63
Наприкінці лютого 2024 року комунальне підприємство КМДА «Інформатика» за результатами тендеру уклало договір на придбання обладнання для керування зовнішнім освітлення (електрична апаратура для комутування та захисту електричних кіл)на суму понад 448 мільйонів гривень. Підприємство, що підпорядковано КМДА, закуповуватиме це за кошти платників податків.
Що купують, для чого та за скільки?
У документації КП «Інформатика» зазначено, що метою закупівлі є «забезпечення подальшого розвитку програмно-апаратного комплексу управління та контролю мереж зовнішнього освітлення міста Києва шляхом розширення мереж вуличного освітлення обладнанням та вжиття заходів з енергозбереження».
Як зазначив у коментарі «Каштан NEWS» голова Спілки комунальних споживачів України Олег Попенко, подібне обладнання встановлюється для того, щоб управляти системами освітлення в місті.
Йдеться про закупівлю 196 шаф для керування вуличним освітленням, вартість кожної – 1,9 млн грн.
«Вартість може бути абсолютно різною, в залежності від внутрішньої комплектації. В залежності, чиє обладнання буде використано. Тому складно сказати, чи може така закупівля коштувати 448 мільйонів», – пояснює Олег Попенко.
Комплектація, зазначена в договорі закупівлі, передбачає 9 фаз на виході з можливістю розширення до 12, 15 або 18, 3-фазний рубильник на 250А, дистанційне керування, контролер WAGO. Детальні характеристики і комплектацію можна побачити на платформі «Прозорро».
Окрім цього, на майданчику закупівель є ще тендери на придбання обладнання для керування світлом, серед замовлень – комплектуючі, які уже передбачені закупівлею на 448 млн грн. Ідеться про додаткові десятки мільйонів гривень.
Таке обладнання автоматичних систем контролю та управління електроенергією може зменшити витрати електроенергії. Однак щодо сум заощадження та ефективності цих систем достовірної інформації немає. Ще в 2021 році видання «КиївВлада» направляло в КП «Інформатика» відповідний запит, але там не змогли прокоментувати ефективність такої системи. У підприємстві відповіли, що здійснюють виключно адміністрування програмно-апаратного комплексу, а тому не мають інформації щодо його енергоефективності.
Тож, чи є потреба витрачати майже пів мільярда гривень під час війни на освітлення в столиці, на систему, ефективність якої не може підтвердити саме комунальне підприємство, а підрядник фігурує в кримінальних провадженнях?
«Як на мене, витрата 451 мільйона гривень для подібних заходів під час війни – абсолютно недоцільна. Невідомо, як буде працювати вуличне освітлення під час війни та ракетних обстрілів, нічні відключення, комендантська година – все це знизить продуктивність використання систем управління вуличним освітленням, тому подібна закупівля із встановлення обладнання точно не на часі», – резюмує Олег Попенко.
Підрядник та замовник із корупційним шлейфом
Усі підряди отримує компанія «Хідден Енерджі», керівником якої є киянин Гліб Львов.
Ще в 2019 році прокуратура викрила схему розтрати бюджетних коштів на закупівлі комплексу для вуличного освітлення Києва. За версією слідства, посадовці КП «Інформатика», ймовірно, розтратили бюджетні кошти під час закупівлі програмно-апаратного комплексу для здійснення управління вуличним освітленням Києва. Зокрема, під час огляду програмного забезпечення, яке встановлено на серверах КП «Інформатика», спеціалісти зафіксували невідповідність його фактичного функціоналу заявленому, що свідчить про значне завищення вартості. Крім того, за даними слідства, КП «Київміськсвітло» до цього часу не вжило заходів до введення в експлуатацію придбаної наприкінці 2018 року пілотної системи управління освітленням вартістю майже 50 млн грн.
Тоді в комунальних підприємствах «Інформатика», «Київміськсвітло» та ТОВ «Хідден Енерджі. Юей» було проведено обшуки, під час яких вилучено первинні господарські документи щодо придбання 170 щитів управління вуличним освітленням за завищеною вартістю.
Цікавим є той факт, що ТОВ «Хідден Енерджі. Юей» співпрацює та отримує підряди лише від комунального підприємства КМДА.
КП «Інформатика» підпорядковано Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій КМДА. Діяльність Департаменту ІКТ КМДА з 2 квітня 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич.
Вікторія ЛІБАН
Читайте також: Зайві гроші: напередодні можливих блекаутів Київ витрачає сотні мільйонів на вуличне освітлення і не тільки
«Каштан NEWS» також розповідав про Жирні осінні тендери в команді Кличка
Більше новин, фото та відео у Телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в Телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в Телеграмі.