163
У столиці розгорівся черговий архітектурний скандал
У Шевченківському районі Києва, на вулиці Кониського, 22 (колишня — Тургенєвська) намагаються знести 134-річну садибу, що належала міщанам Зеленським. «Каштан NEWS» вирішив поцікавитись, що відбувається навколо старого будинку.
Історична довідка
Ошатний деревʼяний, обкладений цеглою будинок, було споруджено 1890 року в стилі історизму на замовлення купця Василя Маліна. В 1911 році власником садиби стала родина заможних столичних міщан Зеленських, яка жила тут до 1915 року.
Псує інвестиційний клімат
Перші хвилі будівельного скандалу накрили будинок Зеленських ще три роки тому — його конструкції почали розбирати, але розголос і втручання у ситуацію громадськості призупинили роботи. Як виявилося — тимчасово. Адже в цьому році нездорові рухи навколо пам’ятки відновилися.
Біля будівлі забудовник навіть вивісив інформаційний щит, де стверджується, що садиба позаминулого століття побудови не має жодної історичної або архітектурної цінності, а її збереження «псує інвестиційний клімат міста». Натомість замість охайного старого будиночку на цьому місці хочуть звести другу чергу скляного ЖК «Тургеневъ».
Список Кличка
За злою іронією долі, садиба Зеленських є другим будинком зі 119 об’єктів «охоронного списку» мера Кличка. Однак її намагаються знищити. Однією з перших. І це при тому, що відповідним рішенням Київради споруди такого типу є недоторканими — їх не можна навіть піддавати реконструкції, не кажучи вже про знесення.
Переконав — виграв
«Ситуація навколо садиби залишає бажати кращого, адже забудовник розгорнув навколо неї справжню інформаційну війну», – ділиться враженнями відомий київський активіст і пам’яткоохоронець Дмитро Перов.
За його словами, крім відомого вже банера про те, що будинок начебто немає історичної, архітектурної чи будь-якої іншої цінності, є інформація, що таку саме інформаційну довідку, але на 134 сторінках, забудовник передав Департаменту охорони архітектурної і культурної спадщини КМДА.
Між тим, звертає увагу Перов, профільний Департамент КМДА впродовж останніх трьох років неприпинно та уважно розглядає історичну довідку, підписану кандидатом історичних наук Іваном Стечинським, щодо необхідності надання охоронного статусу цій історичній архітектурній пам’ятці.
«Отже, зараз є побоювання, що ця інформаційна довідка забудовника швидше розглянеться Департаментом, ніж наша довідка», — припускає найгірший розвиток подій Перов.
Петиція як засіб захисту
Законослухняні громадяни обмежені силами та засобами захисту своїх прав і інтересів. Однак, аби вберегти історичну садибу Зеленських від забудови, вони започаткували відповідну петицію, опубліковану на сайті Київради.
У той же час, якщо забудовнику вдасться схилити на свій бік Координаційну раду Департаменту КМДА, то знесення старої будівлі може відбутися ще до набрання необхідної кількості підписів під петицією киян шодо збереження садиби Зеленських.
А ця будівля, як наголошує Перов, дійсно є унікальною. Адже вона — остання, що збудована з деревини, яка збереглася в цьому районі Києва, на так званій Солдатській слобідці.
До речі, звернув увагу пам’яткоохоронець, для того, аби петиція досягла своєї мети, залишилося зібрати близько тисячі підписів.
«Петиція не про те, що Київська міська влада її відразу виконає, а про те, що це інструмент, який показує ставлення суспільства до тих чи інших подій або процесів, які відбуваються», — констатує співрозмовник.
Якщо петиція набере визначену кількість голосів, пояснює він, то це покаже, що щонайменше 6 тисяч людей виступають проти знищення історичної будівлі, вони не хочуть бачити якоїсь нової будівлі на місці садиби 1890-х років.
Прокуратура — не вказівка
У цій історії також варто нагадати, що певний час тому в ситуацію навколо будинку втрутилися правоохоронні структури, а саме – прокуратура Києва. Вона, зваживши наявні факти, відкрила кримінальне провадження за ч. 2 ст. 298 (навмисне пошкодження або руйнування об’єктів культурної спадщини) Кримінального кодексу України. При цьому, в межах розслідувпння цього кримінального провадження, було накладено заборону на проведення будь-яких будівельних робіт на об’єкті. Однак, незважаючи на це, забудовник активізував роботи навколо будинку, намагаючись потрошки, не помітно розбирати його. Тобто готується вивільнення ділянки для будівництва.
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.