Микільська Слобідка б’є на сполох: продають берег Дніпра

Будівельний конфлікт на Микільській Слобідці набирає обертів.

«Знову намагаються продати наш багатостраждальний берег Дніпра із зоною відпочинку «Здоров’я», пляжем «Веселка», скейт-парком, баскетбольним майданчиком. У цьому зеленому куточку громада висадила більше 200 дерев та кущів. На жаль, боротьба за берег триває вже 15 років…»

Таке тривожне повідомлення розмістили в соцмережах активісти Громадської організації «Микільська Слобідка».

Вони пишуть, що за 15 років було багато сутичок із забудовниками, їхніми «тітушками», відбулося чимало судових засідань (і сьогодні є рішення Феміди аж ніяк не в інтересах забудовників).

Отже, з цими ділянками повязані тривалі конфлікти. Тут зійшлися в непримиренній борні добро і кривда. Люди відкрито і принципово заявляють про свої вимоги – побудувати красивий парк для усіх, залишивши в спадок наступним поколінням цю гарну зелену територію як своєрідну перлину у вишуканому природному намисті Києва. Вони, як наголошують, категорично проти бетонного чудовиська із висотних хмародряпів – ці монстри затиснуть у лещатах не тільки берег, сплюндувавши зелену зону, але і весь мікрорайон.

Ці ділянки хочуть продати з молотка. Квітень 2024. Фото: Каштан NEWS
Ці ділянки хочуть продати з молотка. Квітень 2024. Фото: Каштан NEWS

Звідкіля насунулася чорна хмара на Микільську Слобідку?

Читаємо на сайті КМДА інформацію під заголовком: «Київська міська рада засуджує чергову спробу державного банку «Ощадбанк» продати берег Микільської Слобідки».

Так у тексті і зазначено: «Засуджує». Напрошується думка, що у захисників Микільської Слобідки з’явилася потужна підтримка із владними повноваженнями, щось на зразок бронебійної, висловлюючись воєнною термінологією. Хто ж вистоїть проти такої потуги, та ще й в боротьбі за справедливість?!

Міська влада вустами заступника міського голови – секретаря Київради Володимира Бондаренка в цьому ж тексті розгортає історію питання:

«На вимогу киян у 2018-2021 роках Київрада підтримала створення парку «Микільська Слобідка», і для цього ще у 2019 році прийняла рішення про викуп трьох ділянок площею понад 6 гектарів. За результатами переговорів прийняли рішення про затвердження суми викупної ціни вказаних земельних ділянок у сумі 182,84 мільйона гривень. І у 2021 році Київрада ухвалила чергове рішення, яким підтвердила намагання викупити ці ділянки для потреб киян. На момент підготовки цього рішення «Ощадбанк» листами запевнив, що готовий розглянути повідомлення про прийняте рішення щодо надання своєї згоди для проведення переговорів стосовно умов викупу земельних ділянок. Утім, наразі бачимо інше намагання – продати ці ділянки у приватну власність, чим породити новий етап конфлікту навколо їх можливої забудови».

Микільська Слобідка. Фото: Каштан NEWS

Підкреслимо: йдеться про три ділянки загальною площею 6,3671 га, вони перебували у заставі «Ощадбанку». Право власності на цю землю банк зареєстрував 30 листопада 2016-го. Виявляється, у 2006 році Київрада дозволила передати ці землі під висотки. Забудовник узяв кредит під заставу цих гектарів, потім не зміг повернути його, відтак у 2015 році ділянки перейшли у власність Ощадбанку».

Знайомі обличчя: Омельченко, Черновецький, Кличко

Заглибимося конкретніше у той період, коли штормові хвилі почали накочуватися на багатостраждальну берегову зону. Біда дала про себе знати в 2005-2007 роках, підказують громадські активісти. Ще тоді скоробагатьки поклали «до кишень» ділянки на березі Микільської Слобідки – гектари було передано в приватну власність всупереч закону (подібні комбінації з прибережними захисними смугами заборонено!). Нагадаємо, що в 2006 – 2012 роках головою КМДА був Леонід Черновецький. За каденції його попередника, Олександра Омельченка, цю зелену злону також почали роздавати…

Ось яку картину «змалювали» в 2021 році колеги з видання texty.org.ua:

«Міська влада виділила ділянки біля річки під будівництво у 2005 році (пляжні кафе і яхт-клуби, до трьох поверхів). Раніше там були пляжі та промзона. І почалося: будівництво житлових комплексів біля самої води, перевірки, підробки документів, адміністративні та кримінальні суди, апеляції та касації, арешти земельних ділянок, протести активістів, перевантажена розбалансована інфраструктура, будівельники-тітушки.

Фото: Каштан NEWS

Уся прибережна територія на Микільській Слобідці розділена на 14 окремих ділянок, навколо кожної – кілька десятків судових справ, що тягнуться роками. Заїзд, який перекривають барикадами місцеві – спільний, і може виникнути враження, що люди проти всього одразу, зокрема нових облаштованих набережних (без парканів і кодових замків) з прогулянковими доріжками, газонами з автополивом, дитячими майданчиками без доступу автомобілів.

Пляж "Веселка"
Пляж “Веселка”. Фото: Каштан NEWS

Це створено коштом забудовника біля новобудов на місці будівельного комбінату і коштом міста на іншій, більшій частині. Міський благоустрій, попри чималу вартість, погано обслуговується. Попри задекларований план (відображений у виданих департаментом містобудування й архітектури містобудівних умовах і обмеженнях та цільовим призначенням ділянок), міська влада є радше пасивним спостерігачем, ніж активним діячем, який встановлює законні правила гри та стежить за їхнім виконанням…»

Мешканці Слобідки стверджують, що ділянки намагався освоїти Укрбуд одіозного забудовника Максима Микитася, ексдепутата Київської міської ради VII скликання (2014 -2015 роки), який нині перебуває під слідством.

У 2016-му Укрбуд викупив клаптик землі під двома своїми недобудовами. У 2017-му та 2019 роках вже були спроби продажу трьох ділянок (що залишилися в «Ощадбанку») на аукціоні, який вдалося зірвати протестувальникам-слобідчанам. Також були і спроби (скоріше, імітація) викупу містом, чого наполегливо вимагала громада.

У 2020-2021 роках Київрада проголосувала за створення парку «Микільська Слобідка», ухваливши рішення про викуп трьох ділянок.

У 2023 році Київрада надала цій зеленій зоні статус парку. Сьогодні цей статус летить в тартарари. Адже оголошено аукціон з продажу даної землі з цільовим призначенням «Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови». Отже, це робить неможливим створення парку «Микільська Слобідка».

Фото: Каштан NEWS

Але ж ми знаємо, що міська влада «засуджує чергову спробу продати» берег, до того ж мала бажання «викупити ці ділянки для потреб киян».

На жаль, це виявилося мильною булькою. Далі загальних і пустих слів про «засудження» справа не пішла. Сьогодні в команді мера Кличка заявили, що викуповувати землю на відкритих торгах вже не будуть. І знаєте, чому? Бо в Києві – «складна нинішня ситуація з використанням коштів місцевого бюджету, спричинена введенням у країні воєнного стану».

Приїхали, називається. На будівництво шляхових розв’язок вартістю мільярди гривень кошти у скарбниці міста є, а ось на купівлю ділянок для потреб мешканців Микільської Слобідки, виявляється, грошей катма. І потрібно ж не мільярди, а 312 мільйонів (така стартова ціна на аукціоні, який заплановано 15 травня).

Процес земельних торгів вже запущено

 Лише одними словами про «засудження» торги не зупинити. «Схема» набирає обертів в «упаковці» маніпуляцій, лукавства, подвійних стандартів.

Що відомо ще про зелену зону Микільської Слобідки?

Фото: Каштан NEWS

На аукціон 15 травня виставляють лот із трьох земельних ділянок загальною площею 6,3671 га.

Поруч із цими гектарами, які хочуть пустити з молотка, сусідять ще дві конфліктні ділянки. Щодо цієї землі, то в жовтні 2023-го Верховний Суд скасував дозвіл на будівництво на березі Дніпра по Микільсько-Слобідській, 7-9, виданий в далекому 2014 році Державною архітектурно-будівельною інспекцією. Забудовник тут, у прибережній захисній смузі Дніпра, мав намір побудувати три 25-поверхових ЖК «Нова Слобідка». Згідно з рішенням Верховного Суду він втратив право на користування двома комунальними земельними ділянками 8000000000:66:178:0142 та 8000000000:66:178:0143, остання з яких слугувала проїздом на будівельний майданчик.

Фото: Каштан NEWS

Сьогодні ці дві земельні ділянки, навіть незважаючи на вердикт Верховного Суду, огороджено колючим дротом. Тут – пустир, видно, що були підготовчі земляні роботи для спорудження хмародряпів. І цю огорожу й не думають знімати. Міська влада Кличка спотерігає, вичікує, висловлює «занепокоєння»… А поруч – гарний комунальний пляж, спортивні майданчики, зона здоров’я. Не виключено, що і цю територію візьмуть у колючий дріт. Бо, наголосимо, процес продажу цієї території стартував. Утім, громада навряд чи здасть цей зелений куточок без великого спротиву. На проїжджій частині ще є частина колишньої барикади, де цілодобово чергували люди, не пропускаючи будівельну техніку.

Блокпост протестувальників. Квітень 2024. Фото: Каштан NEWS

Може, мер забув про свою обіцянку: «Наша мета – створити умови, за яких буде неможливо приймати незаконні містобудівні рішення, що порушують права людей»?

На жаль, Микільська Слобідка в очікуванні «гарячого» літа.

Богдан ТУР

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *