Операція «Чисте місто»: як «заСАПали» соратників Кличка

Улов САП та НАБУ цього разу виявився багатим як ніколи

Дводенна епопея з обшуками в КМДА завершилася могутнім фінальним акордом: 7 лютого Вищий антикорупційний суд запроторив за грати  групу київських депутатів та чиновників, включно із заступником Кличка Петром Оленичем та головою земельної комісії Київської міської ради, «ударівцем» Михайлом Терентьєвим.

Каштан NEWS розповідає, що наразі відомо про операцію «Чисте місто» та чи мають шанс підозрювані знову опинитися на волі.

Велика чистка                                                 

Перші повідомлення про спільну операцію НАБУ і САП «Чисте місто» з’явилися вранці 6 лютого. Як повідомили обидві правоохоронні структури, метою операції було «викриття злочинної організації, причетної до земельної корупції у Київській міській раді та КМДА».

Протягом дня почали з’являтися деталі. «Економічна правда» з посиланням на джерело в НАБУ повідомила про обшуки в Дениса Комарницького, співголови фракції «Блоку Леоніда Черновецького» у Київраді 2008-2010 років, якого називали «смотрящим» за сферою будівництва та ЖКГ у столиці.

Леонід Черновецький та Денис Комарницький (праворуч). Фото: antikor.ua

Пізніше САП та НАБУ повідомили, що фігурантами справи є ексдепутат Київради (організатор злочинної схеми), заступник голови КМДА, два чинні депутати Київради – голова та член земельної комісії, перший заступник та заступник директора комунальних підприємств та ще четверо осіб.

Прізвища підозрюваних офіційно не озвучували, але невдовзі стало відомо, що «під роздачу» потрапили заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень у сфері цифровізації Петро Оленич, голова постійної комісії Київради з питань архітектури, містопланування та земельних відносин, член фракції «УДАР»  Михайло Терентьєв та членкиня тієї ж комісії, депутатка Київради від «Батьківщини» Олена Марченко.

За даними медіа, разом із ними було затримано заступника директора КП «Київблагоустрій» Олексія Мушту та першого заступника директора КП «Спецжитлофонд» Юрія Леонова

Як дерибанили землю: версія слідства

За інформацією правоохоронців, організація працювала за так званою «туалетною» схемою.

«Схема полягала у пошуку перспективних земельних ділянок та реєстрації на підконтрольних осіб права власності на споруди, яких на цих ділянках ніколи не існувало. Надалі до міськради подавали заяви про надання їм права власності на земельні ділянки для обслуговування цих споруд, що дозволяло уникати торгів. Депутати КМР та посадовці КМДА, частина з яких входила до злочинної організації, а деякі перебували під її впливом, забезпечували ухвалення рішень про надання відповідних прав на землю, за що одержували неправомірну вигоду у вигляді коштів та об’єктів нерухомості», – повідомили в НАБУ.

Таким чином «потрібні» люди отримували землю без проблем, а «непотрібні» або залишалися ні з чим, або змушені були йти з поклоном до учасників схеми, аби стати «потрібними».

Увечері 7 лютого видання  «Дзеркало тижня» із посиланням на слідчих НАБУ процитувало один із документів слідства:

«Комарницький залучив до схеми депутата КМР Михайла Терентьєва, депутатку та члена комісії Марченко, першого заступника директора КП «Спецжитлофонд» Леонова Ю.П. та свою довірену особу Богославську О.В. У свою чергу, Терентьєв М.О. залучив для реалізації плану заступника директора КП «Київблагоустрій», який мав підібрати довірених осіб для оформлення на них права власності на об’єкти нерухомості та реєстрації на них юридичних осіб, до статутного капіталу яких такі об’єкти нерухомості мали вноситися».

Для конспірації учасники схеми виступали під псевдонімами та користувалися спеціальними терміналами мобільного зв’язку і засобами контрспостереження. Утім, як зазначають у НАБУ, це не завадило детективам.

Офіційні цифри

За оцінками слідства, протягом 2023-2024 років «група Комарницького» незаконно вивела з власності громади Києва землю в  центрі столиці вартістю 11,6 млн грн і збиралася заволодіти ще шістьма ділянками загальною вартістю 83,7 млн грн.

«Також зафіксовано пропозицію неправомірної вигоди у розмірі 100 000 доларів США члену земельної комісії та депутатці Київської міської ради за зловживання нею своїми повноваженнями та впливом в інтересах злочинної організації», – повідомляє пресслужба НАБУ.

Крім того, за даними детективів, учасники схеми намагалися «віджати» під забудову земельну ділянку приватного підприємства, яке займається торгівлею та наданням в оренду торговельних приміщень в одному з районів Києва.

Ґрати або застава

У п’ятницю, 8 лютого, Вищий антикорупційний суд відправив під варту сімох фігурантів справи, залишивши їм можливість вийти під заставу. Суми застав були різними: «найдорожчою» виявилася депутатка Київради Олена Марченко, вихід на волю якої ВАКС оцінив аж у 50 млн гривень.

Михайло Терентьєв. Фото: КМДА

Сума застави безпосереднього начальника Марченко по земельній комісії Михайла Терентьєва, «який за версією слідства приєднався до злочинної організації з мотивів особистого збагачення», є в 2,5 раза меншою: Терентьєва оцінили лише в 20 млн гривень.

Ще дешевшим виявився заступник Кличка Петро Оленич: йому призначили заставу в сумі 15 млн гривень.

Заступник директора КП «Київблагоустрій» Олексій Мушта зможе тимчасово вийти на волюза 7,5 млн гривень, перший заступник начальника КП «Спецжитлофонд» Юрій Леонов –за 4,5 млн гривень, а неназваний співробітник того ж «Спецжитлофонду», який відповідав за ведення бухгалтерії, – за 8 млн гривень.

Ще до одного з фігурантів, як повідомляє САП, застосовано особисте зобов’язання.

«А я в домікє!»

Стосовно  Дениса Комарницького, якого називають очільником «туалетної» групи, то він ще 6 лютого назвав оприлюднену медіа  інформацію про обшуки «масштабною та добре спланованою брудною інформаційною атакою».

«Це підтверджує лише одне: я і моя діяльність дійсно комусь заважають, а правда настільки незручна для певних осіб, що вони не гребують жодними методами. До того ж все це виглядає як системна кампанія, спрямована не лише проти мене, а й на дискредитацію київської міської влади та її представників, що вкотре підтверджує замовний характер», – ідеться в коментарі Комарницького, який розмістили «Українські новини».

Як заявив Комарницький, тиск, який нібито чиниться на нього, безпосередньо пов’язаний із його професійною діяльністю адвоката.

«І мені особливо прикро, що до цього причетні представники нібито незалежних антикорупційних органів. Очевидно, що моя робота викликає занепокоєння у тих, хто вважає, що закон можна вільно підлаштовувати під свої забаганки, а справедливість нічого не варта», – сказав він. 

За даними медіа,  Денис Комарницький  нині перебуває у Відні, куди виїхав як батько чотирьох дітей. У 2012 році Шевченківський районний суд Києва засудив його до двох років умовно за побиття адвоката Ігоря Гранцева в приміщенні БТІ в Києві 2 серпня 2005 року. Тоді, як встановило слідство, Комарницький разом із двома співучасниками відібрав у Гранцева валізу з 20 тисячами доларів США і рішення Золочівського районного суду Харківської області, яким було накладено арешт на нерухоме майно АТЗТ «Книжка». 

Також у липні 2020 року вийшло розслідування Bihus.info, у якому йшлося про можливу причетність Комарницького до присвоєння 6 млрд грн, виділених на добудову Подільсько-Воскресенського мостового переходу.

Реакція Кличка

Як не дивно, голова КМДА, який зазвичай дуже бурхливо реагує на будь-які зазіхання правоохоронних органів на його територію та його підлеглих, операцію НАБУ і САП прийняв так, наче нічого й не відбувалося. 6 лютого, поки всі центральні медіа обговорювали сенсаційні обшуки та затримання, Кличко постив у своєму телеграм-каналі світлини з оглядин шляхопроводу на Богатирській.

Ранок наступного дня «директор міста» присвятив підписанню разом із ресторатором та громадським активістом  Євгеном Клопотенком меморандуму  про співпрацю з громадською організацією «КУЛЬТ ФУД». І лише по обіді, коли ВАКС уже почав розглядати запобіжний захід його заступнику, Кличко нарешті відреагував на ситуацію.

Петро Оленич у залі суду. Фото: Суспільне новини/Нікіта Галка

Однак реакція вийшла дуже млявою і, у порівнянні зі звичайним гучним обурення Кличка, можна сказати, навіть боязкою. Не згадуючи жодних персоналій, голова КМДА запевнив широкий загал, що столична адміністрація співпрацює з правоохоронними органами і розраховує на об’єктивне й неупереджене розслідування.

«Якщо оприлюднені факти будуть доведені у суді, одразу ж будуть управлінські рішення. Зазначу, що рішення по земельних питаннях, про які сьогодні йдеться, ухвалювали згідно з регламентом і їх підтримували представники всіх фракцій (політичних сил) Київради – і при розгляді на комісіях, і в сесійній залі», – написав Віталій Кличко.

Зміст останнього пасажу більш ніж зрозумілий: відповідальність – справа важка і неприємна, тому потрібно хоча б спробувати розмазати її принаймні по депутатському корпусу. Спроба, щоправда, виглядає не дуже впевненою: адже Оленича в заступники голові КМДА ніхто силоміць не впихував, а Терентьєв і взагалі видатний член саме фракції Кличка. Однак, згадуючи справу Брагінського, можна з певною мірою вірогідності спрогнозувати, що якщо з Оленичем та Терентьєвим буде все погано, їхній патрон легко відхреститься від них, аргументуючи колишню приязнь уже меметичною фразою «Всім в душу не заглянеш».

Каштан NEWS слідкуватиме за ситуацією та повідомлятиме про подальший розвиток подій.

Юлія ТЄНЄНЬОВА

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *