Ковід, грип, метапневмовірус: чим насправді хворіють кияни цієї зими

Відрізнити одну інфекцію від іншої важче, ніж вам здається

Науці відомо майже 200 вірусів, які викликають ГРВІ, однак у побуті більшість людей зазвичай користується лише двома визначеннями: «щось я застудився» або «здається, в мене грип». З 2020 року до останнього формулювання додалося ще «а може, й ковід», однак навіть у такому разі до лікаря поспішають далеко не всі. Поки дозволяє стан здоров’я, українці стійко ходять на роботу – та успішно заражають один одного.

Каштан NEWS розповідає, чим зараз хворіють мешканці столиці та що являють собою нові (або старі) віруси, які циркулюють Києвом протягом цього епідемічного сезону.

Метапневмовірус

Актуальна «лякалка» про «новий китайський вірус» останній місяць регулярно потрапляє до заголовків новин через несподіваний спалах інфекції у північному Китаї. Насправді  метапневмовірус не має якогось специфічного «китайського» походження і зустрічається у всіх регіонах планети вже два з половиною десятиліття – з того самого моменту, як у 2001 році його виявили й описали вірусологи.

Фото: ілюстративне з відкритих джерел

Метапневмовірус людини (HMPV) передається через чхання та кашель, а також контактним шляхом – наприклад, через потискання рук або контакт із перилами, дверними ручками  тощо. У більшості випадків метапневмовірусна інфекція перебігає  як звичайна простуда або легка форма грипу: підвищення температури, кашель, нежить, біль у горлі та слабкість. Однак у грудні 2024 року лікарні в північних районах Китаю були переповненими людьми, у яких HMPV викликав бронхіт та пневмонію. Експерти винуватять у цьому занадто довгі і жорсткі локдауни, які не дозволяли населенню обмінюватися сезонними вірусами, тому у великої кількості людей імунітет виявився непідготовленим до звичайного ГРВІ.

«З чого все почалося в Китаї, такий інформаційний сплеск: по-перше, дуже велика кількість населення. По-друге, населення старіюче. Основне, через що відбувся цей спалах метапневмовірусу в Китаї – у них дуже довго були запроваджені [карантинні] обмеження, дуже жорсткі. Але у віддаленій перспективі це виливається в те, що звичайні респіраторні хвороби протікають дуже тяжко», – пояснила фахівець Київського міського центру контролю та профілактики хвороб (КМЦ КПХ), лікар-вірусолог, доктор медичних наук Алла Мироненко.

Фото: EPA/UPG

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, від початку епідемічного сезону в Україні зафіксовано 14 лабораторно підтверджених випадків метапневмовірусу: два – у дітей до 4 років,  сім – у дітей 5-14 років, чотири – у дорослих від 30 до 64 років та випадок – у людини віком 65 і старше. Приблизно така ж ситуація спостерігалася й торік, коли за весь епідсезон HMPV було виявлено в 24 людей.

Як повідомили у КМЦ КПХ, у столиці цього епідсезону був зареєстрований лише один випадок метапневмовірусу.

«Абсолютно спокійний респіраторний вірус, який у вразливих груп може протікати з ускладненнями. Проте, якщо ми подивимося на той же грип, він також може протікати з ускладненнями в тих самих вразливих груп. Тому нової пандемії очікувати точно не варто», – заспокоїла українців в ефірі Національного марафону лікарка-фтизіопульмонолог Оксана Молода.

До згаданих груп ризику лікарі відносять дітей до 5 років, людей старше 65 років, людей, які потерпають на хронічну обструктивну хворобу легень (ХОЗЛ), астматиків, які вживають стероїди, а також пацієнтів з імунодефіцитами внаслідок ВІЛ і злоякісних новоутворень та тих, хто переніс трансплантацію органів.

«Вірусологічна лабораторія ДУ «Київський міський ЦКПХ МОЗ» сьогодні повністю забезпечена необхідними тест-системами для виявлення метапневмовірусу та проводить епіднагляд за ним як протягом року, так й під час поточного епідсезону. У разі наявності симптомів грипу та ГРВІ, кияни, за бажанням, можуть звернутися до Центру та пройти відповідне тестування», – повідомили в Центрі громадського здоров’я.

Грип

Протягом цього епідсезону в Україні в основному циркулює грип типу А (у переважній більшості випадків) та B. Окремої статистики захворюваності на грип у Києві не ведеться – КМЦ КПХ публікує лише загальні зведення, до яких включені також інші респіраторні вірусні інфекції.

Фото: ілюстративне з відкритих джерел

За цими даними, протягом останніх чотирьох тижнів 2024 року на грип та ГРВІ (до яких також включають COVID-19) офіційно перехворіло майже  38 тисяч мешканців столиці. Якщо порівнювати це з кількістю населення Києва, яке  в  КМДА оцінюють приблизно в  3,6 млн осіб, то виходить, що протягом грудня щонайменше  кожен  сотий киянин звернувся до лікарів зі скаргами на респіраторну вірусну інфекцію.

Водночас протягом грудня захворюваність на грип та ГРВІ   спадала: якщо на першому тижні місяця в столиці було зафіксовано 10 036 випадків, то на останньому ця цифра зменшилася до 8199. З 30 грудня 2024 року до 5 січня 2025 року рівень захворюваності взагалі впав до 6207 випадків за тиждень: таким чином тижневий інтенсивний показник, за оцінками КМЦ КПХ, нині нижче епідемічного порогу в 3,8 раза.

COVID-19

Колишній винуватець локдаунів остаточно перейшов до розряду звичайних сезонних інфекцій. Якщо загалом на ГРВІ та грип у грудні 2024 року щотижня заражалося приблизно 8000-10000 людей, то максимальна кількість випадків коронавірусу, виявлених за тиждень, не перевищувала 46.

Фото: ілюстративне з відкритих джерел

Проте ковід значно частіше стає причиною госпіталізацій. Якщо проаналізувати статистику за грудень, опубліковану столичним Центром контролю та профілактики хвороб, то виходить, що на лікарняні ліжка протягом грудня потрапляла майже третина киян з лабораторно підтвердженим коронавірусом, тоді як загалом для грипу та ГРВІ цей показник становив лише приблизно 1,6 відсотка.

Зрозуміло, що ця статистика не відображає і не може  повністю відображати реальність, оскільки на стаціонарне лікування потрапляють лише пацієнти з важкими випадками. Людина з легкою формою коронавірусу може взагалі не звернутися до лікаря і, відповідно, не потрапити до офіційних зведень. Але ризик госпіталізації у хворих на коронавірус у будь-якому разі є вищим, ніж у пацієнтів з іншими сезонними ГРВІ.

Риновіруси та аденовіруси

Риновіруси – це  група вірусів, які викликають те, що в побуті ми зазвичай називаємо «застудою» – інтенсивний нежить і чхання, які іноді (але необов’язково) можуть супроводжуватися підвищеною температурою та болем у горлі. Зазвичай риновірусна інфекція не викликає ускладнень і минає протягом тижня (рідше – двох), водночас  більшість хворих навіть не відчувають потреби звертатися до лікаря.

Фото: ілюстративне з відкритих джерел

Утім, незважаючи на те, що хвороба перебігає легко, риновіруси таки досить підступні: нині  науці відомо майже  130 їх серотипів, а це означає, що навіть, якщо у вас після хвороби сформувався тимчасовий імунітет, ви маєте багато шансів наступного  місяця підчепити новий різновид вірусу.

Ще одна група вірусів, які активно циркулюють у зимовий період – це аденовіруси. Аденовірусна інфекція відрізняється від риновірусної додатковими «бонусами» – до нежиті може приєднатися кон’юнктивіт або біль у животі, який супроводжується нудотою та/або проносом. І риновірусна, і аденовірусна інфекції  можуть перебігати дуже легко або й зовсім безсимптомно, тому ними можна заразитися від носіїв, які навіть не підозрюють, що вони хворі.

Як відрізнити одну ГРВІ від іншої

Симптоми різних респіраторних вірусних інфекцій часто дуже схожі, і навіть специфічні прояви на кшталт підвищення температури або нудоти чи болю в м’язах можуть більше залежати від індивідуальної реакції людини, ніж від типу вірусу,  яким вона заразилася.

Однак можна узагальнити кілька клінічних ознак, на основі яких можна припустити, на яку саме інфекцію ви хворі:

  • різке підвищення температури ще до початку болю в горлі або нежиті характерне частіше для грипу або ковіду;
  • невисока або нормальна температура одночасно з нежиттю – скоріше риновірусна або аденовірусна інфекція;
  • кон’юктивіт – зазвичай прояв аденовірусної інфекції або ускладнення, яке приєдналося до інших інфекцій;
  • біль у м’язах та суглобах – рідко зустрічається при легких ГРВІ, але є звичайним проявом  інтоксикації організму при грипі та коронавірусній інфекції;
  • пронос, біль у животі та нудота – аденовірусна інфекція або прояв загальної інтоксикації організму.

Насправді  точно відрізнити одну ГРВІ від іншої можна лише за допомогою лабораторної діагностики. Утім  у легких випадках захворювання це зазвичай не роблять: у будь-якому разі більшість таких інфекцій лікується симптоматично.

Як уберегтися від зараження

Колаж: з відкритих джерел

Які б респіраторні інфекції не циркулювали в зимовий період, лікарі радять дотримуватися загальних рекомендацій:

  • за можливості уникайте великих скупчень людей;
  • уникайте контактів із хворими;
  • частіше мийте руки і старайтеся зайвий раз не доторкатися до поверхонь, коли перебуваєте не вдома;
  • дотримуйтеся «кашльового етикету»: прикривайте рот та ніс серветкою чи згином ліктя, коли кашляєте або чихаєте;
  • частіше провітрюйте приміщення та робіть вологе прибирання;
  • зробіть щеплення від актуальних штамів грипу та COVID-19;
  • якщо ви захворіли – залишайтеся вдома і не наражайте на небезпеку оточуючих.

Юлія ТЄНЄНЬОВА         

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *