Володимир ФЕСЕНКО:  «Наступного року  війна і переговори про мир будуть іти одночасно»

Політолог підбив підсумки року і зробив прогноз на наступний рік

Добігає до завершення черговий рік російсько-української війни, натяк на закінчення  якої, на жаль, поки не майорить на обрії. Однак уже можна підбити підсумки року 2024-го і зробити певні обережні прогнози про те, що нас чекатиме в  році 2025-му.

Про це Каштан NEWS розповів директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента», політолог Володимир Фесенко.

Володимир Фесенко. Фото: з відкритих джерел

Складніше, ніж два роки тому

Якщо давати загальну оцінку року, що минає, аналізує Фесенко, то він, напевно, був найбільш складним, проблемним, тривожним для України. Якщо 2022  рік на своєму початку був для нас дуже ризикованим — особливо його перші тижні й місяці, то зараз таким є весь рік.

Утрати й атаки

На превеликий жаль, констатує політолог, більшу частину року нашим Збройним Силам доводилося відступати (особливо — у Донецькій області). Однак були й досягнення. І головне з них, безумовно, — Курська операція.

Оперативна ситуація на Курщині станом на грудень 2024 року. Фото: DeepState

«Різні та неоднозначні їй дають оцінки і воєнні експерти, і цивільні. Однак у будь-якому випадку це був такий собі світлий промінь на тлі невдач і проблем, а українське військо продемонструвало вчергове, що воно може наступати і успішно наступати», — наголосив Володимир Фесенко.

Також,  він  вважє, що успіхами були масштабні повітряні атаки України по об’єктах військової інфраструктури на території російської федерації. Те, що нам вдалося вразити стратегічні цілі дронами на далекій відстані — є дуже серйозним досягненням.

На шляху до ЄС

Іншою позитивною тенденцією, впевнений співрозмовник, є те, що українській стороні вдалося хоча і поки що в рамковому форматі відкрити переговорний процес щодо вступу до Європейського Союзу.

Змістовно за всіма  напрямкам ці перемовини, упевнений  Володимир Фесенко, розпочнуться вже наступного року. Але їх підвалини  також можна віднести до цьогорічних позитивних політичних кроків українського керівництва.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, Президент України Володимир Зеленський та Президент Європейської ради Шарль Мішель. Фото: Getty Images

Партнери і проблеми

Безумовно, каже Фесенко, були й проблеми. І одна з причин наших негараздів на фронті полягає в тому, що впродовж першого кварталу цього року (а фактично — перші чотири місяці) України не отримувала в належній кількості військової допомоги від  наших західних партнерів і, передусім, — від  Сполучених Штатів Америки. Саме це й зумовило наші військові втрати.

По той бік фронту

Водночас, звернув увагу аналітик, не можна не зазначити, що, на  жаль, дещо менш стабільним і  менш конфліктним, ніж хотілося б, було наше внутрішньополітичне життя. У цьому контексті потрібно згадати, певно, найбільшу позитивну подію, яка відбулася в країні: це — достатньо великі зміни в персональному складі українського уряду.

«Вони, я б сказав, не змінили суттєво характер діяльності Кабінету Міністрів, але зміни  таки відбулися доволі масштабні, оскільки змінилося близько третини осіб в уряді. На цьому тлі не можна не згадати і того, що доволі суттєві зміни торкнулися і Офісу Президента», — нагадав політичний експерт.

Між тим, відзначив він, такі  кардинальні перестановки на сутність політики,  її спрямування особливо не вплинули. Але не виключено, припустив Володимир Фесенко, що такі ротації стали своєрідною компенсацією за відсутність з об’єктивних причин виборів до політичного Олімпу країни.

Економіка вистояла

Третій рік війни попри чималі втрати в енергетичному секторі  українська економіка продемонструвала не лише витримку, а й певне зростання, що стало можливим завдяки кільком чинникам: насамперед— міжнародній фінансовій підтримці, доволі сталому експорту української аграрної продукції, а також титанічним зусиллям передусім наших енергетиків щодо відновлення пошкоджених енергооб’єктів. Крім того, чималу роль відіграв стійкий внутрішній попит на товари та послуги.

Що чекати  наступного року

Головне, що всі чекають (хто — з тривогою, хто — з надією) це — початок переговорів про завершення війни.

«Оце — головне очікування. На мій погляд, наступний рік буде роком коливань між війною і миром», — вважає Володимир Фесенко.

З високою ймовірністю, не виключив він, варто очікувати початку мирних перемовин між сторонами, які  перебувають у збройному конфлікті. А ось щодо  результату цих перемовин, то тут такої впевненості немає. Адже  сценарії можуть бути різними.

Кроки Трампа

Якщо новообраний президент Сполучених Штатів Америки та американські політики будуть дуже наполегливими і ефективними в своєму тиску на росію, і якщо Путін вирішить, що краще отримати певні бонуси у вигляді мораторію на членство України в НАТО, часткової відмови Заходу від  санкцій проти рф, тоді, можливо, російський диктатор погодиться на припинення вогню. Шанси на це є. Але це — не найбільш імовірний сценарій.

Володимир Зеленський і Дональд Трамп під час зустрічі в Нью-Йорку 27 вересня 2024 року. Фото: EPA

Мирний процес залежить від військових

Водночас іншим імовірним сценарієм розвитку подій  наступного року, на переконання Володимира Фесенка, буде те, що розпочнуться і затягнуться на невизначений час перемовини між обома сторонами.

«Паралельно будуть тривати активні бойові дії. Тобто і війна, і переговори  йтимуть  одночасно. Це — найбільш  вірогідний сценарій, який на нас чекає. Однак в обох випадках все залежить від того, чи вдасться нам зупинити наступ ворога. І це буде головна передумова розвитку подальших позитивних подій: якщо українському війську вдасться це зробити, вдасться стабілізувати лінію фронту, то через певний час з’явиться і реальний шанс на припинення воєнних дій, домовленості про перемир’я чи заморозку активної фази війни. В іншому випадку війна буде продовжуватися, а Путін намагатиметься тиснути далі й далі», — спрогнозував  розвиток подій  політолог Володимир Фесенко.

Євген ДЕМЯНОВ

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *