Заблудилися в законі та «прикрилися» відпискою

Ендокринологічний центр

Київський міський клінічний ендокринологічний центр лише після повторного звернення редакції «Kаштан NEWS» до КМДА надав журналістам інформацію про зарплати в  цьому медичному закладі, який має статус комунального підприємства

Тему зарплат у столичних лікарнях  ми взяли «в роботу» після того, як стало відомо про перебіг публічних засідань комісії КМДА з аналізу фінансово-господарської діяльності комунальних підприємств за перше півріччя 2024 року. Зокрема,  звітували й медичні начальники: чи виконуються фінансові плани, чи ефективно використовується медичне обладнання, чи закуплено достатньо вакцин від ковіду, чи все гаразд зі сплатою комунальних послуг. Багатьох керівників медичних закладів запитували про рівень зарплат у колективах.

Київський міський клінічний ендокринологічний центр. Фото: з відкритих джерел

Нас, журналістів, вразило, що під час звіту адміністрації  17-ї лікарні директорка Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург кинула репліку – мовляв, її «приголомшує середня зарплата лікаря», тобто низька. З’ясувалося, що існує великий розрив у зарплатах медичного начальства і лікарів, медсестер, молодшого медперсоналу. Начальники в багатьох медзакладах отримують зарплати втричі вищі, ніж лікарі. А деякі з керманичів одержують понад 80 тисяч! Це більше, ніж зарплата Прем’єр-міністра України! (Згідно з офіційними даними, фактично отримана зарплата Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля у квітні 2024-го становила 77 тисяч 404,77 грн. Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко має щомісячну ставку в  розмірі майже 69 тисяч гривень.).

Редакція поцікавилася рівнем зарплат у медзакладах, направивши інформаційні запити. Одержали низку відповідей, а ось в ендокринологічному центрі зробили традиційний, як для сумнозвісних часів радянського періоду, хід – «преса не має про це знати». Такими словами можна передати суть відповіді директорки  ендокринологічного центру Ганни Павленко.

Чи можна було промовчати, поклавши  в  довгу шухляду цю банальну відписку? Ні. Хоча маємо справу з медичною установою, де рятують життя пацієнтам, допомагають боротися з важкими хворобами. Водночас ідеться про дуже принципові речі – свободу слова, доступ журналістів до інформації про витрачання бюджетних коштів, гласність, прозорість.

Із ким маємо справу

Познайомимося ближче з цією лікарнею. Київський міський клінічний ендокринологічний центр було створено в  жовтні 2007 року рішенням Київради.

У лютому 2020-го його перетворено в  Комунальне некомерційне підприємство «Київський міський клінічний ендокринологічний центр». Як ідеться на сайті установи, сьогодні Центр  є одним із провідних закладів в системі охорони здоров’я України, який надає комплексну, доступну, своєчасну висококваліфіковану допомогу населенню з ендокринною патологією в умовах стаціонару та амбулаторно. В медустанові  розвивають такі напрямки, як ендокринологія, ендокринні хірургія та гінекологія.

Саме  в  цій лікарні вперше  в  світовій практиці у 2002 році впровадили новітній метод боротьби із занедбаними випадками злоякісних новоутворень під час операції на щитоподібній залозі.

Київський міський клінічний ендокринологічний центр. Фото: з відкритих джерел

А тепер – про патологію відписки

27 серпня адміністрація Центру надіслала відповідь на редакційний інформаційний запит. У ній одразу  вирішили оновити, так би мовити, знання журналістів щодо Закону «Про доступ до публічної інформації». Отож у відповіді керівниця Центру Ганна Павленко цитує великий фрагмент цього закону, що означає публічна інформація, що варто розуміти під терміном «розпорядники інформації».

А далі нас підводять до головного:

«Відповідно до Статуту… КНП «КМКЕЦ» є неприбутковим підприємством, метою діяльності якого є надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги пацієнтам. Таким чином, КНП «КМКЕЦ» не є розпорядником публічної інформації відповідно до Закону, а запитувана інформація не відноситься до публічної».

Отож  шукайте вітра в полі, хто і у яких службових кабінетах є розпорядником публічної інформації. Бо в Центрі, іншими словами, ця інформація – «під надійним замком».

Зі свого боку,  ми також можемо нагадати Ганні Павленко про ключові вимоги закону, а саме, що доступ до публічної інформації здійснюється на принципах прозорості та відкритості, вільного отримання та поширення інформації.

До всього ж, дані про зарплати не належать до таємних, з обмеженим доступом. Як зазначається в законі, «не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про структуру, принципи формування та розмір оплати праці, винагороди, додаткового блага керівника, заступника керівника юридичної особи публічного права, керівника, заступника керівника, члена наглядової ради державного чи комунального підприємства або державної чи комунальної організації…».

Закон чітко вказує, що «не може бути обмежено доступ до інформації про складання, розгляд і затвердження бюджетів, кошторисів розпорядників бюджетних коштів та плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів, а також їх виконання за розписами, бюджетними програмами та видатками (крім таємних видатків)…

Можливо, директорка Центру забула, що установа фінансується з бюджету. А це ж кошти платників податків! Логіка відписки така, що міська громада не повинна знати, які зарплати в ендокринологічному центрі. За цієї аналогією виходить, що й інші комунальні медичні установи не повинні розголошувати про витрати бюджетних коштів. Отож і хочеться запитати у пані Павленко, чи не заблудилися її підлеглі, які готували відписку, в трьох соснах закону? Бюджетні кошти – це святе. За кожну витрачену гривню треба публічно звітувати, а цього в Києві посадовцям не дуже хочеться робити.

Київський міський клінічний ендокринологічний центр. Фото: з відкритих джерел

Схаменулися

Як же далі розвивалася історія з листуванням редакції з КМДА щодо  зарплат в ендокринологічному центрі? 27 вересня директорка Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург повідомила, що «належним розпорядником запитуваної інформації щодо сум зарплат працівників КНП «КМКЕЦ» є безпосередньо комунальне некомерційне підприємство «Київський міський клінічний ендокринологічний центр».

Нарешті з’ясувалося, хто є розпорядником.

10 вересня директорка ендокринологічного центру Ганна Павленко таки надіслала редакції інформацію про зарплати. Вирішили не блукати далі  в  трьох соснах закону?

В  першому півріччі 2024 року середня зарплата була такою: у керівниці центру – 35 тисяч 813 гривень, у заступників – 33 тисячі 817 гривень, у головного бухгалтера (з урахуванням виплати відпускних та використання основної відпустки) – 40 тисяч 465 гривень, у керівників структурних підрозділів – 25 тисяч 37 гривень, у лікарів – 20 тисяч 318 гривень, у медсестер – 14 тисяч 422 гривні, у санітарок – 9 169 гривень.

Ось тепер таємниці немає. Можливо, ця неприємна історія з блокуванням важливої для громади публічної інформації стане певною наукою для інших посадовців.

Богдан ТУР

Читайте також: Про медичних начальників із товстими гаманцями

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *