Наталка МАРКІВ
-Ми дуже хотіли дівчинку, але у нас народився хлопчик… Після третього сина вирішили, що треба таки вдочеряти, — розповів історію створення своєї великої родини Андрій Пересенчук. Ось уже місяць, як вони святкують новосілля.
У червні Голосіївська РДА виділила для будинку сімейного типу родини Пересенчуків простору, вмебльовану та облаштовану дворівневу квартиру у будинку по вулиці Максимовича. Там і оселилися подружжя Андрій та Вікторія. У пари троє власних дітей, всиновлений хлопчик та троє дівчат.
— Ми готувалися всиновити дитину. Для цього пройшли спеціальне навчання. Коли воно уже завершувалося, то зі служби нам подзвонили, і сказали, що сім’ї потребує чудова маленька дитинка…Виявилося, що це теж… хлопчик. Йому тоді було півтора роки, майже такий, як наш найменший Макар. І ми забрали Дмитрика, — сказала пані Вікторія.
Саме Дмитрик чи не першим зустрічав гостей і розповідав про справи сімейні голові Голосіївської РДА Сергію Садовому, начальнику Служби у справах дітей та сім'ї Валерію Танцюрі, представницям благодійного фонду СОС Дитячі Містечка Україна та журналістам, які прийшли у гості. Представники міської влади та благодійники подарували дітям ковдри, набори конструкторів Лего (проти них не встоїть жодне хлопчаче серце), настільні ігри. А від благодійного фонду – ноутбуки.
— У нас пиріжки! З м’ясом, капустою та вишнями, не знаю де які, але їх пекла мама!, — сміливо розповідав п’ятирічний хлопчик, вмощуючись на стільці за великим сімейним столом поруч зі Сергієм Садовим.
Малий діловито поділився, що йому подобається квартира, але інколи, страшно спати самому, і він йде у кімнату до хлопців, а вони не надто охоче його приймають.
-Та він коли спить, то тягне на себе ковдру, — сміється мама-Вікторія, і дещо напружена атмосфера у кухні-вітальні одразу тане. Помітно, що цим людям разом добре. Сім’я дружня. Тринадцятирічна Ольга, дванадцятирічна Вікторія та одинадцятирічна Єлизавета – рідні сестри. Діти, які потрапляють у ДБСТ часто мають складні долі і потребують багато любові, уваги і терпіння. Саме для цього і створюють такі будинки.
— Звичайно, краще б таких будинків не було, і кожна дитина жила із рідними люблячими батьками. Але маємо реальність у якій завдання влади допомагати і захищати дітей позбавлених батьківського піклування. І такий шлях, створення ДБСТ, – найкращий. Ми багато приділяємо цьому уваги, — каже Сергій Садовой.
Сьогодні саме Голосіївський район є лідером по кількості створених дитячих будинків сімейного типу. На даний час в районі функціонує 6 дитячих будинків сімейного типу в яких виховується 38 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. А це майже 25% від загальної кількості відкритих дитячих будинків сімейного типу в місті Києві.
За цією статистикою – захоплені очі дівчаток – Олі, Віки та Лізи. Сьогодні вони мешкають у затишку на 22-му поверсі, у квартирі з якої відкривається приголомшлива панорама на Голосіївський парк. Дівчата готуються до школи. Першого вересня вони підуть у нові класи, де їх чекає знайомство із новими дітьми і нове, однозначно краще життя.
— А на вихідні ми їздимо на рибалку, — коментує Вікторія-молодша.
— Пріоритетною формою виховання дітей, які втратили сім’ї є, звичайно, усиновлення. Та не всіх дітей вдається влаштувати в сім’ї усиновлювачів. Як правило — це діти з багатодітних сімей, діти старшого віку, діти, які мають деякі вади здоров’я чи діти, правовий статус яких не дає права на усиновлення. Дитячий будинок сімейного типу і є тим прихистком для знедоленої дитини, де можна відчути всю радість зростання в сім’ї, — каже Валерій Танцюра. Він нагадав, що міська влада не тільки забезпечує житлом та ДБСТ, а й купує автомобілі для таких великих родин.
7 липня на засіданні Київради депутати внесли зміни до міської цільової програми «Діти. Сім’я. Столиця на 2019-2021 роки». Це рішення дозволить цього року відкрити ще 3 дитячих будинки сімейного типу.
Наразі в столиці функціонує вже 30 дитячих будинків сімейного типу. 2392 дітей мають статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування. Із них 90% влаштовані до сімейних форм виховання (опіка, прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу).
Відкриття ще трьох дитячих будинків сімейного типу в столиці дасть можливість більшій кількості дітей реалізувати своє право на проживання і виховання у сімейному оточенні.
— Найголовнішим завданням в захисті прав дітей, які залишились без піклування батьків, районна влада вбачає саме забезпечення права дитини на виховання та проживання в сім’ї, — наголошує Сергій Садовой. І запевняє, що і родина Пересенчуків і інші батьки-опікуни завжди можуть розраховувати на підтримку та допомогу.
Фото Олексія Самсонова
Читай "Вечірку" в Telegram та Facebook.
Sourse: vechirniy.kyiv.ua