Столичний Поділ може втратити старовинну садибу

На Подолі є ризик зникнення старовинної садиби Карла-Людвіга Ницке, збудованої в кінці ХІХ століття.

У мерії розробляють план «реставрації»

На столичному Подолі є ризик зникнення або поглинення новобудовою старовинної садиби, збудованої наприкінці ХІХ століття іноземцем Карлом-Людвігом Ніцке. Адже в середині лютого спеціальна комісія КМДА погодила реконструкцію цієї історичної пам’ятки. Каштан NEWS розбирався у ситуації.

Історія виникнення

Садиба була побудована в 1893 році на замовлення прусського підданого Карла-Людвіга Ніцке. Вона розташована на сучасній вулиці Верхній Вал, 4, і є останнім повністю вцілілим комплексом садибного типу в цій частині історичного київського Подолу.

Будівля складається з двох основних будинків, виконаних у неоготичному стилі, а також господарських прибудов, які утворюють суцільну периметральну забудову. Більша частина маєтку була втрачена в пізньорадянський час — на рубежі 1980-х та 1990-х років. Відповідно до Наказу Міністерства культури та інформаційної політики від 15.03.2024 року об’єкт є пам’яткою архітектури місцевого значення під охоронним ордером № 3267-Кв.

Садиба Ніцке
Садиба Ніцке. Фото: з відкритих джерел

Старт зникнення оголошено

Консультативна рада при Департаменті охорони культурної спадщини КМДА 13 лютого 2025 року розглянула та підтримала проєкт реставрації з реконструкцією історичної садиби.

Зокрема, за первинним проєктом передбачено часткове збереження фасадних будівель комплексу та знесення до фундаменту дворових споруд садиби. На їхньому місці планується спорудження нових офісних приміщень.

Садиба Ніцке
Садиба Ніцке. Фото: Дмитро Перов

Рішення всупереч закону

Як наголошують київські активісти з ГО «Спадщина», це є грубим порушенням вимог пам’яткоохоронного законодавства. Згідно зі ст. 22 Закону України «Про охорону культурної спадщини», пам’ятки історії заборонено зносити, перебудовувати або іншим чином змінювати. Крім того, відповідно до ст. 26 цього ж Закону, виключним видом робіт, дозволеним на пам’ятках, є реставрація. Реконструкція, тим більше з будівництвом офісних приміщень, на пам’ятках заборонена.

Новий проєкт зі старим підходом

За словами київських пам’яткоохоронців, представники Департаменту охорони культурної спадщини КМДА погодили досить «цікавий», але не унікальний проєкт робіт на старовинному об’єкті. Він чимось схожий на той, який забудовник почав втілювати на будинку київського повітового земства на вулиці Рейтарській, 37. (Пам’ятаєте, рік тому культурний простір столиці сколихнув гучний скандал: забудовник за допомогою екскаватора почав зносити стару будівлю?) Той проєкт називався «реставрація зі знесенням внутрішнього дворового об’єму». У випадку зі садибою Ніцке, зазначають пам’яткоохоронці, ситуацію вирішили дещо спростити, назвавши її реставрацією з реконструкцією.

Садиба Ніцке
Проєкт перебудови. Фото із соціальних мереж

Нагадаємо, що реконструкція прямо заборонена пам’яткоохоронним законодавством України. Але, тим не менше, забудовнику якимось чином вдалося погодити свої наміри з чиновниками Київської міської адміністрації.

Форма без змісту

Як розповідають активісти ГО «Спадщина», на презентації майбутніх результатів робіт присутнім були продемонстровані доволі цікаві картинки. Презентанти також зазначили, що фасадні конструкції об’єкта безумовно залишаться збереженими — реставрації піддасться лише фасад будівлі: буде почищена цегла, з якої його складено, тощо. Доволі привабливо, чи не так? Можливо. Якби не одне «але»…

Як пояснюють знавці, проблема полягає в тому, що внаслідок такої реставрації з оригінального в садибі залишиться тільки контур будівлі, а далі будуть використані вже повністю нові матеріали та архітектурні рішення. І (що найголовніше!) передбачається знесення дворових будівель, завдяки яким садиба є цілісним історичним комплексом.

Садиба НІцке
Садиба Ніцке зі сторони двору. Фото: Дмитро Перов

«У нас реконструкція з реставрацією передбачає вміння зберегти фундаменти пам’яток історії. Так само хочуть вчинити і в цьому конкретному випадку», — зло жартують в ГО «Спадщина».

Внаслідок таких дій на місці старих дворових будівель виникне новий просторовий об’єм для офісних приміщень.

Однак і це ще не все. Якщо будівельні роботи відбудуться у тому вигляді, в якому вони пропонуються зараз, то в сухому залишку кияни та їхні нащадки не лише втратять будівлі, які знаходяться вглибині двору, але й зміст «черева» самої садиби. Адже внутрішній інтер’єр будинку зберігся. Так, він сьогодні перебуває у доволі поганому стані, але поки що він є.

«Всі добре розуміють, що в разі знесення внутрішніх перекриттів будинку, ні про які інтер’єри, а тим паче їх збереження мова вже йти не буде», — переконані пам’яткоохоронці.

Шанс на порятунок є

Невже рішення остаточне і оскарженню, так би мовити, не підлягає? Виявляється, шанс врятувати садибу ще є. Наразі небайдужі до міської старовини кияни створили петицію на сайті Київської міської ради із закликом до місцевих чиновників зберегти садибу Ніцке.

Оскільки вище вказаний проєкт ще остаточно не ухвалений, а лише розглянутий на засіданні Консультативної ради профільного Департаменту, йому можна не дати подальшого ходу.

Садиба Ніцке
Петиція щодо збереження садиби. Скріншот із сайту КМДА

З огляду на це, в своєму зверненні кияни закликають Департамент охорони культурної спадщини КМДА не погоджувати вказаний проєкт реконструкції садиби Карла-Людвіга Ніцке. Натомість вони пропонують розробити новий проєкт, який передбачатиме виключно реставрацію садиби-пам’ятки зі збереженням усієї історичної забудови та внутрішніх унікальних інтер’єрів будівлі, шляхом їх дбайливої реставрації. Крім того, пропонується винести розроблений новий проєкт реставрації на громадське обговорення у визначені чинним законодавством строки.

Цілком зрозуміло, що в Києві існує налагоджена система знищення культурної спадщини. Але, можливо, суспільний розголос стане певним застереженням для київської влади, і проєкт у його нинішньому вигляді справді не буде підписано.

Євген ДЕМЯНОВ

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *