381
Перейменування Повітрофлотського проспекту стало одним із резонансних питань за останні кілька місяців
Навколо пропозицій нової назви точаться дискусії, учасниками яких стали навіть Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний та начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов, які виступили за перейменування проспекту на честь Повітряних Сил України.
Проте у депутатів Київради від фракції «ЄС» інша думка – пропонують розділити проспект та одну з частин назвати проспектом «Європейського Союзу». Окрім того, 17 січня стало відомо, що народні обранці через питання перейменування намагаються взагалі зірвати сесію Київради, заплановану на 18 січня 2024 року.
Спеціально для «Каштан NEWS» своїми думками про перейменування Повітрофлотського проспекту поділилися голова Українського інституту національної памʼяті Антон Дробович та історик Ігор Кошіль.
«Історично справедливо назвати проспект на честь Повітряних Сил ЗСУ, які творять нашу історію та змагаються за наше мирне небо щодня,» – так прокоментував варіанти для перейменування проспекту історик Ігор Кошіль.
Говорячи про місцевість, де зараз є проспект, то вона має свою історію та своїх мешканців.
«Завдяки київському митрополиту Варлааму Ванатовичу (Вонятовичу), який вирішив зробити на місці нинішнього проспекту літню резиденцію, у 18 столітті повстав гарний дубовий гай, де відбувалися гучні гуляння тодішніх студентів та викладачів Могилянської Академії», – розповідає історик
На початку 19 століття саме на цьому місці здійснили перший в історії міста вдалий політ на повітряній кулі. Проте поступово місцевість занепадає, і тому було вирішено збудувати там Кадетський корпус. Таким чином проспект там виник в середині 19 століття.
«Це одна з найпотужніших транспортних артерій, яка змінювала свою назву не раз. Спочатку він носив назву Кадетське шосе. Потім у 1923 році стало Повітрофлотським шосе на честь Червоного повітряного флоту. А пізніше Шосе Героїв стратосфери на честь стратонавтів, які загинули під час польоту стратостату Осоавіахім-1. Під час німецької окупації шосе ненадовго повернули назву Кадетське. Сучасну назву Повітрофлотський проспект отримав у 1963 році», – розповідає Ігор Кошіль.
«Повітрофлотський проспект у 1923 році був названий на честь Червоного повітряного флоту. Однак ця назва прямо не підпадає під дію декомунізаційного законодавства, яке визначає, яка комуністична символіка, зокрема, в назвах вулиць, є забороненою. Але зараз такий час, що люди не сприймають все радянське, російське», – розповів голова Українського інституту національної памʼяті Антон Дробович
Під час перейменування проспекту було запропоновано кілька варіантів для нової назви. Серед переліку: Повітряних сил, Михайла Беркоса, Джеральда Форда, Франкліна Рузвельда, Сергія Бібікова та Європейського Союзу.
Частина депутатів Київської міської ради зауважують, що перейменування Повітрофлотського проспекту на честь Європейського Союзу завуальовано і є способом просування однієї з депутатських фракцій, а саме «Європейської Солідарності». По-перше, вона його ініціює, по-друге, у них абревіатура збігається з ЄС.
У застосунку «Київ Цифровий» ще у 2023 році провели електронне опитування серед киян щодо назви проспекту. 90 відсотків опитаних проголосували за «Проспект Повітряних Сил».
«Це вже предмет великого політичного скандалу. Особливо після того, як більшість киян за допомогою інструментів публічної демократії, не підтримала такий варіант нової назви для проспекту. Тож це вже перетворилося на предмет політичних сварок та спекуляцій. Щоб вийти з цієї ситуації, треба дослухатися до думки киян та експертної комісії, а не намагатися просунути чиюсь політичну волю чи політичний компонент», – розповідає Антон Дробович.
Тим часом у соціальних мережах на скандал навколо перейменування відреагували жартами. Мовляв, у той час, як відбуваються регулярні аварії на обʼєктах комунальної інфраструктури, підтоплює «синю» гілку метрополітену, влада міста звертає більше уваги на перейменування проспекту.
Історична справедливість
«Питання перейменувань – це не завжди питання відновлення історичної назви», – пояснює Антон Дробович.
Перша назва Повітрофлотського проспекту – Кадетське шосе. Кадетського корпусу зараз немає, і це найменування чуже для київської топоніміки. А Повітрофлотський проспект уже асоціюється з авіаційною темою.
Також голова Українського інституту національної памʼяті вважає саме це однією з причин, чому вибір киян випав на варіант Повітряних Сил.
«Не тільки цивільні кияни, але й військові підтримують таке перейменування, і це хороша історія. Мені здається, тут варто дослухатися до думки містян. І цей варіант із запропонованих мені особисто теж найбільше імпонує», – каже Антон Дробович.
Українські льотчики
Варто зауважити, що місцевість, де нині є проспект, давня і там кожна вулиця має свою історичну цінність. Поруч із проспектом знаходиться вулиця авіаконструктора Антонова, який створив прототип «Мрії», а його наступники доробили легендарний літак. Також поряд вулиця Левка Мацієвича — це перший українець, який отримав посвідчення авіатора. Поряд із Повітрофлотським проспектом і яскравий мурал із Петром Франком — сином Івана Франка, льотчиком Української Галицької армії. Там все говорить про авіацію.
Від початку повномасштабного вторгнення українські льотчики тримають українське небо разом з іншими підрозділами. Багато з них поклали своє життя за Незалежність України.
Український льотчик з позивним «Джус» та ще двоє пілотів – майор В’ячеслав Мінка, майор Сергій Проказін загинули у небі над Житомирщиною 25 серпня 2023 року.
Військовий льотчик майор Олександр Кукурба загинув 26 липня 2022 року під час свого 100-го бойового вильоту. Йому було 27 років.
Полковник Ігор Бедзай загинув 7 травня 2022 року від ракети російського винищувача під час виконання бойового завдання.
Полковник Олександр Оксанченко загинув у повітряному бою над Києвом, відволікаючи на себе авіацію російської армії. За два місяці йому мало виповнитися 54 роки.
Командир авіаційної ланки капітан Олександр Корпан знищив понад 100 одиниць ворожої бойової техніки. 2 березня 2022 року під час повернення з бойового вильоту його літак уразили росіяни. Капітан відвів літак від аеродрому й ціною власного життя врятував життя побратимів й цивільних Старокостянтинова Хмельницької області.
Повітряні сили України щоденно б’ються з ворогом і заслуговують на шану. Такими почестями може стати перейменування Повітрофлотського проспекту на Проспект Повітряних сил.
Антон Дробович каже, що нині важливо перейменовувати топоніми, де це коректно:
«Де були історичні назви і де є потреба перейменувати – там звісно ж є сенс перейменовувати, повертаючи історичну назву. Де не було історичної назви чи йдеться про нові вулиці, вочевидь, справедливо найменовувати їх на честь людей, яких тоталітарний режим чи імперська влада намагалися викреслити з памʼяті. Можна увічнити памʼять про таких людей у топоніміці, але не треба цим надмірно захоплюватися».
Перейменування вулиць, парків, скверів на честь видатних українців можливий, але не єдиний спосіб встановлення історичної справедливості.
«Наприклад, для належної памʼяті про події Революції гідності та відновлення справедливості стосовно Героїв Небесної сотні, не менше значення мають завершені розслідування і судові процеси над тими, хто вчиняв злочини проти цивільних протестувальників, і відповідні судові вироки їм. Хоч не можна виключати і найменування як спосіб відновлення історичної справедливості», – стверджує голова Українського інституту національної памʼяті Антон Дробович.
Що зміниться для мешканців у випадку перейменування?
Адвокат Ігор Ясько пояснює, що у випадку перейменування проспекту мешканцям не варто хвилюватися.
«Якщо у певному місті змінили нумерацію будинків, перейменували вулиці, то такі зміни вносяться до реєстру територіальної громади, але попередні дані зберігаються також. У подальшому інформація вноситься до Єдиного державного демографічного реєстру. За бажанням особи їх можна внести ще й до її документів, які містять відомості про місце проживання. Але це не є обов’язковим», – розповідає адвокат.
Документи, які засвідчують право власності на нерухомість, також залишаються чинними у випадку зміни назви вулиці, на якій вони розташовані. Але якщо власник бажає продати, подарувати або передати у спадок свою нерухомість, у документах, які будуть оформлюватися на нового власника, вже буде вказана нова назва. Зовсім інша ситуація з юридичними особами та ФОП.
«Зміна відомостей про місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи підприємця підлягає державній реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», а перейменування вулиці є саме цією зміною місцезнаходження», – розтлумачує Ігор Ясько.