499
Міська рада нарешті запрацювала – і, як з’ясувалося, не просто так
У четвер, 3 квітня, Київрада проголосувала за проєкт рішення, який передбачає, що військова адміністрація не зможе виконувати свої повноваження без схвалення Кличка.
Перспективи доленосного для мера проєкту висіли на волосині, але Кличко таки зміг провести голосування – всупереч регламенту, під час повітряної тривоги. Хто виступав проти цього проєкту, чому голосування може бути визнане недійсним та інші подробиці скандальної сесії – у новому матеріалі Каштан NEWS.
Розблокувалися
Після півтора місяців блокування Київради депутатський корпус нарешті провів щось схоже на пленарне засідання. Нагадаємо, каменем спотикання весь цей час був проєкт звернення Київради до Президента та Верховної Ради України про зняття санкцій із Петра Порошенка. Автори проєкту, фракція «Європейська Солідарність» протягом останніх засідань не могли назбирати голосів навіть на включення цього порядку до порядку денного, тому засідання проходили за гнітючо одноманітним шаблоном: «ЄС» просувала свій проєкт, депутатський корпус його провалював, «ЄС» йшла блокувати трибуну, і на цьому засідання завершувалося.

Нині, вочевидь, після довгих та нелегких торгів соратники п’ятого Президента домоглися свого. Проєкт було винесено на голосування відразу на початку засідання і ухвалено 69 голосами (3 проти, 0 утрималося, 23 депутати не голосували). Тож шлях до відновлення роботи Київради був відкритий, а разом із ним і скринька Пандори, у якій виявилося чимало неприємних сюрпризів.
«Кияни називають нас мафією»
Для «УДАРу» та особисто міського голови одним із бонусів півторамісячного байдикування Київради, без сумніву, була відсутність публічних питань щодо фігурантів операції НАБУ «Чисте місто». Ситуація склалася, м’яко кажучи, некрасива: у скандалі виявилися замазаними майже всі заступники Кличка і вишенька на торті – члени партії «УДАР», зокрема голова земельної комісії Київради Михайло Терентьєв та секретар Київради Володимир Бондаренко.

Як повідомляв Каштан NEWS, фракція «Слуга народу» назбирала достатню кількість депутатських підписів за відставку Бондаренка, і тепер Кличко (який виконує обов’язки головуючого засіданнями, поки секретар перебуває у добровільному вигнанні) за регламентом має поставити це питання на таємне голосування. Передбачалося, що це відбудеться 3 квітня, однак схоже, що «слуги» не ризикнули проводити голосування у день, коли в сесійній залі зібралося лише трохи більше 90 депутатів. Тож за підсумками Погоджувальної ради, яка зібралася на початку засідання, розгляд звільнення Бондаренка має відбутися на позачерговій сесії у вівторок, 8 квітня.
Таким чином, Бондаренка було тимчасово врятовано, однак уникнути відра заслужених помий це Кличку аж ніяк не допомогло.
«У нас у Києві та київській владі величезна криза. Якщо хтось не бачив і не читав, то кияни називають нас мафією. Водночас ми слухаємо дуже коротку промову пана Кличка про те, що він когось звільнив. У мене запитання: а чому Свістунов не звільнений, чому Пелих не звільнена, які теж фігурували у цих записах? Замість того, щоб вийти до киян, роз’яснити, що відбувається, вжити заходів, ми зараз будемо робити вигляд, що ми працюємо», – обурилася депутатка від «Слуги народу» Євгенія Кулеба.
Наступ продовжила однофракційниця Кулеби Ксенія Семенова.
«У залі тридцять депутатів від партії «УДАР». Керівником виконкому партії «УДАР» є Артур Палатний, який фігурує в останньому відео Bihus. Info під псевдо «Город» і є учасником тих злочинних схем і є в долі в тих земельних питаннях, які були висвітлені. У мене до вас запитання: чи ви знали про ті схеми, які відбуваються буквально за участі всіх керівників вашої партії, яка доля Артура Палатного у вашій партії і загалом скільки депутатів партії «УДАР» готові скласти мандат зараз, знаючи, що не тільки Терентьєв брав участь у цих схемах?» – запитала Ксенія Семенова Віталія Кличка.

Відповідь міського голови була передбачувана, хоча й не дуже переконлива: Кличко послався на те, що не все так однозначно.
«Київрада не є органом досудового розслідування, це перше. І по-друге, правову оцінку повинні дати правоохоронні органи», – заявив він.
Рятівна тривога
Власне, для чого Кличко та «УДАР» терпіли ці філіппіки опонентів, було зрозуміло з самого початку. На кону на цьому засіданні стояла давня мрія міського голови/очільника КМДА: урізати повноваження іншої владної гілки – начальника столичної військової адміністрації Тимура Ткаченка, на якого Кличко ще в січні цього року скаржився за нібито «узурпацію влади» у Києві.
Проєкт рішення, яким КМВА фактично підпорядковується особисто Кличку (зокрема, йдеться про те, що військова адміністрація не може видавати свої розпорядження без підпису міського голови), був поданий до Київради самим Кличком ще на початку березня. Однак, оскільки з 20 лютого міськрада так і не змогла жодного разу провести повноцінне засідання, цей проєкт чекав свого часу.
І ось час настав. Доповідачем став керівник апарату КМДА Дмитро Загуменний, який наполягав на тому, що обмеження повноважень КМВА буде виконанням Закону України «Про місцеве самоврядування».

Голова фракції «Слуга народу» Андрій Вітренко заперечив Загуменному, наголосивши, що законодавство про воєнний стан наразі превалює над іншими законами. Депутатка від «ГОЛОСу» Аліна Михайлова, яка несе службу в лавах ЗСУ на фронті, також виступила проти фактичного підпорядкування КМВА міському голові, заявивши, що цивільна адміністрація дискредитована участю в корупційних злочинах. Вона ще раз нагадала, що секретар Київради Володимир Бондаренко, головний архітектор Києва Олександр Свістунов, очільник Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Руслан Кандибор та інші фігуранти «плівок Комарницького», є людьми Віталія Кличка, яких він привів до влади.
«Тобто вся вертикаль міського голови залучена до злочинної організації. І в тих умовах ви ще хочете підім’яти під себе військову адміністрацію, щоб теж її контролювала ця злочинна організація? У мене запитання: якщо майже всі заступники мера, ключові депутати від партії мера входять до злочинної організації, яка грабує київську землю, то чи будете ви, пане міський голова, нести за це відповідальність? Якщо ви знали про розграбування Києва і привели цих людей до влади, які грабували Київ за вашою спиною, ви не можете залишатися міським головою», – заявила Кличку Аліна Михайлова.

У відповідь Кличко вже звично заявив, що розслідуванням мають займатися виключно правоохоронні органи і назвав звинувачення на свою адресу «оціночними судженнями». Після цього він спробував виставити свій проєкт на голосування, незважаючи на те, що на виступ була записана ще депутатка від «Слуги народу» Лілія Пашинна. Зав’язалася буремна суперечка, під час якої Пашинна заявила, що дії Віталія Кличка як головуючого на засіданні суперечать регламенту та порушують її право на виконання своїх депутатських повноважень.
Безладу додало оголошення повітряної тривоги, під час якої, згідно з регламентом, депутати мають залишити сесійну залу та спуститися до укриття. Однак замість того, щоб оголосити перерву, Кличко виставив на голосування пропозицію припинити обговорення. Голосування провалилося, і голова регламентної комісії Леонід Ємець закликав колег негайно пройти до укриття.
«Це вимога регламенту», – нагадав Ємець.
«Ставимо на голосування і йдемо в укриття», – відреагував Кличко і поставив на голосування свій проєкт, не озвучивши вголос, за що саме зараз мають голосувати депутати. У результаті проєкт набрав 62 голоси.
Далі буде?
Чи було це голосування наслідком свідомої гри Кличка «в наперстки», чи міському голові, погано обізнаному з регламентом (нагадаємо, що останні роки засідання Київради замість Кличка вів секретар Володимир Бондаренко), просто поталанило – питання залишається відкритим.
«Враховуючи той хаос, який відбувався в Київській міській раді на сесії в той час, половина депутатів КМР взагалі не дуже розуміла, хто і за що голосує. Половина з них думала, що вони голосують за те, щоб перервати сесію та перейти в укриття», – прокоментував ситуацію Каштан NEWS речник КМВА Євген Ієвлєв.
Зі свого боку, начальник столичної військової адміністрації Тимур Ткаченко заявив, що рішення Київради, просунуте Віталієм Кличком, протирічить законодавству.

«Віталію Володимировичу, забрати повноваження в начальника військової адміністрації під час воєнного стану може тільки той, хто його туди призначив. А не той, хто забув, що Київ — це не приватна компанія. Тільки за останній час за ініціативою КМВА вдалось частково розблокувати роботу транспорту під час тривог, евакуювати згорілі та закинуті автівки з вулиць, запустити системний моніторинг бюджетних витрат і тендерів столиці. Не подобається, що хтось справді працює на людей? Якщо так, як ви керуєте засіданнями Київради, керувати всією державою — то це, знаєте, не найкраща передвиборча реклама», – написав Тимур Ткаченко в своєму телеграм-каналі.
Оскільки після завершення повітряної тривоги Київрада так і не відновила засідання, було вирішено перенести його на вівторок, 8 квітня. До речі, таким чином Кличко отримав ще одне очко на свою користь: нагадаємо, на цю ж дату призначено позачергове засідання, на якому має розглядатися відставка Бондаренка. Однак позачергове засідання не може розпочатися раніше, ніж буде закрите поточне, а враховуючи кількість питань на поточному засіданні, шанси на те, що у вівторок залишиться час ще й на позачергове, наразі виглядають не дуже оптимістичними.
Каштан NEWS слідкуватиме за подальшим розвитком подій.
Юлія ТЄНЄНЬОВА