«Туалетна» схема на Печерську: на Звіринці планують віддати під забудову цілий квартал пам’яток

Забудовники, які розпочинали з приватизації будки в дворі, тепер пропонують знести сусідні будинки

Мальовничий  квартал на Звіринці, розташований між вулицями Катерини Білокур, Михайла Бойчука та Бастіонною, опинився під загрозою знесення: місцевим мешканцям роздають брошури з проєктом «реконструкції» їхніх будинків, який передбачає зведення на їхньому місці 16-поверхівок.

Як маловідома компанія, що розпочинала з приватизації невеличного технічного приміщення в дворі, змогла нині розширити свої плани до знесення цілого кварталу – аналізує Каштан NEWS.

Квартальна забудова. Фото: Антон Короб

Від сміттєзбірника до реконструкції

Про плани знесення трьох будинків, побудованих понад сімдесят років тому за проєктом видатного українського архітектора Анатолія Добровольського, повідомив на початку грудня київський пам’яткозахисник Дмитро Перов.

«Підприємство зі складновимовною назвою ТОВ «Апартгрупбуд» за старою доброю «туалетною схемою» приватизувала сміттєзбірник у дворі будинку по вул. Білокур, 6. Це було технічне приміщення, тож йому нашвидкоруч придумали адресу – Білокур, 6д. А далі – власники новозареєстрованого майна просять Київраду передати їм в користування землю під будівництво багатоповерхового комплексу з розважальними закладами», – написав Перов на своїй сторінці у Facebook.

Нині  мешканцям кварталу роздають брошури з планом «реконструкції», за яким три сусідні будинки на вулиці Катерини Білокур мають бути знесені, а їхні жителі розселені.

«Після розселення планується знос будинків за адресами: вул. К. Білокур 4,6,8. На місці знесених будинків заплановано будівництво трьох шістнадцятиповерхових будинків та реконструкція дитячого дошкільного закладу №157 «Дзвіночок», – ідеться в брошурі, світлину якої опублікував Дмитро Перов.

«Як Ви встигли здогадатись – будівництвом буде займатися власник туалету… ой, тобто – сміттєзбірника», – зазначає пам’яткозахисник.

Що саме збираються знести на вулиці Катерини Білокур

Будинки на Звіринці були здебільшого побудовані наприкінці 40-х – на початку 50-х років XX століття.

«Стилістично забудову можна віднести до повоєнного радянського ретроспективізму (історизму) 1940-1950-их. Власне, для формування архітектурного образу будівель було залучено елементи, розроблені під впливом української народної архітектури (дахи з широкими виносами, кручені колонки), народного декоративного мистецтва (розетки під карнизами, обплетені виноградом півколони), українського бароко (фронтони, деякі портали), неокласицизму (йоніки, кесони), іспанської архітектури XVI-XVII ст. (масивні вхідні групи)», – характеризує цей район київський краєзнавець Антон Короб.

Забудова кварталу. Фото: Антон Короб

Це – зелений тінистий район із найменшою щільністю населення в центрі міста. Тому не дивно, що він давно є бажаною ціллю для забудовників: зокрема, в 2006-2007 роках ТОВ «Авангардбуд» пропонувало реконструювати «застарілий» квартал у межах вулиць Кіквідзе, Бастіонна, Білокур і Підвисоцького та забудувати його новобудовами, зокрема, втуливши туди 25-поверховий житловий будинок. Тоді ця пропозиція зіштовхнулася з активним протистоянням мешканців кварталу.

У 2008 році наказом Міністерства культури і туризму №1285/0/16-08 будинки цього кварталу було внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як об’єкти культурної спадщини. До  цих будинків увійшли й номери 4,6,8  на  вулиці Катерини Білокур, які нині  пропонує знести новий забудовник.

Унікальні будинки кварталу. Фото: Антон Короб

Земля під будкою

Скандал із «туалетною схемою», про яку писав Дмитро Перов, вибухнув у серпні цього року. Як з’ясувалося, роком раніше ТОВ «Апартгрупбуд» оформило власність на невеличке технічне приміщення в дворі, яке слугувало для збору сміття та збереження інструментів двірників, і примудрилося оформити його як об’єкт нерухомості з адресою вулиця  Катерини Білокур, 6д.

А 26 серпня 2024 року на сайті Київради з’явився проєкт рішення, в якому пропонувалося передати «Апартгрупбуду» в оренду на десять років земельну ділянку, на якій розташовано колишнє технічне приміщення, «для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури».

Як йшлося  в  пояснювальній записці, підписаній директоркою Департаменту земельних ресурсів КМДА Валентиною Пелих, площа ділянки становить 0,1479 га і вона розташовується:

  • в зоні регулювання забудови пам’ятки ландшафту і історії місцевого значення «Історичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпра»;
  • в зоні регулювання забудови ІІ категорії пам’ятки садово-паркової архітектури та унікальних зелених масивів на території міста Києва місцевого значення «Центральний ботанічний сад Академії наук УРСР, м. Київ, вул. Тимірязева, 1 Печерський район;» заповідних лісопарків-пам’яток садово-паркового мистецтва місцевого значення «Центральний республіканський ботанічний сад АН УССР, м. Київ, Печерський район».

Сміттєзбірник на цій ділянці Департамент описав як «громадський будинок загальною площею 192,8 кв. м, який перебуває у власності ТОВ «АПАРТБУДГРУП», право власності зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 18.09.2023, номер відомостей про речове право 51829614)».

Насправді  цей «громадський будинок» є  невеличким цегляним сараєм посеред двору. Намагання під приводом власності на це приміщення отримати в оренду величезну земельну ділянку є прикладом типової «туалетної» схеми, яка дуже часто використовується під час земельних махінацій у столиці. Спочатку забудовник приватизує будь-яке невеличке приміщення – сарай або навіть окремо розташований туалет (звідси й назва схеми), потім це приміщення юридично перетворюється на «будинок», і власник просить надати йому прибудинкову ділянку. Після цього первісний об’єкт зноситься і на його місці будується чергова багатоповерхівка.

Технічне приміщення, зареєстроване як «громадський будинок загальною площею 192,8 кв. м» за адресою вулиця  Катерини Білокур, 6д. Фото: Геннадій Кривошея/Facebook

На щастя, про плани побудувати на місці сараю в затишному печерському дворі багатоповерхівку дізналися активісти та київські медіа, і вибухнув такий скандал, що профільні комісії Київради вирішили від гріха подалі зняти проєкт з розгляду. Проте його не відхилено остаточно, і мешканці сусідніх будинків побоюються, що рано чи пізно він знов спливе на порядку денному. Додаткової аргументації цим побоюванням додає активне просування забудовником ідеї «реконструювати» вже весь квартал, про яку ми  згадували на початку матеріалу.

Каштан NEWS уважно слідкуватиме за розвитком подій.

Костянтин МИХАЙЛЕНКО

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *