331
Схеми одного з головних некрополів Києва та мовчання команди Кличка
У теплих тропічних і субтропічних водах Світового океану зустрічається риба-прилипала, яка прикріплюється своєю присоскою до великих морських тварин. А чи відомо вам, що у Києві є… МАФ-прилипала? Він настільки міцно «присмоктався» до Лісового кладовища, найбільшого некрополя на лівобережжі столиці, що відірвати його не може (чи не хоче) навіть міська команда з великими повноваженнями, на чолі якої стоїть мер Віталій Кличко.
Ось факти, що спонукають до таких міркувань. 14 лютого працівники «Київблагоустрою» демонтували цей торговельний павільйон, розташований навпроти центрального входу до Лісового кладовища, на вулиці Крайня, 3. Комунальники своїм автомобілем вивезли його на майданчик тимчасового зберігання «Київблагоустрою». На демонтаж, перевезення та зберігання витрачено 7 тисяч 824 гривні бюджетних коштів.
Однак менш ніж за тиждень, 20 лютого, вони повернули цю споруду на попереднє місце розташування. Виходить, МАФ-прилипала має міцну присоску.
Помилкове «зачищення»?
Упродовж тривалого часу на цю споруду контролюючі служби абсолютно не звертали уваги, а 14 лютого раптом навели різкість на неї. Щось пішло не так. Можливо, не розібралися, хто «стоїть» за «прилипалою», чи помилково «зачистили» ділянку для когось іншого, чи павільйон випадково потрапив «під роздачу», оскільки з дозвільними документами велика проблема.
Помилку, як бачимо, швидко виправили. Певно, якщо йдеться про звичайні кіоски, в яких торгують кавою та шоколадками, такі піруети і не зустрінеш. Але ж МАФ-прилипала є особливим. А знаєте, на чому спеціалізується? На виготовлені та продажу гранітних пам’ятників. Високодохідний бізнес, у якого, не секрет, завжди є високі покровителі. Біля павільйону розміщено більше десяти зразків різних пам’ятників, власником яких, судячи з усього, є господар цієї споруди.
Перед входом до Лісового, на ділянці обабіч дороги, бачимо лише цей МАФ. Інших немає. Чужі тут не ходять. Монополіст, отже.
За інсайдерськими даними, до цього павільйону має певне відношення господар великої крамниці з торгівлі пам’ятниками, яка впродовж років стоїть уже безпосередньо на території Лісового. Тут все під контролем «своїх».
Редакція «Kаштан NEWS» направила інформаційний запит до КМДА з проханням відповісти на низку запитань щодо загадкової історії з МАФом на вулиці Крайня, 3.
Ми одержали відповідь за підписом виконувача обов’язки заступника директора Департаменту територіального контролю КМДА Олександра Байбакова. (Куратором департаменту є заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.)
Байбаков, зокрема, повідомляє:
«Інспектор комунального підприємства «Київблагоустрій» провів виїзну перевірку та вніс шляхом наклеювання на тимчасову споруду припис від 18 січня 2024 року з вимогою усунути порушення Правил благоустрою міста Києва. Припис не виконано.
Департамент територіального контролю міста Києва листом від 6 лютого 2024 року надав КП «Київблагоустрій» доручення вжити заходів шляхом демонтажу тимчасової споруди за цією адресою. КП «Київблагоустрій» 14 лютого здійснило демонтаж тимчасової споруди на вул. Крайній, 3 у Деснянському районі. В заходах з демонтажу було залучено два автомобілі КП «Київблагоустрій».
До цієї інформації, яку надав Олександр Байбаков, додамо такий факт: доручення про демонтаж, як зазначено на сайті Департаменту, підписав перший заступник директора Михайло Абрамов.
Павільйон комунальники повернули на попереднє місце розташування. Чому? Департамент територіального контролю КМДА у відповіді на редакційний запит пояснює:
«Відповідно до Правил благоустрою міста Києва, КП «Київблагоустрій» повертає демонтоване майно власнику (користувачу) на підставі акта приймання-передачі після відновлення порушеного благоустрою на місці розміщення та відшкодування витрат з демонтажу, перевезення, розвантаження та зберігання в установленому порядку. На демонтаж, перевезення та зберігання витрачено 7 тисяч 824 гривні 88 копійок бюджетних коштів».
Дуже хотілося б дізнатися, у чому полягає «відновлення порушеного благоустрою»? Адже на земельній ділянці, на якій умостився МАФ, абсолютно нічого не змінилося. На жаль, Олександр Байбаков з Департаменту територіального контролю Києва не конкретизує це питання. Відтак можемо зробити припущення, що пам’ятниками тут торгували без належних дозвільних документів. І це впродовж років! Є велика загадка, чи на законних підставах розміщується МАФ сьогодні на вулиці Крайня, 3. Маємо сумнів, що все гаразд із цим. Водночас, за нашими даними, павільйон стоїть на «червоній лінії», де прокладено газову мережу високого тиску.
В КМДА просто грають комедію
У редакційному запиті на адресу КМДА ми чітко запитали: хто є власником даного павільйону? Яку суму бюджетних коштів було витрачено на перевезення павільйону 20 лютого на місце попереднього розташування, а також на його монтаж? Яке підприємство виконувало ці роботи? Яку кількість автомобільної техніки 20 лютого було залучено для цього?
На прості запитання відповідей в КМДА не знайшлося. Ми ж, наприклад, не запитували про щось складне з вищої математики. Попросили всього лише назвати власника. Але це виявилося суперзадачею для всього керівництва Департаменту територіального контролю Києва, який очолює Михайло Буділов. І її не вдалося «розгадати»!
Ось що відповідає редакції Олександр Байбаков з Департаменту територіального контролю Києва:
«Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності зберігалась на майданчику тимчасового зберігання КП «Київблагоустрій». Департамент територіального контролю міста Києва дозволів на встановлення тимчасових споруд не надає. У Департаменті територіального контролю міста Києва відсутня інформація щодо суми коштів, витрачених на перевезення павільйону та його монтаж, та яке підприємство виконувало ці роботи і в якій кількості».
Зауважимо: редакція направила інформаційний запит на адресу міської держадміністрації, якою керує Віталій Кличко. Замість того, щоб надати вичерпну та конкретну відповідь, підлеглі Кличка обмежуються лише куцою інформацією за підписом виконувача обов’язки заступника директора Департаменту територіального контролю КМДА Олександра Байбакова.
В КМДА просто грають комедію. Надали дозвіл на повернення МАФа на попереднє місце розташування, самі ж, тобто комунальні служби, привезли його на ділянку, звідки й забрали, а тепер заявляють, що не знають, «яке підприємство виконувало ці роботи» і скільки робітників та техніки було задіяно. А ще й стверджують, що «Департамент територіального контролю міста Києва дозволів на встановлення тимчасових споруд не надає».
А головне – не відповіли на запитання, яку суму бюджетних коштів було використано на перевезення павільйону та його монтаж. Нам відписують «геніальною» фразою, яка характеризує недолугу політику міської влади: «Відсутня інформація». І це вже не вперше.
«Прилипали» – це типове явище в Києві Таких павільйонів у місті, які мають спеціальний «статус», дуже багато.
Дорога до монополіста
На цьому кіоску ви не побачите жодної інформації про власника, номери дозвільних документів. Зазначено лише телефонний номер. Якщо хтось хоче замовити пам’ятник – телефонує за вказаним номером, і тоді сюди з території Лісового підходить продавець і вже радить, що саме обрати… Принаймні, так розповідають очевидці цієї торгівлі. Процес відбувається за «протоптаною схемою». Cебто дорога чітко веде до монополіста.
Щойно потрапляєш на Лісове, як погляд зупиняється на цій виставці з продажу пам’ятників (вони під номерами, з позначками «Кам’яний двір»). Виникає резонне запитання: хіба це приватна територія? Ні. Але тут, на чималій ділянці, яка належить київській громаді, приватний підприємець розмістив виставку-продаж гранітних надгробків, обелісків, щоб замовники обирали, що кому до вподоби. І це якраз одразу за головним входом до некрополя.
Між тим, у Законі України «Про поховання та похоронну справу» (стаття 28) зазначено:
«Право власності на земельну ділянку, на якій розміщено місце поховання, а також на об’єкти, розташовані на місці поховання. Землі, на яких розміщені місця поховання, є об’єктами права комунальної власності, крім випадків, передбачених статтею 23-1 цього Закону, і не підлягають приватизації або передачі в оренду. На території місця поховання не можуть бути розташовані об’єкти іншої форми власності, крім комунальної, за винятком випадків, передбачених статтями 23-1 та 29 цього Закону».
Тобто, як стверджують декілька незалежних експертів у цій галузі, з якими розмовляв кореспондент «Kаштан NEWS», на території кладовища не можуть розміщуватися ані комерційна виставка-продажа пам’ятників, ані капітальна споруда у виглядці крамниці, що приймає замовення на виготовлення та встановлення надгробків.
Земля як подарунок
А що бачимо на Лісовому? Наголосимо: чималу ділянку віддали для виставки пам’ятників. На якій підставі, якщо законом подібне не передбачено? За цим майданчиком ще залишається вільна територія. Загалом усю цю зону (а це, мабуть, більше гектара) можна було б передати для створення Алеї полеглих Героїв. І тоді не було б потреби вишукувати додаткові місця для почесних поховань.
Невже закон не діє на Лісовому? Тут можна робити все, що заманеться «потрібним» людям.
Леонід ФЕДОРЕНКО
Читайте також: УДАР НОРМАТИВАМИ ПО ПАМ’ЯТНИКАХ ГЕРОЇВ
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.