200
Столичні посадовці не припиняють дивувати киян своїми вчинками
Перший місяць нового року приніс мешканцям столиці нові неприємні сюрпризи у вигляді різних скандалів. До багатьох резонансних колотнеч безпосередньо або опосередковано причетні міська влада або керівники комунальних підприємств.
«Каштан NEWS» нагадує найгучніші скандали січня.
Пустили на самоплив
Не оминули скандали столичну архітектуру. Так, через недбалість на вулиці Симона Петлюри сталася аварія на теплотрасі, що спричинила обвал фасаду другого поверху 136-річного будинку Анни Бородкової. Внаслідок надзвичайної ситуації два вікна історичної будівлі зависли в повітрі над аркою.
![](/wp-content/uploads/2025/02/4b4bbc02496b2a0c1b77305456d456a3.jpg)
Прорив труби швидко локалізували, але значних протиаварійних чи консерваційних заходів щодо будинку так і не було вжито.
Занедбана Лавра
Тим часом Рахункова палата України встановила, що із 140 пам’яток, які є на обліку Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», 38, перебувають у незадовільному стані, а чотири — в аварійному, що створює ризики їхнього руйнування.
Головною причиною цього є недофінансування капітальних видатків заповідника в 2020–2021 та 2023 роках.
![](/wp-content/uploads/2025/02/a8e64e2e19673bde07567949069cc1f3.jpg)
Водночас аудитори зазначили, що до такого стану будівель призвели й неефективні управлінські рішення адміністрації заповідника, яка не використала 25,2 млн грн виділених бюджетних коштів.
Проблема для фунікулера
Комісія з питань культурної спадщини КМДА планує розглянути питання забудови схилів навколо столичного фунікулера.
![](/wp-content/uploads/2025/02/b4dcd0ef7af6e9046aeb7f5c59cd745d.jpg)
Зокрема, під будівництво офісного центру та житла планують передати територію першої нижньої станції фунікулера та прилеглий схил за адресою: Боричів узвіз, 4а. Будівельні роботи має виконувати ТОВ «Скіф-2004». Водночас відповідні структури не беруть до уваги той факт, що будь-яке нове будівництво заборонено на ділянках, розташованих у межах центрального історичного ареалу Києва, на території історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ» та «Історичного ландшафту київських гір та долини р. Дніпро», що є пам’ятками історії.
Замах на чиновника
Поліція Києва спільно з СБУ затримали двох мешканців Київщини (36-річного чоловіка та 29-річну жінку), які готували вбивство Сергія Дуброва, першого заступника міністра охорони здоров’я. Обох зловмисників затримали під час купівлі пістолета, яким вони планували вбити посадовця. Про серйозність намірів свідчить той факт, що пара регулярно відвідувала тир, де тренувалася в стрільбі. Мотиви злочину встановлюють.
Ботанічний сад планували закатати в бетон
Несподівано в епіцентрі уваги опинився Національний ботанічний сад імені Гришка. З’ясувалося, що на його території, всупереч прямій законодавчій забороні, планували за інвестиційною угодою звести житлові та нежитлові будівлі, частку в яких мав отримати сам ботсад.
![](/wp-content/uploads/2025/02/40542d13594cedfe3f103bc284551c35.jpg)
Ситуація набула такого широкого розголосу, що в справу втрутився Офіс Генерального прокурора.
Розваги «золотої молоді»
Не меншого суспільного обурення отримала ситуація із витівками підлітків у центрі Києва. З відео, яке самі учасники «заходу» виклали в соціальній мережі, видно, як «золота молодь» перекривала рух транспорту біля Бессарабки, розкидала гроші, слухала російську музику та створювала небезпечні ситуації на дорозі.
![](/wp-content/uploads/2025/02/491b7b97636aab8e2fb9a19b3ba37866.jpg)
Молодики начебто заявляли, що всі проблеми вирішать «подарунки» від їхніх батьків.
Нині учасників інциденту встановлено, з ними працюють правоохоронці, які повинні дати належну правову оцінку діям молодих зухвальців.
Недитячі забави
До дитячої клініки «Охматдиту» все частіше потрапляють підлітки, які стають жертвами небезпечного тренду в соціальних мережах. Зокрема, дітям пропонують створити петарду з пляшки від засобу для очищення труб «Кріт», води та фольги.
Після хімічної реакції пляшка вибухає, що часто призводить до серйозних травм. За словами медиків, вибух такої петарди можна порівняти з вибухом боєприпасів. А найбільше від цього потерпають відкриті ділянки тіла, особливо обличчя.
Мотлох для військових
Служба безпеки України викрила двох засновників приватної київської компанії, які постачали гуртові партії неякісної військової форми для підрозділів Національної гвардії.
![](/wp-content/uploads/2025/02/56a522c935c7e05d560d61579a682b74.jpg)
Як зазначили в спецслужбі, компанія відвантажила 30 тисяч комплектів одягу для захисників на 28,7 млн грн. Однак проведена експертиза встановила, що форму пошито з використанням матеріалів, які мають менший клас зносостійкості, тож на такому одязі військовослужбовець не зможе надійно зафіксувати захисну амуніцію та озброєння з набоями.
Допоміг час
Колегія суддів Вищого антикорупційного суду звільнила від кримінальної відповідальності колишнього головного архітектора Києва Сергія Целовальника та генерального директора ТОВ «Укрбуд Девелопмент» Олега Майбороду в зв’язку із закінченням строків давності в справі щодо незаконного будівництва в центрі Києва.
![Олег Майборода](/wp-content/uploads/2025/02/5f77bfa387671684859368810ae28f94.jpg)
Йдеться про ділянку, яку 2002 року Київська міська рада передала в оренду приватній фірмі для будівництва житлового будинку з басейном для середньої школи. Басейн не побудували, однак згодом компанія «Укрбуд Девелопмент» на підставі цих документів звела на тому місці багаторівневий паркінг, чим спричинила збитки громаді Голосіївського району на понад 9,3 млн грн.
Шкільний булінг
Столична поліція розпочала кримінальне провадження за фактом побиття 13-річної школярки однолітками в Оболонському районі Києва. Про знущання над неповнолітньою поліцейські дізналися під час моніторингу соціальних мереж.
Вжитими оперативними заходами встановлено учасниць конфлікту — 15-річну місцеву мешканку, яка наносила удари, та 14-річну ученицю місцевої школи, котра знімала відео знущань над потерпілою.
За цим фактом слідчі Оболонського управління поліції розпочали кримінальне провадження за ч. 2 ст. 126 (побої і мордування) Кримінального кодексу України.
Ні кроку до «100 років»
На сесії Київської міської ради депутати вирішили не розглядати проєкт рішення «Про окремі заходи щодо збереження будівель та споруд, рік будівництва яких становить більше 100 років». За чергове перенесення розгляду цього питання на наступне засідання проголосували 68 депутатів.
![Київрада схвалила проєкт рішення про забезпечення проведення у столиці загальнонаціональної хвилини мовчання.](/wp-content/uploads/2025/02/de92d3cec1773a8b42c1d8bd82002883.jpg)
На знятті питання з порядку денного наполягав депутат Ваган Товмасян.
Варто нагадати, що проєкт рішення передбачає створення нормативно-правової бази для контролю за проведенням робіт у будівлях та спорудах, рік будівництва яких становить більше 100 років та які в розумінні Закону України «Про охорону культурної спадщини» не набули охоронного статусу. Активне обговорення цього питання розпочалося в липні 2024 року після знесення Садиби Зеленських.
Родинна «полуничка»
На завершення січня в самісінькому центрі Києва, у будинку, де мешкає Віталій Кличко, правоохоронці викрили бордель, що функціонував під вивіскою нічного клубу «Tootsie». Обізнані люди стверджують, що до функціонування «полуничного» клубу причетні відомі у місті особи. За відомостями з держреєстру, нежитловим приміщенням, в якому збиралися «нічні метелики» та їхні сутенери, володіє ПрАТ «Театральне», офіційними бенефіціарами якого є Володимир Кличко, а також Лідія та Леонід Палатні. Зокрема, у документах брат столичного мера значиться кінцевим бенефіціаром згаданого товариства. А Леонід та Лідія Палатні є акціонерами з великими частками: 13,7 та 19,5 відсотків відповідно.
![](/wp-content/uploads/2025/02/f1469b5511a154b2f4c30388d16da0c6.jpg)
До речі, про це і не тільки детально йдеться у випуску ютуб-проєкту «В тіні каштана».
Гроші та схеми
За повідомленням начальника Київської міської військової адміністрації Тимура Ткаченка, у столиці продовжують функціонувати тіньові схеми з незаконного розподілу бюджетних коштів, внаслідок яких місто втрачає доходи.
Щоб такі питання не виникали, а бюджетні кошти витрачалися прозоро і за нагальним призначенням, начальник КМВА ініціював створення робочої групи «Прозорість і підзвітність».
«На жаль, використовуючи формальні підстави, команда міського голови затягує з її створенням. Попри супротив, ми цю групу створимо вже найближчим часом», — запевнив Тимур Ткаченко.
«Сито» для петицій
А тим часом у Києві «винайшли» вельми цікавий спосіб боротьби із незручними петиціями, які громадяни розміщують на сайті Київської міської ради.
Як заявляють столичні активісти, деякі петиції чомусь не можуть пройти модерацію, а тому не мають шансів з’явитися на сайті КМР, щоб потім їх могли побачити і підписати кияни.
![](/wp-content/uploads/2025/02/e74b0b3116f9d2e08ae516a3284a0682.jpg)
Таким чином, припускають активісти, міській владі не потрібно буде думати, що робити з незручними вимогами містян.
Євген ДЕМ’ЯНОВ