64
Дещо про паразитування на комунальному майні
Розповідаємо, як господарювали керівники низки комунальних підприємств, зокрема Київського інвестиційного агентства. Ми проаналізували факти, які були наведені під час засідання комісії КМДА з аналізу фінансово-господарської діяльності комунальних підприємств за перше півріччя 2024 року.
З’ясувалося, наприклад, що Київське інвестиційне агентство – тиха заводь. Це комунальне підприємство за півріччя виконало план з дохідності всього на 50 відсотків. Фактичний дохід становить три мільйони гривень. А на депозитному рахунку в Ощадбанку тримає усього… 150 євро. На балансі інвестагентства є лише 2 мільйони гривень обігових коштів, сказав заступник генерального директора КП Євген Дичка. Чи ефективно використовуються ці гроші? Мабуть, що ні.
Оперуючи фінансовими показниками, представники агентства намагалися переконати присутніх, що справи йдуть непогано. Так, бухгалтер КП стверджувала про економію в зарплатах на підприємстві – з 1 липня зняли надбавки за високі досягнення в праці.
Водночас суттєво зросли безпосередньо зарплати – в середньому на 400 відсотків. То яка ж це економія? І це не могло не викликати запитань у членів комісії, зокрема цікавило, за рахунок яких надходжень вдалося це зробити.
Погодьтеся, що одержуючи великі зарплати, працівники агентства повинні дуже ефективно працювати. Зрештою, адміністрація підприємства давно вже проголосила амбітні цілі, наприклад, тут прагнуть «забезпечити зростання інвестиційного потенціалу міста, реалізації суспільно значущих інфраструктурних та інших проєктів шляхом налагодження ефективної співпраці між державним та приватним секторами, а також з інвестиційними та фінансовими інститутами».
А коли ж міська громада побачить втілення у практику «суспільно значущих інфраструктурних та інших проєктів»? Поки що чуємо тільки про дрібні проєкти: відбудова дитячого садочка на Лук’янівці вартістю майже чотири мільйони гривень, конкурси зі створення об’єктів дрібної торгівлі продуктами харчування. А також планують виставити на конкурс ще 5 інших проєктів на загальну суму 19 мільйонів гривень. А де ж великі інвестиційні проєкти на мільярди гривень, наприклад будівництво нового сміттєспалювального заводу? А їх якраз і немає.
Отож реалії насправді такі, що локомотив інвестицій, яким має бути агентство, чомусь давно вже пробуксовує. І всіх на Хрещатику, 36, подібна картина влаштовує. Утім мер говорив, що Київське інвестиційне агентство повинно працювати більш ефективно і створювати кращі умови для інвесторів. Але який же «клімат» може створити для західних інвестицій це комунальне підприємство, якщо має на депозиті 150 євро»?!
Нагадаємо: як розповідав «Kаштан NEWS», серед найбільш збиткових підприємств за підсумками 2023 року є Київське інвестиційне агентство (виконувач обов’язки генерального директора, депутат Київради від партії «УДАР» Богдан Чорній), що має збитки на 3 мільйони 17 тисяч гривень.
Тиха заводь і на багатьох інших комунальних підприємствах. Так, адміністрація Житнього ринку під час звіту на комісії заявила, що не вистачає грошей, уявляєте, бракує коштів, щоб на зиму залатати від дірок навіть дах. А ще пояснює невтішні фінансові показники тим, що, бачте, на ринку підприємці чомусь не поспішають орендувати торговельні місця. І хто ж у цьому винен? Водночас дирекція Житнього не бере до уваги позитивний досвід Володимирського ринку з його великими доходами. А навіщо, коли в тихій заводі і так гарно живеться?!
Деяким підприємствам комісія дорікнула: «Це не робота, а паразитування на комунальному майні!». Зарплати директорів, бухгалтерів комунальних підприємств ростуть як на дріжджах, однак ефективної роботи не проглядається, зате бюджетні кошти сюди течуть справно. В комісії викликало здивування, що бухгалтер КП «Київводфонд» одержує щомісячну зарплату в сумі 60 тисяч гривень.
Чимало бухгалтерів підприємств під час звіту навіть не змогли відповісти на просте запитання: за рахунок яких резервів суттєво підвищено зарплати? І комісія це «проковтнула»…
Слушну думку висловив у своєму допису на Фейсбук-сторінці перший Київський міський голова Леонід Косаківський:
«Комунальні підприємства є значним фінансовим тягарем для міста. Коли подивитися на фактичні показники господарської діяльності госпрозрахункових комунальних підприємств за I квартал 2024 року, розміщені на сайті Департаменту комунальної власності Києва, їх стрибки в різний бік, іноді значні від затверджених планових значень, виникає багато запитань щодо якості такого планування, контролю за виконанням визначених параметрів.
Мимоволі виникають асоціації з сумнозвісним підходом «підлога, палець, стеля».
І на цей хаос мовчки споглядають куратори – заступники голови КМДА, начальники профільних департаментів.
Чимало підприємств не виконало фінансові плани, є збитковими. Деяким із них комісія поставила незадовільну оцінку, а деяким поблажливо сказала: «Працюйте далі», зауваживши, що остаточний вердикт винесуть наприкінці року. Тобто дали можливість ще пів року працювати збитково. Тиха заводь – як київський рай для обраних.
Косаківський вважає, що «влада поводиться з багатьма КП, як з тією валізою без ручки: важко нести, а кинути, тільки з їй відомих міркувань, шкода».
Отже, закриття збиткових, неефективних комунальних підприємств не передбачається. Комісія заслухала звіти, і на цьому все закінчилося. Ми навіть не почули пропозицій змінити менеджмент на підприємствах, які тільки те й роблять, що висмоктують бюджетні кошти з міської скарбниці.
Не було публічно сказано й про те, що буде кардинально переглянуто всю систему планування фінансово-господарської діяльності КП, запроваджено принциповий контроль за їх роботою. Отже, поговорили та й розійшлися…
Одна з причин такої нерішучості влади – за директором того чи іншого підприємства стоять люди з найближчого оточення керівництва міста.
Читайте також: «Чорні діри» комунальних підприємств та їхні збитки
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.