Не тільки ковід: чому ми чхаємо в серпні

Дуже часто причиною поганого самопочуття може бути не інфекція, а алергія на пилок рослин

Останніми тижнями в Києві та інших містах України знову фіксується збільшення захворюваності на коронавірусну інфекцію. Однак не завжди кашель, нежить та температура свідчать про те, що ви підхопили всюдисущий вірус – можливо, це просто серпнева алергія.

«Каштан NEWS» розповідає, як відрізнити алергічну реакцію від інфекції та що робити в серпні, якщо ви алергік.

Фото: ілюстративне з відкритих джерел

Алергія чи вірус?

Дійсно, прояви алергії часто  дуже схожі на симптоми респіраторно-вірусних захворювань – чхання, свербіж у носі та горлі, нежить та кашель. Плутанини додає те, що під час алергії, всупереч розповсюдженій думці, також може підійматися температура – хоча це буває набагато рідше, ніж за ГРВІ.

Утім, є декілька ознак, завдяки яким можна розрізнити алергію та ГРВІ:

  1. Виділення з носу: при алергії вони прозорі і рідкі, при ГРВІ, зазвичай, більш в’язкі, зеленуватого або жовтуватого кольору.
  2. Ознаки інтоксикації (ломота в тілі, біль у кістках та/або в  м’язах): при алергії інтоксикація відсутня, при респіраторно-вірусних інфекціях навпаки – один із розповсюджених симптомів.
  3. Пора року: на ГРВІ частіше потерпають в осінньо-весняний період, на алергію – у весняно-літній.
  4. Можна прослідкувати зв’язок із конкретним алергеном чи ні: якщо симптоми почалися після контакту з якимось продуктом чи рослиною, варто запідозрити алергічну реакцію.

Однак  треба зауважити, що достеменно провести диференційну діагностику може лише лікар за допомогою лабораторних аналізів крові та в разі необхідності – алергопроб.

Нормальна температура під час алергії. Фото: ілюстративне з відкритих джерел

Розповсюджені міфи про алергію

Алергіками не стають – алергіками народжуються

Неправда. Алергія може розпочатися в будь-якому віці: навіть, якщо ви тридцять років спокійно їли, скажімо, апельсини, це не означає, що у тридцять один ви не можете раптово видати на них алергічну реакцію. Найчастіше причиною появи алергії (або нових алергій) є фактори, які ослаблюють імунну системи – перенесені інфекційні захворювання, погана екологія, частий контакт з побутовою хімією  тощо.

Алергічний висип. Фото: з відкритих джерел

На щастя, буває й  зворотній процес: алергію можна «перерости». Наприклад, до 80 відсотків  людей, які в дитинстві потерпали  на гіперреакцію на яйця чи молоко, в  дорослому віці не мають жодних проблем з їх споживанням.

Алергію можна перетерпіти без таблеток та консультації  в  лікаря

Не можна і не треба. Те, що починається як звичайний алергічний нежить чи почервоніння очей, може в будь-який момент перерости в більш серйозну реакцію – аж до розвитку набряку Квінке або анафілактичного шоку, який може закінчитися летально. У разі появи  будь-якої алергічної реакції потрібно  звернутися до лікаря-алерголога, який визначить, на що саме реагує ваш організм і як із цим боротися.

Якщо я маю алергію на один алерген – я маю алергію тільки на один алерген і ні на що інше

На жаль, це не завжди правда. Існує таке поняття, як перехресна алергія, коли організм реагує відразу на кілька алергенів, які мають схожий амінокислотний набір. Водночас набір цих алергенів може бути досить несподіваним для людини, далекої від медицини. Наприклад, якщо ви потерпаєте  на алергію на пилок ясеня, у вас може виникнути перехресна реакція не лише на пилок інших дерев (ліщини, берези  тощо), а й на фрукти та ягоди (яблука, вишні, абрикоси, полуницю), овочі (моркву, молоду картоплю) та навіть коньяк (тому що він витримується в дубових бочках).

У нашому кліматі люди потерпають на рослинні алергії лише навесні або на початку літа – коли все цвіте

І знов-таки, на жаль, це неправда. В Україні зустрічається багато рослин, пік квітіння яких припадає на серпень-вересень. Власне, саме тому цей період іноді називають «другим алергічним сезоном». Отже, потрібно  знати, яких саме рослин треба  уникати наприкінці літа – можливо, саме вони можуть стати  причиною вашого поганого самопочуття.

Які рослини-алергени квітують у серпні-вересні

Полин

Один із чемпіонів за частотою спричинення алергійних реакцій. Незважаючи на те, що однією  з народних назв полину є нехворощ (буквально – рослина, яка допомагає «не хворіти»), для алергіків період квітіння полину зазвичай є справжнім випробуванням. В Україні росте десятки різних видів полину – найчастіше це трав’янисті рослини або чагарники. Деякі з них починають квітнути ще в червні, однак у більшості пік квітування припадає саме на серпень – вересень.

Полин. Фото: з відкритих джерел

Люди, які потерпають на  алергію на полин, часто мають перехресні реакції на соняшник і всі продукти, до яких входить соняшникова олія або насіння (халва, гірчиця, майонез тощо). Також зустрічаються реакції на баштанні культури (кавуни, дині), цитрусові, банани, часник, кабачки, деякі трави та спеції (перець, мускатний горіх, кмин, аніс, карі, петрушка, кріп).

Також тим, хто має алергію на полин, треба утримуватися від вживання напоїв на його основі – абсенту, вермутів, полинної горілки або настоянок. Іноді алергічні прояви може спричинити навіть молоко – корови охоче їдять полин, хоча фермери зазвичай намагаються цьому запобігти: таке молоко помітно гірчить.

Амброзія

Надзвичайно розповсюджений бур’ян, далекий родич будяків, цикорію та айстр. Як і полин, є одним із «найпопулярніших» алергенів, від яких потерпають  українці. На території нашої держави  є  приблизно 45 видів амброзії, більшість яких  – дуже плодючі: рослина може дати від 40 000 до 150 000 насінин.

Амброзія. Фото: з відкритих джерел

Через це амброзія є постійним головним болем не лише для алергіків, а й для міських служб, бо викорінити цей неприємний бур’ян дуже складно. Просте скошування не допомагає: амброзію потрібно зрізати аж під корінь і лише після появи на ній чоловічих пагонів (амброзія – двостатева рослина). Тільки у цей період рослина втрачає здатність відновлюватися.

Амброзія починає цвісти наприкінці липня і завершує  у вересні. Ті, для кого ця рослина є алергеном, можуть мати перехресні реакції на полин та всі пов’язані з ним алергени (див. вище).

Лобода

 В Україні росте 23 види лободи – це багаторічні або однорічні трав’янисті рослини від 5 до 100 см заввишки. Лободу можна впізнати за порошкоподібним пилком  білого або сірого кольорів, яким укриті листя та стебло рослини.

Лобода. Фото: з відкритих джерел

Більшість видів лободи в Україні цвіте з травня до серпня, викликаючи в алергіків нежить та алергічний кон’юнктивіт. При алергії на лободу можливі перехресні реакції на ромашку лікарську, календулу, мати-й-мачуху, соняшник та продукти з соняшника, буряк, шпинат, мед, персик, селеру та баштанні культури.

Щириця

Шириця загнута (вона ж щириця звичайна або амарант) – «популярний» однолітній бур’ян. У Києві його можна зустріти в парках або  на міських пустирях, де він іноді досягає 1,5 м заввишки. Цвіте в червні – серпні, плодоносить у липні – жовтні. Рослина здатна дати до 5 000 насінин, тому розповсюджується щириця дуже швидко.

Щириця. Фото: з відкритих джерел

Цю рослину часто використовують у кормах для домашньої птиці або декоративних домашніх птахів – особливо щирицю полюбляють хвилясті папуги та корели. Тож, якщо ви підозрюєте, що у вас або вашої дитини виникла алергія на улюбленого папужку, перевіртеся заразом на алергію на щирицю – цілком можливо, що ваш пернатий улюбленець тут ні при чому.

Бермудська трава

Незважаючи на «екзотичну» назву, бермудська трава (вона ж – свинорий пальчастий або пальчатка зубата) є дуже розповсюдженим бур’яном, який цвіте з червня до вересня. Це – невисока трав’яниста рослина, яку часто висаджують на спортивних майданчиках через її надзвичайну живучість. Отже, якщо ви починаєте чхати щоразу, коли проходите біля спортмайданчику, варто перевіритися на специфічну алергію на бермудську траву.

Бермудська трава або Свинорий. Фото: з відкритих джерел

Ті, хто потерпає на  алергію на цю рослину, також часто мають перехресні реакції на інші злакові, зокрема, пшеницю, овес та продукти на їхній  основі (хлібобулочні вироби, манну крупу, вівсянку, макарони, ковбаси та сосиски з наповнювачами з борошна, пиво, пшеничну горілку, віскі  тощо). Також може бути перехресна алергія на мед, боби, сою, арахіс, цитрусові, полуницю та суницю.

Костянтин МИХАЙЛЕНКО

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *