264
За утримання та ремонт столичних доріг відповідає комунальна корпорація «Київавтодор»
На балансі «Київавтодору» та його підпорядкованих підприємств перебуває 2230 вулиць загальною протяжністю понад 1600 км.
На другий рік повномасштабного вторгнення у Києві продовжили роботи, щодо дорожньої інфраструктури. Внаслідок цього 2023 рік став періодом критики місцевої влади, мовляв, дороги зачекають, головне – підтримка Сил оборони України. Зокрема це стало однією з причин активізації в столиці національного руху «Гроші на ЗСУ». Загалом з початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року і до вересня 2023, за даними системи закупівель «Прозорро» лише на ремонти та реконструкції доріг у Києві витратили з місцевого бюджету 5,2 млрд грн.
У цьому матеріалі ми розповімо, які роботи і на які суми посадовці КМДА запланували на 2024-й рік та пригадаємо найбільш резонансні закупівлі дорожників торік.
Інклюзивність та «підтягування хвостів»
У 2024 році пріоритетом в інфраструктурі стане інклюзивність. Також дорожники планують завершити ремонти, які розпочали ще 2023 року. Про це директор Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Руслан Кандибор розповів наприкінці грудня минулого року в інтервʼю «Вечірньому Києву».
«Це поточні роботи з пониження бордюрів, масштабне перевлаштування об’єктів інфраструктури для забезпечення доступності для людей з інвалідністю. На зупинках комунального транспорту будемо робити підвищення, щоб було зручно сідати в громадський транспорт», – зауважив Руслан Кандибор.
А 25 січня 2024 року в інтерв’ю «Вечірньому Києву» генеральний директор КК «Київавтодор» Олександр Федоренко уточнив, які саме обєʼкти планує завершити підприємство цьогоріч. По перше, на ДегтярівськійДовженка повністю закінчать роботи з велодоріжками, тротуарами й інклюзивними переходами з тактильною плиткою.
Однак у громадських активістів уже виникають запитання щодо якості ремонтних робіт. Ідеться, наприклад, про ремонт підземного переходу на Шулявці. 24 квітня 2023 року в системі державних закупівель «Прозорро» оприлюднено інформацію про тендер на реконструкцію підземного пішохідного переходу на Шулявці, оголошена вартість – 34 млн грн. Ремонт мали завершити до 31.12.23. Однак станом на 13 лютого 2024 року фінального результату немає. Угоду продовжили до травня цього року. Перехід мав врахувати всі вимоги щодо безбарʼєрності, проте нова тактильна плитка уже відвалися.
Інклюзивні ліфти, якими мав би бути обладнаний перехід, не працюють.
Дефекти мосту Метро та велодоріжки
Генеральний директор «Київавтодору», попри заперечення посадовців КМДА, фактично визнав проблеми з мостом Метро. За його словами, прогони мосту мають дефекти.
«Наявні дефекти можуть призвести до певних подальших руйнувань конструкції», – заявив Федоренко «Вечірньому Києву».
Тож у «Київавтодорі» обмірковують встановлення підтримуючих конструкцій. Про що саме йдеться та чи вирішить це питання аварійності, мосту, Федоренко не зазначив. Тим часом на сайті «Прозорро» немає жодних закупівель на 2024 рік, які повʼязані з мостом Метро.
Нагадаємо, раніше депутат Київради Андрій Вітренко заявляв, що міст Метро в аварійному стані, а його ремонт може призвести до закриття частини «червоної» гілки метрополітену.
Тим часом на проспекті Володимира Івасюка планують облаштувати велодоріжки й завершити перекладання тротуарів. До речі, саме на перекладанні тротуарів посадовці КМДА незаконно збагатилися на мільйон гривень. Більше про корупційні скандали йдеться в одному з випусків проєкту «В тіні Каштана».
Будівництво на роки та додаткові мільйони у 2024 році
У проєкті бюджету Києва на 2024 рік на реконструкцію та ремонт основних транспортних розв’язок у столиці планують витратити понад мільярд гривень. Частина з обʼєктів будується роками, а то й десятиріччями.
Найбільш затратними буде реконструкція та будівництво таких інфраструктурних об’єктів:
- реконструкція шляхопроводу на вулиці Дегтярівська – 361 млн грн (готовність на кінець 2024 року 57,1%);
- будівництво розв’язки на Богатирській-Полярній – 351 млн грн (очікувана готовність на кінець 2024 року – 45,9%);
- будівництво Подільського мостового переходу – 298 млн грн (87%);
- будівництво метро на Виноградар – 328 млн грн (готовність на кінець 2024 року – 4,6%).
Варто зазначити, що будівництво метро на Виноградар фактично розпочинається заново з новим підрядником, адже з попереднім виконавцем КМДА розірвала договір, а самі роботи були заморожені, тунелі – законсервовані.
Проте заплановані витрати не передбачають ремонту аварійної частини тунелю «синьої» гілки. Раніше стало відомо, що будівельна компанія «Автострада» планує не ремонтувати тунель, а взагалі будувати новий перегін. Конкретної вартості цих робіт озвучено ще не було.
«Бруківковий» 2023 рік
Від червня до вересня 2023 року на вулиці Богдана Хмельницького ремонтували покриття. Під час ремонту облаштували сім наземних переходів. За інформацією «Київавтодору», закупили лише пісок і цемент, а всю стару гранітну бруківку переклали з метою усунення просідань і нерівностей. На це фактично витратили 12 мільйонів гривень, зазначив «Київавтодор» у коментарі для «ТСН» 2 липня минулого року. Хоча 17 липня мер Києва Віталій Кличко в коментарі для «Укрінформ» стверджував, що ремонт обійдеться у 8 мільйонів гривень.
Перекладання бруківки викликало хвилю обурення в соціальних мережах. Мовляв, під час війни такі витрати не на часі. Наприклад, допис громадського діяча Сергія Кошмана поширили майже 10 тисяч разів.
«Київавтодор» та 5,2 мільярда гривень
Від початку повномасштабної війни до вересня 2023 року «Київавтодор» та 12 підпорядкованих йому підприємств провели 96 закупівель щодо виконання робіт з ремонтів і реконструкцій на майже 5,2 млрд грн.
Найбільш затратними стали:
- реконструкція транспортної розв’язки на перетині вулиць Богатирська та Полярна, що в Оболонському районі — майже 1,3 млрд грн, ТОВ «Автомагістраль-Південь»;
- капітальний ремонт ділянки Київського півкільця (Кільцевої дороги) від Жулянського шляхопроводу до повороту в місто Вишневе — 970 млн грн, ТОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ»;
- реконструкція шляхопроводу в складі транспортної розв’язки на перетині вулиць Дегтярівська та Олександра Довженка — 920 млн грн, ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ».
Як повідомляв «Каштан NEWS», 30 вересня у Києві впав Дегтярівський міст, який мав шанси стати «золотим»
Вікторія ЛІБАН