59
Міська влада Віталія Кличка кинула напризволяще черговий історичний будинок
На розі Володимирської та Прорізної знаходиться одна із найяскравіших будівель історичного центру столиці – пам’ятка архітектури, історії та монументального мистецтва. Дім споруджено у 1902 році, відомий як колишній прибутковий будинок Сироткіна.
За більшовиків будівлю націоналізували. У відкритих джерелах читаємо, що наприкінці 1940-х років тут відкрився перший у Києві бар «Коктейль-хол, який у 1950-х отримав іншу назву – це вже було кафе «Чайка». А згодом – нове перейменування, на ресторан німецької кухні «Лейпциг».
Житлова частина будинку поступово руйнувалася, і в 1985 – 1986 роках мешканців виселили для капітального ремонту. Але з цим не складалося. У 1992-му тут спалахнула пожежа, у вогні згоріла частину інтер’єру. У 1997 – 1999 роках було проведено реконструкцію фасадів, відновлено наріжну вежу, зруйновану у 1950-х, зовнішнє оздоблення та фарбування стін. Здавалося б, дім стане окрасою древнього Києва. Однак очікування були даремними.
Нова ера продажу нерухомості на Прорізній
Весною 2003 року Київрада дозволила продаж цього будинку площею 7454,7 квадратних метра, а також земельної ділянки орендареві – дочірньому підприємству «Гранд Плаза» корпорації «Геленджен інк» (США). Рішення підписав тодішній міський голова Олександр Омельченко.
Наголосимо: йшлося про будівлю та ділянку (площа 2 929 квадратних метрів) за адресою – вулиця Прорізна, 24/39. Нові власники мали намір створити у будинку п’ятизірковий готель «Лейпциг» на 209 номерів.
За даними сайту «КиївВлада», кінцевим бенефіціаром компанії «Гранд Плаза» є британсько-український підприємець пакистанського походження, засновник і основний власник групи компаній ISTIL Group Мохаммад Захур.
«Під завісу 2009 року будинок придбала компанія «ISTIL Real Estate», яка також планувала відкрити готель на 180 номерів, – пише видання «КиївВлада». – З цією метою новий власник навіть уклав угоду із міжнародною мережею готелів Marriott International про управління новим готелем під назвою Renaissance Kiev Hotel. При цьому зірковість готелю скоротилася з п’яти зірок до чотирьох, адже у будинку не можна було за містобудівними нормами влаштовувати басейн, передбачений стандартами п’ятизіркового готелю. Втім у 2015 році власник «ISTIL Real Estate», британський бізнесмен Мохаммад Захур через проблеми із фінансуванням заморозив реконструкцію будинку».
Ласий кусень. І як же без Черновецького?!
Згадаємо також, що в жовтні 2011 року вийшло рішення Київради за підписом міського голови Леоніда Черновецького про те, що місто дозволяє корпорації «Геленджен інк» передати земельну ділянку (вулиця Прорізна, 24/39) в суборенду до 25 квітня 2046 року (!) для реконструкції будівлі до рівня п’ятизіркового готелю. Чи випадково, чи ні, але чомусь у розпорядженні Черновецького площа ділянки не фігурувала.
У листопаді 2009-го ЗМІ повідомили, що компанія ISTIL Real Estate, девелоперський підрозділ ISTIL Group, завершила операцію з придбання порожньої будівлі на вулиці Прорізна, 24/39, в Києві, для розвитку проєкту чотири готелі Лейпціг. Про це йшлося в прес-релізі групи.
Сума угоди становила 35 мільйонів доларів США. Запланований обсяг інвестицій в реконструкцію будівлі становитиме ще майже 25 мільйонів доларів США. Будівлю на розі Прорізної та Володимирської було придбано шляхом купівлі дочірнього підприємства Гранд Плаза – корпорації «Геленджен інк», яке володіє будівлею і правом оренди земельної ділянки під нею площею 0,29 га на 49 років з можливістю викупу.
Київрада на сесії 17 вересня 2009 продовжила терміни реконструкції будівлі до кінця травня 2012 року.
ISTIL Group належить британському бізнесменові пакистанського походження Мохаммаду Захуру.
У 2016 році журналісти повідомляли, що бізнесмен згортає свої активи в медіа та готельному бізнесі в Україні. Зокрема, йшлося й про готелі «Лейпциг».
Історія з відновленням «Лейпцига» – типова і сумна. Більше двох десятиліть історичний будинок занепадає і руйнується, хоча зовні сяк-так пофарбований. Але це, так би мовити, усьго лише яскравий камуфляж.
У 2018 році на руйнацію «Лейпцига» звернули увагу в поліції – було відкрито кримінальне провадження. Претензії у правоохоронців зводилися до того, що будівельні роботи на об’єкті культурної спадщини проводилися з грубими порушеннями. За версією слідчих, посадовці Міністерства культури України та Київської міськдержадміністрації, зловживаючи службовим становищем, сприяли посадовим особам ДП «Гранд Плаза» в порушенні вимог законодавства України в сфері охорони культурної спадщини.
Розслідування вели за статтею про незаконне проведення пошукових робіт на об’єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини, вчинене службовою особою…
За даними правоохоронців, під час будівельних робіт забудовник пошкодив пам’ятник архітектури місцевого значення. Історико-містобудівне обґрунтування, яке в подальшому було використано для отримання дозвільних документів на реконструкцію пам’ятника історії, було розроблено та погоджено з порушенням законодавства України. Встановлено також, що було фактично змінено та пошкоджено пам’ятку архітектури.
В матеріалах слідства вже фігурують дві адреси цього будинку – Прорізна, 24/39 і Володимирська, 39/24. Тобто дві різні адреси! Отже, в поліції щось «накопали» важливе, можливо, якусь «хімію» з цієї реконструкцією.
Відомий експерт у галузі містобудування, з багатолітнім стажем роботи у цій сфері, з яким поспілкувався кореспондент «Каштан NEWS», говорить, що дві різні адреси одного і того будинку – нонсенс, такого не допускають ні в плануванні, ні в документації.
А що ж сталося з «Лейпцигом»?
З достовірних джерел, які наближені до власників цієї нерухомості, журналістові «Каштан NEWS» стало відомо, що від пам’ятки архітектури залишилися ріжки та ніжки – зовнішні стіни. Бажання створити тут п’ятизірковий готель на практиці перетворилося в банальне – що хочу, те й роблю. Оригінальне внутрішнє наповнення стародавнього будинку було повністю розібрано, натомість з’явився металевий каркас для потреб нового готелю. Через те, що вмостили надбудову, змінилася поверховість будівлі.
Чи був проєкт цієї сумнівної реконструкції, яку незалежні експерти називають незаконною? Хто його затверджував?
Більш того, поруч, на цій же ділянці збудували ще один будинок. Певно, звідси ростуть ноги в додаткової адреси – вулиці Володимирська, 39/24. Хто дозволив прибудову до пам’ятки архітектури? На ці запитання мало б дати відповіді слідство. Однак воно триває надто довго.
Дивує, що відповідні служби муніципалітету «не бачили», що коїться на цьому будмайданчику. А може, не хотіли бачити? Міська влада Віталія Кличка по суті кинула напризволяще черговий історичний будинок.
На приписи не реагують
Редакція «Каштан NEWS» направила інформаційний запит до КМДА. Очільниця Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова повідомила, що в 2013 році було укладено охоронний договір з власником будівлі, який представляє фірму «Гранд Плаза». І встановлено терміни виконання робіт з реконструкції – упродовж 2013 року.
У зв’язку зі зміною технічного стану пам’ятки до охоронного договору було внесено зміни – укладено нову угоду щодо виконання робіт, цього разу протягом 2021 – 2023 років, зазначає Соловйова. Станом на сьогодні до Департаменту документація щодо ремонтно-реставраційних робіт не надходила. Власнику будівлі (Прорізна, 24/39) направлено припис з відповідними пам’яткоохоронними вимогами, йдеться у відповіді директорки Департаменту охорони культурної спадщини КМДА.
Ось така нерадісна картина з «Лейпцигом». Скільки десятиліть ще чекати киянам, щоб цей готель нарешті відчинив свої двері?
Богдан ТУР
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в Телеграмі.