168
Під час засідання 13 березня фракція «ЄС» знову заблокувала трибуну
Чергова спроба Київради провести пленарне засідання провалилася: на десятій хвилині роботи депутати від «Європейської Солідарності» заблокували трибуну.
Як і три тижні тому, «ЄС» вимагала включити до порядку денного проєкт звернення до Президента, парламенту та РНБО щодо неприпустимості тиску на місцеве самоврядування та опозицію (читай – Петра Порошенка, проти якого Рада нацбезпеки запровадила санкції). Проте те, що не вдалося 20 лютого, не вдалося і 13 березня: ініціатива набрала лише 54 голоси, і проєкт знову потрапив до порядку денного.
Після цього депутати від «ЄС» вже звичним маневром оточили трибуну, секретар Володимир Бондаренко закликав голів фракцій зібратися на Погоджувальну раду, після чого трансляцію було припинено.
Знайдіть десять відмінностей
Варто нагадати, що зірвана сесія формально була черговим продовженням пленарного засідання від 30 січня: тоді депутати не вклалися в порядок денний і вирішили продовжити роботу 4 лютого. Однак в заплановану дату щось не зрослося, і з незрозумілих причин засідання знову було перенесено.

Зібратися знову Київрада змогла аж 20 лютого, проте атмосфера була вже не та: як відомо, операція НАБУ і САП «Чисте місто» залишила Київраду без Михайла Терентьєва та Олени Марченко, а Кличка – без його заступника Петра Оленича. З цього приводу, відкриваючи засідання, Віталій Кличко виголосив полум’яну промову, звинувативши силовиків у злочинному тиску на безневинних представників місцевого самоуправління.
Після цього Київрада пропрацювала пів години, наштовхнулася на вищезгадану ініціативу «Євросолідарності», провалила її, отримала натомість блокування трибуни і розійшлася по домівках.
Власне, засідання 13 березня пройшло за тим же сценарієм: відкриття, промова Кличка, блокування трибуни, перенесення продовження засідання на невизначений термін. Однак дещо таки змінилося, і ці зміни виглядають доволі симптоматично.

Насамперед, з традиційної промови Кличка зникла теза про безневинних столичних посадовців. За останні три тижні голова КМДА встиг перевзутися на ходу і нині категорично відмежовується від заплямованих соратників, включно з Оленичем. Цю ж лінію Кличко продовжив і на вчорашньому засіданні: його вступний спіч являв собою публічне зречення активів, що стали надто токсичними.
Отже, як пообіцяв мер, найближчим часом будуть звільнені:
- директор КП «Київський інститут земельних відносин» Ігор Долинський;
- директор КП «Спецжитлофонд» Володимир Шарій;
- директор КП «Фінансова компанія «Житлоінвест» Віктор Погребний;
- заступниця директора Департаменту містобудування та архітектури Валентина Святина;
- керівництво КО «Київзеленбуд», яке «спалилося» на отриманні 25 млн гривень відкатів: гендиректор Юрій Бахмат, його заступник Олексій Лукаш та заступник начальника управління капітальних вкладень Олександр Гора.
Заразом Кличко остаточно скинув баласт в особі голови земельної комісії Київради Терентьєва, оголосивши, що той вже написав заяву про звільнення з посади директора КП «Інженерний центр».
«Також фракція партії «УДАР» відкликає його з депутатів Київради», – заявив Кличко.
Ще одного фігуранта розслідування НАБУ, заступника директора КП «Спецжитлофонд» Юрія Леонова голова КМДА пообіцяв процедурно звільнити 14 березня: таким чином, сьогодні Леонов має поповнити лави безробітних разом зі вже звільненими Оленичем та заступником керівника КП «Київблагоустрій» Олексієм Муштою.
Обіцяти не значить одружитися
Щоб остаточно затвердити свій імідж рішучого борця з корупцією, Кличко проголосив, що готує реорганізацію структурних підрозділів КМДА та зміни в сфері містобудування столиці та земельних відносин.
«Я дав доручення перевірити документи щодо земельних ділянок, про які йдеться в розслідуванні НАБУ. І до правомірності відведення яких виникають питання. За результатами перевірки там, де є порушення, землевідводи будуть скасовані. Також уже готується пакет рішень, аби унеможливити подібні зловживання у подальшому», – заявив він.
Під пакетом рішень, вочевидь, мався на увазі проєкт нового земельного порядку авторства Дмитра Білоцерковця та Вікторії Пташник, який депутати мали розглянути на вчорашньому засіданні (Кличко вніс його як невідкладний ще 10 березня). Проте є сумніви, що команда Кличка дійсно розраховувала на його розгляд, оскільки його партнери з «Європейської Солідарності» за день до пленарного засідання публічно попередили, що знову блокуватимуть трибуну.

Насправді, схоже, що такий сценарій влаштовував основних гравців Київради більше ніж повністю. Заблокувати трибуну «ЄС» могла лише після голосування (передбачувано провального), тож Кличко у будь-якому разі встигав проголосити свою промову – а все інше, ймовірно, могло розглядатися головою КМДА як необов’язкові номери програми.
Крім того, обстановка на засіданні із самого початку була нервова: як відомо, напередодні журналісти BIHUS.іnfo оприлюднили так звані «плівки Комарницького», на яких засвітилося багато не останніх у Київраді фігур, включаючи секретаря Володимира Бондаренка. Якщо б пленарне засідання продовжилося, тема контактів зі «смотрящим за Києвом» обов’язково спливла б на поверхню, поставивши Кличка та його «УДАР» перед вкрай неприємним вибором: або публічно зректися ще й Бондаренка, ризикуючи втратити контроль над Київрадою, або намагатися замилити питання, що навряд чи вдалося б зробити у хоч скільки-небудь пристойний спосіб.

До речі, опоненти Кличка саме так і розцінили блокування трибуни «Європейською Солідарністю» – як спробу допомогти партнерам з «УДАРу» уникнути неприємних питань.
«Замість того, щоб працювати в інтересах міста, фракція «ЄС» тримає Київ у заручниках заради політичних інтересів. Місцеве самоврядування паралізоване. Усе це – спроба відвернути увагу від масштабних корупційних схем, що продовжують розгортатися в місті», – прокоментував зрив засідання голова фракції «Слуга народу» Андрій Вітренко.
Бондаренко під ударом
Також Вітренко повідомив, що його фракція ініціює збір підписів за відставку Бондаренка з посади секретаря Київради, оскільки «людина, яка фігурує в антикорупційних розслідуваннях, не має морального права головувати на сесіях».

Для того, щоб питання про відставку секретаря Київради було винесено на розгляд, «слугам» потрібно зібрати щонайменше 40 підписів. Після цього для успішного голосування буде достатньо простої більшості – понад 61 голос.
Утім, Володимир Бондаренко вирішив випередити опонентів і вже наступного дня опублікував у Facebook заяву з проханням тимчасово відсторонити його від обов’язків, пов’язаних з підготовкою та проведенням засідань сесій міської ради.
«Аби не було жодних спекуляцій, звернувся до Київського міського голови Віталія Кличка з тим, аби відсторонити мене від функціональних обовʼязків, повʼязаних із підготовкою та проведенням пленарних засідань Київської міської ради на час проведення досудового розслідування у резонансній справі (в якій я проходжу в статусі свідка)», – написав він.

Однак чи матиме заява Бондаренка практичні наслідки, поки неясно, бо регламент Київради не передбачає тимчасового відсторонення секретаря від його робочих обов’язків. Згідно з регламентом, дострокове припинення його повноважень може бути тільки остаточним– або за заявою самого секретаря, або після ухвали Київрадою відповідного рішення, яке може бути внесено або не менш ніж третиною депутатів, або міським головою.
Юлія ТЄНЄНЬОВА