Різдвяне диво: чому Різдво відзначається 25 грудня та звідки взявся звичай дарувати подарунки

Вітаємо українців з одним із найулюбленіших зимових свят!

Цього року Україна вже вдруге відзначає Різдво Христове за новоюліанським календарем – 25 грудня, а не 7 січня, як раніше. Чому ми святкуємо одне з найбільших християнських свят саме цього дня, чи можна відзначати його двічі – за старим та новим календарем одночасно та звідки взялася традиція дарувати різдвяні подарунки – розповідає Каштан NEWS.

Народження Ісуса. Похвала від пастухів, Герріт ван Гонтгорст, XVII ст.

Звідки взялася дата

Насправді в Євангелії не згадується точна дата народження Ісуса Христа. Чому ж більшість християнських церков світу відзначають її саме 25 грудня?

Як пояснили  в  Православній Церкві України, в церковній традиції історично існувало кілька підходів до визначення цієї дати.

«За одним із них, Христос перебував на землі повне число років, тож Він був зачатий в день Благовіщення, який, згідно з деякими обчисленнями, збігається з днем Розп’яття. А єврейська Пасха, на яку був розіп’ятий Спаситель, випадала того року на 25 березня. Відраховуючи звідси 9 місяців, отримували 25 грудня як дату Різдва Христового», – йдеться в дописі на офіційній сторінці ПЦУ у Facebook.

За другим підходом,  дата Різдва Христового вираховується, виходячи з дати зачаття пророка Іоана Хрестителя, який, як згадується в Євангелії, був на шість місяців старший за Ісуса.

«Від дати руйнування Єрусалимського храму шляхом зворотного хронологічного відліку виводили дату зачаття славного пророка на 23 вересня. Звідси відраховували 6 місяців вперед, отримуючи дату Благовіщення і чудесного зачаття Сина Божого (25 березня). І ще плюс 9 місяців – отримуємо дату народження Спасителя, 25 грудня», – пояснили в ПЦУ.

Народження Ісуса Христа, грецька ікона, Візантійський і християнський музей в Афінах

Новий чи старий стиль?

Православна Церква України нагадує, що головним для християн є не дата і не певні цифри календаря, а зміст і сенс цієї події. Як пояснив у коментарі РБК-Україна ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості, протоієрей ПЦУ Георгій Коваленко, Церква не забороняє вірянам жити за старим календарем, якщо вони цього хочуть. Тож кожна парафія визначає самостійно, святкувати їй Різдво 25 грудня чи 7 січня.

«Поклоніння пастухів» (з празничного ряду іконостасу). ІІ половина XVII століття, Львівська область

«Але досвід переходу показав, що абсолютна більшість парафій Православної Церкви України обрали новий стиль. Навіть ті парафії, які спочатку думали, що вони будуть на старому, фактично під тиском людей переходили», – зазначив Коваленко.

За його словами, в  парафіях ПЦУ майже не існує практики святкувати Різдво Христове двічі – і 25 грудня, і 7 січня, оскільки церковна спільнота живе не за календарними датами та числами, а за річним службовим (святковим) циклом.

«І тому, фактично, немає жодної потреби двічі святкувати великі свята», – пояснив ієрей.

Водночас, за словами Коваленка, якщо розуміти під святом звичай дарувати подарунки, то «подарунки можна дарувати хоч кожен день».

Хто вигадав різдвяні подарунки та звідки взявся Санта-Клаус

Історично звичай дарувати своїм близьким подарунки на Різдво виник у Європі доволі пізно – приблизно на рубежі першого та другого тисячоліть. Він сформувався на основі відразу двох традицій: легенди про святого Миколая, який подарував мішечок золота бідній родині, та євангельської оповіді про трьох волхвів, які прийшли зі Сходу вшанувати народження немовляти Ісуса та піднесли Йому три дари – золото, ладан і смирну. Тому в багатьох країнах світу діти й досі отримують подарунки або 6 грудня – на день святого Миколая, або 6 січня – на день Богоявлення (день приходу волхвів до Віфлеєму). Однак, оскільки найбільшим церковним святом зимового циклу є Різдво, цей звичай поступово поширився  на 25 грудня.

Перенесення мощів святого Миколая. Фото: Wikipedia.

У багатьох народів традиція дарувати подарунки на Різдво наклалася на давні, ще язичницькі традиції, тож дарувальником зазвичай вважається той чи інший фольклорний персонаж. Навіть всесвітньовідомий Санта-Клаус, якого американська культура XIX століття запозичила в Нідерландів, де подарунки на зимові свята приносить святий Миколай (нідерл. Sinterklaas), має риси давньогерманського та давньоскандинавського бога Одіна (Вотана) – довгу білу бороду та почет, який супроводжує його в зимовий поїздках (у давніх скандинавів Одін мав епітет Jólnir – «той, хто приходить на Юль – свято середини зими»).

Ілюстрація Томаса Наста, який із Клементом Кларком допомагав створювати сучасний образ Санта-Клауса (1881)

Чимало рис Санта-Клаус також запозичив у фінського Йоулупуккі – казкового різдвяного діда, який носить червоний кожух та червоні шкіряні штани. Ім’я Йоулупуккі перекладається з фінської як «різдвяний козел» і пов’язане з давнім язичницьким звичаєм, коли один з учасників свята середини зими перевдягався в козу як символ родючості (схожий звичай «водити козу» на Різдво існує і в багатьох регіонах України).

Наразі образ Йоулупуккі фактично злився з образом Санта-Клауса, і фінський різдвяний дід офіційно вважається головним Санта-Клаусом світу. Його казкова резиденція розташована поблизу фінського міста Рованіємі в Лапландії, куди щороку на зимові свята приїздять мільйони туристів.

Татусь Різдво, Малятко Ісус та святий Василій

Утім, незважаючи на глобальну популярність Санта-Клауса, в багатьох країнах світу подарунки дітям приносять зовсім інші фольклорні персонажі. Це можуть бути євангельські волхви, різдвяні гноми, Татусь Різдво (старий чоловік із білою бородою, дуже схожий на Санта-Клауса), святий Миколай або святий Василій Великий, день пам’яті якого припадає в церковному календарі на 1 січня. Відповідно дата, на яку дарують подарунки, теж може бути різною – починаючи від 6 грудня (день святого Миколая) і закінчуючи 6 січня (свято Богоявлення).

Один із образів святого Миколая. Фото: з відкритих джерел

Ось невеличкий огляд того, хто і коли дарує подарунки дітям у різних країнах світу:

  День святого Миколая (6 грудня) Різдво (25 грудня) Новий рік (1 січня) Богоявлення (6 січня)
Англомовні країни   Санта-Клаус та його супутники – олені та різдвяні ельфи    
Іспанія та іспаномовні країни Латинської Америки   Татусь Різдво (Papá Noel)   Три волхви (Tres Reyes Magos)
Греція та Кіпр     Святий Василій Великий  
Чехія Святий Миколай (Svatý Mikuláš) і його супутники – янгол та диявол Малятко Ісус (Ježíšek)    
Фінляндія   Йоулупуккі (Joulupukki) та його помічники – йоулутонтту    
Франція У східних регіонах – Святий Миколай (Saint-Nicolas) Татусь Різдво (Père Noël) або Малятко Ісус (Petit Jésus) В історичному регіоні Бургундія – Татусь Січень (Père Janvier)  
Німеччина Святий Миколай (Sankt Nikolaus) У протестантських регіонах – Різдвяний Чоловік (Weihnachtsmann), у католицьких – Малятко Ісус (Christkind)    
Нідерланди Святий Миколай (Sinterklaas) Різдвяний Чоловік (Kerstman)    
Італія   Дідусь Різдво (Babbo Natale) та Малятко Ісус (Gesù Bambino)   Бефана (La Befana) – добра відьма, яка їздить світом услід за волхвами
Польша Святий Миколай (Święty Mikołaj) У Кракові – Янголятко (Aniołek), у Верхній Силезії  – Малятко Ісус (Dzieciątko), у північних регіонах – Гвяздор (Gwiazdor), казковий персонаж у кожусі та хутряній шапці, з обличчям, закритим маскою або перемазаним сажею    
Португалія   Татусь Різдво (Pai Natal) та Малятко Ісус (Menino Jesus)    
Румунія   Дідусь Різдво (Moș Crăciun)    
Скандинавські країни   Різдвяні гноми (норв. Julenissen, шведськ. Jultomten, данськ. Julemanden або Julenissen) – маленькі істоти з білими бородами, у кожухах та шапках з хутряною облямівкою    

Костянтин МИХАЙЛЕНКО

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *