650
Чиновники «винайшли» спосіб, як завуальовано відповідати на інформаційні запити
Після того, як торік Київрада ухвалила низку рішень щодо функціонування секторів для почесних поховань, відведених на міських кладовищах, у багатьох родин полеглих захисників країни виникли серйозні запитання до муніципалітету. Адже в документах ішлося, в тому числі, про нові стандарти і розміри пам’ятників, умови встановлення намогильних споруд тощо.
«Kаштан NEWS» цій проблемній темі присвятив кілька матеріалів. Зокрема, розповідали про конфліктну ситуацію на Лісовому кладовищі: рідні полеглих Героїв бояться, що вже споруджені пам’ятники підлягатимуть «корегуванню» під нові стандарти і розміри, також вони обурені, що не дозволено встановлювати намогильні споруди за індивідуальним замовленням. На думку незалежних експертів, рішення сесії Київради щодо так званих нових «підходів» до поховань загиблих воїнів є незаконним.
Отож редакція направила інформаційний запит на адресу КМДА. Одержали офіційну відповідь, у якій зазначено: «Питання демонтажу намогильних споруд, установлених у секторах для почесних поховань, не розглядається…».
Нас також цікавило, яку суму бюджетних коштів було виділено на облаштування Алеї Героїв, Сектору почесних поховань на Лісовому кладовищі в 2022, 2023 роках, а також на інші роботи. На які конкретно потреби було витрачено кошти? Хто і на якій підставі виконував підрядні роботи? Які суми було заплачено підрядникам?
Департамент житлово-комунальної інфраструктури КМДА повідомляє (цитуємо дослівно):
«По об’єкту «Благоустрій ділянки для почесних поховань на Лісовому кладовищі, вул. Крайня, 3 в м. Києві» у 2022 році бюджетом м. Києва заплановано видатків у сумі 100,0 тис. грн, кошти використано у сумі 99,3 тис. грн на проєктні роботи (підрядна організація ТОВ «Архітектурне бюро «Реставратор»). У 2023 році бюджетом м. Києва було передбачено 2000,0 тис. грн, ці кошти не використовувалися. По об’єкту «Капітальний ремонт об’єктів благоустрою на ділянках для почесних поховань Лісового кладовища по вул. Крайня, 3 в м. Києві» бюджетом м. Києва видатки у сумі 5766,12 тис. грн були передбачені тільки у 2023 році, використано – 9,221 тис. грн на проєктні роботи (підрядна організація ТОВ «Інспектрум»)».
Ця відповідь здивувала. І ось чому. Чиновники зазначили числа, що… не існують у природі. Як відомо, математика – це наука, де є розряди: одиниці, десятки, сотні, тисячі, десятки, сотні, тисячі. Але немає такого розряду – тисяча тисяч. Є, скажімо, розряд – мільйон. Мабуть, щоб не написати слово «мільйон» (навіщо шокувати громаду?), посадовці зазначили – «тис» (тисяч) – «2000,0 тис. грн). Що це за сума?
Наприклад, пересічний киянин дивиться на цю цифру. Написано «2000,0 тис. грн.» – двійка та три нулі. А те, що вони поряд написали «тисяч». Дві тисячі тисяч – що це за число? Його не буває! Учні третього – четвертого класів це розуміють.
Зрештою, це ж образливо – надавати таку інформацію громаді. Це можна трактувати і як небажання чітко звітувати про бюджетні кошти, тобто гроші платників податків, вважають незалежні, авторитетні експерти, до яких редакція звернулася за коментарем з приводу цієї відповіді. Вони також висловили подив з приводу витрати бюджетних грошей на Лісовому кладовищі.
На що пішли сто тисяч гривень? Судячи з відповіді КМДА, «на проєктні роботи». Уклали договір на створення проєктної документації.
Але ж на той час ділянку, яку збиралися облаштовувати, було зроблено за гроші сімей загиблих воїнів. Уже було поставлено бетонні підпірки, залито бетонні плато, вимощено доріжки, які мали б робити комунальники за бюджетні кошти. Натомість відбувається інше. Сім’ї загиблих воїнів потрапляють у таку ситуацію, що змушені за власні кошти заливати бетоном плато, виконувати інші будівельні роботи. А тим часом приватна структура готує проєктну документацію за 99,3 тис. грн. Наприклад, розробляє проєктну документацію щодо водовідведення. Але воно вже зроблено.
Як пояснити таке дивне використання бюджетних коштів?
Нам відомо, що про конфліктну ситуацію на Лісовому вже знає міський голова Віталій Кличко. Можливо, йому торік не доповіли, яке обурення в багатьох родин загиблих воїнів можуть викликати рішення Київради про нові стандарти та розміри пам’ятників. Можемо припустити, що депутати з добрих намірів проголосували за ці рішення, не вникаючи глибоко в проблематику і не відаючи, що це суперечить законам.
Але ж ніколи не пізно скасувати рішення, які спричинили «бурю» на Лісовому.
Леонід ФЕДОРЕНКО
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.