186
Кияни відреагували гнівними коментарями на «туалетну схему» в КМДА та Київраді
На початку лютого детективи НАБУ викрили злочинну групу, яка розкрадала київську землю, маскуючи свої оборудки нібито «законними» підставами для рішень Київради. Насправді це були так звані «туалетні схеми». Куратором цієї групи був колишній депутат Київради Денис Комарницький, який свого часу входив до найближчого оточення одіозного мера Леоніда Черновецького. До цієї бригади були залучені також кілька посадовців КМДА та Київради.
Журналісти Bihus.Info отримали розсекречені записи прослуховувань депутатів Київради, чиновників КМДА та інших учасників неформальної групи, яка займалася земельними питаннями і орієнтувалася на так званого «смотрящого за Києвом», тобто на Комарницького.

Як пишуть розслідувачі, «протягом кількох років правоохоронці прослуховували і Комарницького, і найближчих його соратників з числа представників київської влади. Встановили, що в 2023-2024 роках група на чолі з Комарницьким незаконно заволоділа земельною ділянкою в центрі Києва, оцінену в 11 мільйонів гривень, та намагалася привласнити ще 6 ділянок вартістю понад 83 мільйони гривень. За даними слідства, ця група отримувала ділянки за «туалетною схемою», коли на підставних осіб реєструють право власності на якусь дрібну нерухомість, а потім їм до кишень падають ділянки під нею».
Підозри отримав Комарницький, працівники його офісу, а також заступник голови КМДА Петро Оленич, голова земельної комісії Київради Михайло Терентьєв, депутатка з цієї комісії Олена Марченко, заступник директора КП «Київблагоустрій» Олексій Мушта і заступник директора КП «Спецжитлофонд» Юрій Леонов.

Після оприлюднення матеріалів розслідування мер Віталій Кличко повідомив на своїй сторінці у Facebook, що з посад у КМДА звільнено низку посадовців, зокрема Петра Оленича. Депутат Київради, голова земельної комісії Михайло Терентьєв подав заяву про звільнення з посади директора КП «Інженерний центр». Крім того, фракція партії «УДАР» ухвалила рішення відкликати його з депутатського складу Київради.
«Смілива» інціатива департаменту Тимошенка
На гучний скандал кияни відреагували з обуренням і гнівом. Вони написали майже тисячу коментарів під публікацією Віталія Кличка у Facebook. Основне в їхніх дописах: люди наголошують, що боротьба з корупцією у столиці, про яку часто говорить керівництво міста, зводиться до профанації, до відвертого окозамилювання. На підтвердження цього наводять такий факт.
Щойно стало відомо про викриття «туалетних схем», як одразу ж очільники столиці виступили з публічною ініціативою – Віталій Кличко і директор Департаменту з питань запобігання та виявлення корупції КМДА Олег Тимошенко затвердили план перевірок організації роботи із запобігання та виявлення корупції.

«Просто анекдот. Ви опублікували план акурат в той момент, як НАБУ «трусило» заступника голови КМДА Оленича, голову земельної комісії Київради Терентьєва», – прокоментував цю «сміливу» інціативу киянин Богдан Пономаренко.
Не можна без сарказму відреагувати й на таке повідомлення.
«Департамент з питань запобігання та виявлення корупції розпочав 2025 рік із навчання державних службовців основам антикорупційного законодавства… забезпеченню доброчесності та прозорості в роботі міської влади».
Департамент рапортує, що в 2024 році фахівці цього підрозділу провели 23 навчальні заходи – навчали посадовців основам антикорупційного законодавства. Ці курси відвідали понад 500 осіб. Для високого рівня підготовки учасників залучили навіть провідних експертів міста!
Бачте, який крутий вишкіл пройшли управлінці муніципалітету. А що в цей період відбувалося у столиці? «Мисливці» за київською землею вишукували кожен вільний квадратний метр площі, підтасовували документи, обговорювали, як краще обманути, замаскувати «шахер-махер», кого призначити на «хлібні посади» в управліннях та департаментах КМДА. Це був великий хапок у стилі Черновецького (Комарницький пройшов у нього добру «школу»).
І ось у таких умовах тотального розграбування Києва, коли корупційні схеми виходять на поверхню, Департамент з питань запобігання та виявлення корупції звітує про «неймовірні успіхи» у боротьбі з корупцією. Затверджують нові плани та ініціативи, надувають щоки, виглядають грізно, наче перевірки вже на носі… Кому цей цирк потрібен? Кличку? Він також грає у цю комедію, затверджуючи план перевірок. Задзеркалля, та й годі.
Кличко та його «системна модель фахового управління»
Киянин Петро Процик має запитання: «Коли депутати голосували за землю, то попередніх перевірок документації та іншого не проводили? Тут два варіанти: або мер – простофіля або в долі».
А ми ж пам’ятаємо обіцянки, які Кличко давав перед виборами:
«Влада повернеться обличчям до киян! І це стане запорукою нашого спільного успіху»; замість моделі «тотального розграбування» ми створимо системну модель фахового управління».
Кличко також обіцяв «створити громадську будівельну інспекцію, яка буде здійснювати нагляд за якістю та законністю будівництва». Де ж ця інспепкція?

Злочинна група Комарницького наполегливо «втілювала» в життя програму Кличка. Банківські скриньки учасників цієї злочинної бригади, як стверджують в НАБУ, були повнісінькі від грошей.
А ще Кличко обіцяв, що до керма Києва стає «команда чесних професіоналів замість корумпованого фінансового клану». Невже він мав на увазі Петра Оленича? А може ексначальника метрополітену Віктора Брагінського, який прокручував багатомільйонні схеми з бюджетними коштами? І Брагінський, і Оленич – ставленики безпосередньо Кличка. Сьогодні ми бачимо, як «чесні професіонали» виконували вказівки Комарницького. Їхніми гаслами було одне: чистоган, шкурна вигода!
Кожного керівного управлінця у Києві, особливо директорів департаментів, не кажучи вже про начальників комунальних підприємств, «поставлено» біля годівниці з волі і за погодженням зі «смотрящими», серед яких, зокрема і Комарницький. Невже Кличко не знав про це? Такі питання якраз і ставлять кияни у своїх коментарях.
«А ви не знали що коїться з нелегальною забудовою Києва?», – звертається до Кличка Tatiana Gloria.
Подібне запитання є і в іншої дописувачки Oksana Nesterenko: «Кличко не відав, що коять підлеглі? Що ж це за мер, якщо у нього під носом крадуть землю, а він нічого не знає? Як таке може бути?»
Ирина Котляр зазначає: «Звільнення посадовців, які працювали під керівництвом Кличка, – насмішка над киянами. Знову мер не в курсі, що під носом?»
«А мер у нас білий і пухнастий. Я кажуть в народі, простота гірше крадія. Ідіть вже з Богом до себе в Німеччину», – радить Ігор Полховський.
Читачка Юлія Кузь цікавиться у Кличка: «А без журналістських розслідувань ви хоч щось робите для ефективного управління містом?»

У відставку!
Люди акцентують увагу на важливому моменті – Кличко мусить подати у відставку.
Olga Timofeyeva: «Логічно самому піти у відставку, бо це у період вашої каденції крутилися ганебні схеми».
Ihnatiuk Volodymyr пише: «Це – ваша персональна конкретна відповідальність, пане мер. Чи ви киян за лохів сприймаєте?»
Андрій Лохматов слушно підмітив таке: «Кличко натякає, що він «не такий», як ці корупціонери і що КМДА… «не його». Однак лінія захисту Кличком своєї репутації сиплеться на тому моменті, коли справа торкається не якогось там чиновника з далекого комунального підприємства, а заступника голови КМДА Оленича. Єдиною лінією захисту в цій історії може бути заява Кличка про звільнення і вибачення перед киянами».
Pavlo Voitsekhivskyi також настійливо радить Кличку: «Просто піди. Невже не зрозуміло, що ти повністю провалив управління містом та навіть власним оточенням. Заміна одних корупціонерів на інших не допоможе. Май сміливість і хоч якісь залишки честі та гідності прийняти рішення піти у відставку».
Свої аргументи наводить у коментарі дописувач під ніком Український Популіст: «Ми хочемо стати європейською країною. Правильно? Всі згодні? Хочемо дотримуватись європейських стандартів. Теж правильно? Тепер питання: якби таке сталось в Лондоні, Осло, Берліні, Парижі, Амстердамі чи іншій європейській столиці, як би себе повів мер цієї столиці?»
Татьяна Шевченко ось на чому акцентує увагу: «Десять років Кличко «спав» на посаді мера, а Київ у цей час грабували. Сьогодні, бачте, прокинувся! Коли буде відповідальність? Пора меру вже йти з посади».
Лариса Соколова подає пропозицію: «Потрібна петиція про відставку мера Києва. Думаю, вся громада підпише».
Коли ж у Києві минеться ера загребущих комарницьких, терентьєвих та інших крутіїв? Згадується літературний персонаж Герасим Калитка із п’єси Івана Карпенка-Карого «Сто тисяч» та його одкровення:
«Ох, земелько, свята земелько – Божа ти донечко! Як радісно тебе загрібати докупи, в одні руки… Приобрітав би тебе без ліку… Глянеш оком навколо – усе твоє…»
Комарницькі, терентьєви «приобрітали», Кличко спав.
Богдан ТУР
Читайте також: «Чисте місто»: фігуранти виходять під заставу, Оленича відсторонили