Підземний катаклізм: народні депутати почали розбиратися з аварією в столичному метро

Щодо аварії в метро.

Відбулося перше засідання тимчасової спеціальної  комісії Верховної ради України щодо ефективності влади в Києві

Київський матрополітен завжди був об’єктом стратегічного значення, але не завжди до нього ставилися стратегічно. Як наслідок, таке ставлення далося взнаки: 8 грудня минулого року через протікання води в тунель із виносом породи було  закрито на ремонт шість станцій «синьої» гілки метро. 

Відразу після цієї надзвичайної події всі повернулися до проблеми київського метро, як то кажуть, обличчям. Не стали осторонь і народні депутати України.

З цього приводу відбулося перше засідання тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань моніторингу та оцінки ефективності діяльності органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади в місті Києві – столиці України під час воєнного стану.

Фото: Рух ЧЕСНО.

«Каштан NEWS» наводить найбільш цікаві моменти  двохгодиної розмови, в якій брали участь і народні депутати,  і представники КМДА з її головою включно.

Про течі  не доповідали

Столична влада, як заявив мер Кличко, дізналася про виникнення течі в метро лише за кілька днів до  аварійної ситуації. До цього керівництву міста про проблему не доповідали, хоча перші її наочні ознаки, за твердженням метрополітенівців, з’явилися ще в листопаді.

«У листопаді такої інформації до нас не надходило», – доповнив доповідь мера начальник  Департаменту транспортної інфраструктури  КМДА Руслан Кандибор.

Водночас очільник міста не став звинувачувати підлеглих у прорахунках. Навпаки – намагався їх виправдати.  Мовляв, поява води в тунелях метро – річ звичайна. А на цій ділянці, яка була проблемною від початку  експлуатації, періодично проводилися  роботи зі стабілізації: нагніталися спеціальні суміші за оправу тунелю, проводилися інші заходи.

«Із самого початку – після введення станції в дію, було відомо про течі. Це  не є чимось незвичним – течі є на всіх станціях метро, і вода збирається у спеціальні лотки», – переконував депутатів Кличко.

А ось коли ситуація поблизу станції «Деміївська»  почала набирати аварійних обертів, то, як сказав мер, було ухвалено вчасне рішення про зупинку руху.

Народжена з дефектом

За словами виконувача  обов’язки начальника КП «Київський метрополітен» Віктора Вигівського, течі на станції «Деміївська»  давали про себе знати з 2011  року,  від початку  її експлуатації. Їх періодично виявляли й усували. Аж поки вода не почала виносити породу в тунель, що вказувало на наближення загрози деформації його конструкцій.

«Ті заходи, які були вжиті, призводили до позитивного результату, і течі припинялися», – запевняв керівник метро.

Експерти оглядають аварійну діялнку метро.

Він нагадав, що за попередніми висновками фахівців спеціальної комісії, до розвитку аварійної ситуації на перегоні поблизу «Деміївської» могли вплинути три фактори: помилки в проєктуванні, будівництві та експлуатації.

«Тільки склавши всі ці складові, ми зможемо відповісти про причини», – зазначив Вигівський, зауваживши, що наразі ще не завершено  всі призначені експертизи.

Також представник метрополітену звернув увагу присутніх на те, що ще однією особливістю аварійної станці є сам тунель, який переходить із глиняного грунту в обводнені піски.

«Саме це призвело до розвитку аварійної ситуації», – висловив своє припущення Вигівський.

Між тим, він звернув увагу на те, що відповідь на основні запитання можна буде отримати лише після розкопування тунелю з поверхні. Це дозволить оглянути стан його оправи, гідроізоляції, грунтів.

Пошкодження в метро.

Як наголосив Вигівський, роботи над розриттям котловану тривають, і побачити верх тунелю фахівці сподіваються вже за два тижні.

Прилади відповіді не дали

Про серйозність ситуації говорить і той факт, що геофізичні та георадарні дослідження не дали корисної інформації щодо причин розущільнення грунту в затунельному просторі і чому ці процеси продовжуються.

Будівельні роботи над аварійною ділянкою метро.

Знищені документи

Додатковою проблемою у пошуку істини стала відсутність певної технічної документації. Як зазначають у своїх висновках, наданих ТСК, експерти, наразі неможливо встановити товщину тюбінгів тунелю без його розкриття через відсутність цих паперів. А вони, як з’ясувалося,  були… знищені.

«Частина документів не була надана через їх знищення Комунальним підприємством «Київський метрополітен» з посиланням на те, що вони знищені відповідно до планів діловодства», – повідомив присутній на засіданні начальник столичної поліції Дмитро Шумейко.

Він також зазначив, що столична поліція продовжує розслідування кримінального провадження щодо факту виникнення аварійної ситуації поблизу станції метро «Деміївська». Це провадження розпочато  за ч. 2 ст. 367 (службова недбалість) і ч. 5 ст. 191 (привласнення або розтрата майна) Кримінального кодексу України. 

У рамках ціїє справи, як сказавв Шумейко, призначено та проводиться шість експертиз. 

Водночас очільник столичної поліції відмовився  розкрити будь-які подробиці розслідування, аргументуючи це тим, що це може зашкодити інтересам слідства.

Кабмін має відреагувати

Враховуючи, що київське метро – об’єкт державного значення і будувався він (аварійні станції – зокрема), у тому числі, за рахунок державних капіталовкладень, а отже й відповідати за його стан також має  уряд.

Принаймні таку думку висловив присутній на засіданні народний депутат України  Олексій Кучеренко.

«Як на мене,  ця подія виходить за межі міста. І важливо знати, чи створив уряд міжвідомчу комісію? Метро – це об’єкт критичної державної інфраструктури, і моніторити його стан мали б СБУ, Держспецзв’язок», – висловився Кучеренко. І відразу отримав запевнення від голови ТСК, народного депутата України  Віталія Безгіна: «Питання щодо реакції уряду ми обов’язково з’ясуємо».

Метро поїде  влітку?

Поки нардепи і експерти намагаються з’ясувати причини аварії, в КМДА обіцяють вже наприкінці літа відновити рух  аварійною ділянкою. Для вирішення цього питання, як переконує мер Кличко, місто грошей не пошкодувало і виділило кілька сотень мільйонів гривень.

«Кошти на ремонт аварійної ділянки є, виділені. Кошторис становить приблизно 400 мільйонів гривень. Їх має вистачити», – сказав Віталій Кличко.

Андрій Вітренко.

У свою чергу, голова постійної комісії Київської міської ради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності Андрій Вітренко, який теж брав участь у засіданні ТСК, пояснив «Каштан NEWS», що гроші на ремонтні роботи в метро планують виділити з резервного фонду, розмір якого становить 900 млн грн. До речі, саме з цього фонду фінансуються й заходи, спрямовані на ліквідацію наслідків збройної агресії  росії. На думку Андрія Вітренка, за таких тенденцій скоро доведеться обирати – ремонтувати метрополітен чи пошкоджені ракетами будинки.

Між тим причини виникнення «потопу»  в столичній підземці треба знайти і усунути. Без жодної політизації цього питання. До речі, на засіданні ТСК обійшлося без політики. Про що,  власне, визнав і сам Кличко, подякувавши  присутнім за конструктив. 

Євген ДЕМЯНОВ

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *