77
Новий різновид ковіду вирішив атакувати Україну, не очікуючи на початок традиційного епідеміологічного сезону
Україною циркулює черговий різновид коронавірусу: як заявив 21 серпня головний санітарний лікар країни Ігор Кузін, з початку місяця на COVID-19 встигло захворіти понад 26 тисяч українців, тоді як у липні їх було майже 11,5 тисяч, а в червні – лише 2 300.
Столична адміністрація також повідомляє невтішні новини. За словами очільниці Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентини Гінзбург, станом на 20 серпня до лікарень з діагнозом «коронавірус» було госпіталізовано 130 киян. Також Гінзбург зазначила, що в Києві збільшується кількість пацієнтів, які потребують кисневої підтримки та підключення до апаратів ШВЛ.
Водночас МОЗ вустами Кузіна заявляє, що новий штам FLiRT, незважаючи на свою підвищену заразність, наразі не призвів до збільшення пацієнтів в українських стаціонарах.
«Стосовно основних особливостей FLiRT вартує відзначити те, що він поки що не характеризується якимсь підвищенням рівня госпіталізації або якимось надзвичайно складним перебігом. Але разом з тим, він по своїх характеристиках набагато швидше передається і дуже швидко викликає таку хвилеподібну захворюваність», – сказав головний санлікар України під час телемарафону.
Що таке FLiRT
Власне кажучи, FLiRT є не якимось одним штамом: це назва цілого сімейства порівняно нових підвидів коронавірусу, які були виявлені вперше в грудні 2023 року. Генетично сімейство FLiRT є «нащадком» варіанту JN.1 («Дженні»), який, у свою чергу, розвинувся з широко відомого штаму «Омікрон», що донедавна був основною причиною сплеску захворюваності на COVID-19 у більшості країн світу.
Абревіатура FLiRT походить від назв мутацій вірусу у шиповому білку, одна з яких містить літери «F» і «L», а інша — літери «R» і «T». Ці специфічні мутації дозволяють новим різновидам краще зв’язуватися з клітинами тіла людини та успішніше уникати імунної відповіді.
«Тобто FLiRT швидше вражає ослаблений імунітет, а захворіти можуть навіть раніше вакциновані, однак набутий імунітет після вакцинації знижує ризики ускладнень під час хвороби», – пояснюють у МОЗ.
На щастя, на відміну від первісних штамів коронавірусу, які забрали понад 6 мільйонів життів на початку пандемії, FLiRT у більшості випадків дійсно не викликає тяжкого перебігу захворювання. За симптомами нове сімейство не відрізняється від уже знайомих нам різновидів «Омікрону»: у хворих спостерігається підвищення температури, лихоманка, біль у горлі та носоглотці, кашель, головний біль та болі в м’язах, іноді – задишка, нудота чи блювота, діарея та втрата нюху і відчуття смаку.
«Віруси були і будуть»
Як вважає відома українська інфекціоністка Євгенія Менжуліна, у нинішньому зростанні захворюваності немає нічого надзвичайного. Незважаючи на те, що ми звикли асоціювати ГРВІ, у тому числі коронавірус, з холодними порами року, насправді погодні умови не мають великого впливу на розповсюдження вірусних інфекцій.
«Сильніше впливає передача вірусу населенню, бо великі колективи нікуди не дівалися. Всі працюють, міграційні процеси все одно відбуваються, люди їздять з одного регіону в інший», – пояснила Менжуліна в ексклюзивному коментарі “Каштан NEWS”.
Загалом, за її словами, нині відбувається звичайний плин епідеміологічного процесу.
«Від цього вірусу це очікувано, так як він дуже швидко мутує і набирає певних властивостей. Так, захворюваність трошки зросла за останній час, однак в більшості випадків це середні і легкі форми. Але все одно всі фахівці, всі лікарі тримають руку на пульсі, тому що ніхто не скасовував групи ризику», – зауважила інфекціоністка.
Групи ризику залишаються ті самі, що й під час циркулювання інших вірусних інфекцій.
«Це люди з наявними хронічними захворюваннями, системними захворюваннями, спадковими захворюваннями, цукровим діабетом, надмірною вагою. Люди, які працюють у великих колективах і відносяться до груп ризику по контактах з пацієнтами», – пояснила Євгенія Менжуліна.
Протоколи лікування коронавірусної хвороби також не зазнали змін.
«На ранніх стадіях потрібно застосовувати противірусну специфічну терапію. Знов-таки, дотримання режиму і правило «захворів – залишайся вдома» теж нікуди не дівалися. Бажано, щоб хворі обмежували свої контакти та захищали себе і оточуючих за допомогою масок, використання дезінфікуючих засобів», – рекомендує медикиня.
Отже, забувати про обережність не треба, але й робити з нової хвилі захворюваності «лякалку», на думку Менжуліної, теж не потрібно.
«Це характерний процес для вірусів, які дуже контагіозні, дуже швидко розповсюджуються серед населення. Тому я б не робила з цього якоїсь шокової новини типу «жах-жах-жах». Навпаки, населення треба заспокоювати і нагадувати певні правила захисту від інфекційних захворювань. Просто не треба забувати, що віруси були і будуть», – підкреслила інфекціоністка.
Юлія ТЄНЄНЬОВА
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.