГРВІ (включно з COVID-19) | Грип |
Початок хвороби поступовий, температура зазвичай не перевищує 37-37,5 | Початок різкий: раптове підвищення температури до 38 і вище |
Нежить, закладеність носа і біль у горлі з перших днів захворювання | У перші дні нежить, закладеність носа, біль у горлі відсутні, але можуть з’явитися пізніше як ускладнення |
Кашель не різко виражений, з’являється разом із болем у горлі | Кашель виражений, найчастіше виникає на другий день захворювання, може спричиняти біль за грудиною |
Головний біль та біль у м’язах нехарактерні, можуть з’явитися, якщо виникають ускладнення | Головний біль та біль у м’язах виникають відразу |

У будь-якому випадку, за наявності симптомів, необхідно негайно звернутися до сімейного лікаря та обмежити контакти з іншими людьми. Якщо через завантаженість лікарень отримати медичну допомогу вчасно неможливо, зробіть експрес-тест на грип, який можна придбати в аптеці.
«Важливо пам’ятати, що ці тести не завжди можуть бути позитивними, тобто в них може бути лише 70%, а зараз і 80% чуттєвості. Тобто, якщо тест негативний, це ще не означає, що хвороби немає. У таких випадках потрібно обов’язково потрапити до лікаря, щоб він поставив точний діагноз», – зазначає Ольга Голубовська.
Костянтин МИХАЙЛЕНКО