208
У підозрюваного ексзаступника Кличка «розпух» гаманець при звільненні
Вони пішли зі своїх насиджених і теплих місць. Якби не детективи Національного антикорупційного бюро, не гучне журналістське розслідування, то і надалі були б біля глибокої та повної «годівниці». Це – заступник голови КМДА Петро Оленич, голова комісії з питань земельних відносин Київради Михайло Терентьєв та її членкиня Олена Марченко, заступник директора КП «Київблагоустрій» Олексій Мушта, перший заступник директора КП «Спецжитлофонд» Юрій Леонов.

У столиці діяла так звана «туалетна схема». Її суть полягала в тому, що під орудою «смотрящого» Дениса Комарницького — соратника одіозного Леоніда Черновецького — підконтрольні йому посадовці вишукували перспективні земельні ділянки. Згодом на підставних осіб оформлювали право власності на споруди, які нібито вже були збудовані на цих територіях.
Голова КМДА Віталій Кличко змушений був звільнити низку підлеглих: директора КП «Інженерний центр» Михайла Терентьєва, заступника директора КП «Спецжитлофонд» Юрія Леонова, директора КП «Київський інститут земельних відносин» Ігоря Долинського, директора КП «Спецжитлофонд» Володимира Шарія, директора КП «Фінансова компанія «Житло-інвест» Віктора Погребного та заступницю директора Департаменту містобудування та архітектури Валентини Святину.
Редакція Каштан NEWS направила інформаційний запит до КМДА з проханням повідомити, які зарплати були нараховані при звільненні цим посадовцям. Отримали відповідь. Деякі суми спонукають до роздумів на тему фінансових щедрот для тих, хто фігурує в «туалетній схемі».
228 тисяч – «на доріжку»
Зокрема, Петро Оленич пішов з КМДА з «тугим» гаманцем. Березень 2025 року став останнім місяцем його роботи в команді Віталія Кличка. Бухгалтерія КМДА йому нарахувала 228 тисяч 347 гривень. До цієї суми включили і соціально-матеріально допомогу – 143 тисячі 969 гривень.

228 тисяч 347 гривень – колосальна сума для пересічного киянина. А для заступника Кличка такі гроші є традиційними, як до щомісячних виплат. Що важливого зробив для міської громади Оленич, щоб його працю щедро винагороджували? В чому полягають його здобутки? Які особисті інноваційні, креативні рішення він запропонував, щоб такі кошти осідали в кишені? Ніхто про це не знає, можливо, за винятком Кличка. Міський бюджет давно став бездонною бочкою для підлеглих мера.
У лютому, за місяць до звільнення, Оленичу нарахували 66 тисяч 296 гривень зарплати. Сюди ж увійшла і премія – 6 тисяч 319 гривень, надбавка за інтенсивність праці – 15 тисяч 378 гривень.
У січні 2025 року в зарплатній відомості Оленича була зазначена сума – 99 тисяч 409 гривень (звісно, і надбавка за інтенсивність, премія). Також непогано. Оленич працює на головного координатора розкрадання київської землі Комарницького, а тим часом в КМДА одержує надбавки за інтенсивність праці.
Премії за шахер-махер?
А за які саме «видатні заслуги» Петро Оленич отримував премії? За шахер-махер? Нагадаємо, з яким цинізмом він висловлювався у телефонній розмові (зафіксована на плівках НАБУ) з приводу реагування на дії громадськості: «Нам пофіг. Ето майданчік». Бачте, служки Комарницького шукали ділянки для реалізації «туалетних схем», а на публіку робили вигляд, що чесно працюють в інтересах територіальної громади. Комедію грали. Шахрайство до небес!

Преміальні з міської скарбниці ріками текли до кишень підручних Комарницького. В КМДА вважали, що Оленич заслуговує на щомісячні додаткові винагороди – від 18 тисяч до 51 тисячі гривень. Торік Оленичу надали соціальну матеріальну допомогу – 122 тисячі 421 гривню. У травні 2024 року зарплата Оленича просто «зашкалювала» – 400 тисяч гривень. У жовтні того ж року бухгалтерія нарахувала йому 265 тисяч 954 гривні.
А ще ж активно роз’їжджав по закордонних відрядженнях, вивчав «передовий досвід». За кошти міського бюджету, звичайно. Хто мав контролювати службову діяльність Оленича? Кличко. Але йому, певно, було не до цього. В 2023 році голова КМДА виїжджав у відрядження щомісяця, за винятком жовтня та грудня.
Загалом Петро Оленич провів за кордоном 64 дні — понад два місяці відсутності на робочому місці. Складається враження, що такі, як Оленич, почувалися цілком вільно в умовах безконтрольності: роби все, що заманеться. Недарма ж сам заявляв: «Місто без господаря!» Зрештою, а чи був він колись у столиці?
Що в гаманцях звільнених чиновників?
Чи щедрою була міська влада щодо інших «колег» Оленича по «туалетній схемі»?
З якими коштами пішов з КМДА директор КП «Київський інститут земельних відносин» Ігор Долинський? У березні йому було нараховано 57 тисяч гривень, у лютому – 58 тисяч 679 гривень, у січні – 97 тисяч 356 гривень.

Заробітки директора КП «Фінансова компанія «Житло-інвест» Віктора Погребного в січні 2025 року склали 49 тисяч 872 гривні. В березні йому було нараховано 14 тисяч 231 гривню.

У розрахунковій відомості за березень 2025 року заступника директора КП «Київблагоустрій» Олексія Мушти, якого також було звільнено, зазначалася сума – 16 тисяч 783 гривні.
Звісно, ці кошти не порівняти із зарплатою Петра Оленича. Хоча суми в 97 тисяч, 49 тисяч досить непогані. За таких виплат злидні не загрожують. Але питання в іншому: чиновники погоджувалися бути у схемі Комарницького. Невже просто «за компанію» з Оленичем? Чи все ж таки за цими діями стояли якісь інші, більш меркантильні інтереси?
Мабуть, відповідь очевидна.
Богдан ТУР