115
Столичні посадовці продовжують «дивувати» киян своєю поведінкою
Перший місяць нового року в Києві подарував мешканцям столиці нові скандали як навколо певних об’єктів міської інфраструктури, так і навколо певних персон, які обіймають відповідальні посади.
“Kashtan NEWS” вирішив нагадати найбільш гучних колотнечі, які сколихнули місто минулого місяця.
Підземка
Ситуація навколо грудневої аварії в столичній підземці не затихала впродовж всього січня. Олії до вогню підлила мерія, яка вирішила оприлюднити попередні результати висновків спеціально створеної комісії.
Таким чином, за попередніми висновками експертів Науково-дослідної судово-експертної установи, причиною деформації тунелю між станціями «Деміївська» – «Либідська» є неякісні проєктні рішення та будівельно-монтажні роботи спорудження конструкції тунелю цієї ділянки.
Проте дивним є такий факт. У своєму повідомленні чиновники з КМДА підкреслюють, що «відповідно до висновків науковців комісії, КП «Київський метрополітен» виконувало всі необхідні регламентні роботи з утримання та експлуатації перегінного тунелю».
На думку незалежних фахівців, підтікання води, яке розпочалося в грудні минулого року на перегоні біля станції метро «Деміївська», могло бути спричинено, насамперед, розущільненням грунтів оправи тунелю. Втім підвищення рівня грунтових вод, зміну напрямку руху розущільнення не можна було спрогнозувати на етапі проєктування та будівництва.
Крім проблемних грунтів, фахівці радять враховувати під час з’ясування причин аварії ще один фактор — різницю висоти між станціями. Крім того, станція «Либідська» побудована в твердому грунті, а «Деміївська» — в більш м’якому, піщано-глиняному. Тому причина аварії може бути і в переході тунелю з одного пласту грунту в інший.
Водночас у КМДА визнали, що тріщини в тунелі метро між станціями «Либідська» і «Деміївська» вперше було зафіксовано ще в березні 2011 року, після того, як минув рік з часу введення в експлуатацію. Цікаво, що після виявлення цих тріщин підрядна організація відремонтувала пошкоджену ділянку за своїми гарантійними зобов’язаннями. Наскільки якісно — запитання.
МАФи
Як відомо, ще в середині грудня минулого року над станцією «Деміївська» почав провалюватися грунт, а з ним і кіоски, які розташовані над аварійною ділянкою підземки. Це спонукало відповідні міські структури ухвалити рішення про демонтаж. Однак, як у нас заведено, МАФи почали прибирати з інших місць. Так би мовити, за компанію.
Зокрема, біля станції метро «Либідська» почали демонтовувати МАФи за рішенням Комісії з питань розміщення тимчасових споруд. Причина демонтажу тринадцяти торговельних споруд виявилася тривіальною, з нальотом турботи про людей — мовляв, МАФи заважають містянам іти до станції метро від зупинки громадського транспорту.
Також аналогічно було ліквідовано кіоски неподалік від станцій метро «Лук’янівська», «Дорогожичі», «Політехнічний інститут», «Житомирська», «Звіринецька», «Берестейська», «Героїв Дніпра» та «Шулявська».
Хабарництво
Поки одні демонтують, інші «ремонтують». Власний бюджет шляхом вимагання грошей.
Так, посадовець міського Департаменту благоустрою, згідно з матеріалами слідства, вимагав у підприємця 10 тисяч гривень за кожен об’єкт пересувної торгівлі (МАФи на колесах). А раніше правоохоронці задокументували отримання цим самим посадовцем ще 2000 доларів США за повернення майна з незаконних обʼєктів вуличної торгівлі.
Також Київська міська прокуратури вручила підозри двом працівникам відділу контролю за благоустроєм КМДА за вимагання та одержання хабарів за надання «дозволів» на незаконну торгівлю.
Як з’ясувалося, в грудні минулого року посадовці висунули вимогу підприємцям про надання їм хабаря в розмірі 40 тисяч гривень за невжиття заходів реагування на нелегальну торгівлю на кількох торговельних точках у центрі столиці…
Спорт і гроші
Водночас у Києві судитимуть директорку будівельної компанії, яка вкрала майже 3 мільйони гривень на ремонті стадіону в Дарницькому районі.
Правоохоронці встановили, що директорка компанії уклала договір із комунальним підприємством «Спортивний комплекс» КМДА на виконання капітального ремонту стадіону з легкоатлетичними та спортивними майданчиками. Проте посадовиця завищила вартість та обсяги виконаних будівельних робіт, внаслідок чого заволоділа 2 915 438 гривень із міського бюджету столиці.
Архітектура
Міська стара забудова давно і міцно не дає спокою київським забудовникам і їхнім посібникам у міській владі.
У Києві продовжує набирати обертів скандал навколо знищення пам’ятки архітектури — будинку Замкова, який знаходиться на вулиці Івана Франка, 26.
Поки забудовник, незважаючи на розпочате кримінальне провадження, повільно тягне вгору нові поверхи над пам’яткою архітектури, на сайті Київради збирають підписи під петицією з вимогою відновити будинку Замкова статус історичної пам’ятки, тому що він був позбавлений її з формальних підстав.
Також київські активісти ініціативи «Спадщина» провели акцію з «консервації» входів до іншої міської пам’ятки архітектури — будинку з хлібною лавкою на Ярославовому валу, 27, якому налічується понад півтора століття.
Примітно, що влітку минулого року в будівлі почали так звані «протиаварійні роботи», внаслідок яких садиба втратила частину внутрішніх перекриттів та отримала величезну «пробоїну» з внутрішнього боку. Водночас останнім часом входи до будівлі були відкриті, а вікна відчинені навстіж, що полегшувало доступ до нього всіляких маргінальних елементів, які могли накоїти біди.
Укриття
Попри браві заяви міських чиновників про наведення ладу в бомбосховищах, їхній стан насправді залишається далеким від ідеалу. Так, у Солом’янському районі наприкінці минулого року в укритті раптово обвалилася стеля, а в середині січня затопило інше бомбосховще — на вулиці Метробудівська, 11, в якому нещодавно зробили капітальний ремонт.
Пікантності ситуації додає факт викриття брехні заступником міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Тимуром Ткаченко, який особисто приїхав на місце аварії.
«Доповідаю: вода стоїть, жодного працівника «Київводоканалу» на місці немає, хоча за моєю інформацією заявка на усунення наслідків аварії закрита», — написав представник міністерства на своїй сторінці в соцмережі.
Примітно, що вартість ремонту укриття становила майже 1,3 млн грн. Мешканці повідомляли про аварію відповідні служби впродовж двох днів, але марно.
Тема укриттів залишається надзвичайно актуальною. Так, мешканці столиці вимагають від міської влади невідкладно розглянути питання щодо будівництва укриття на Берківцях, де розташовано три великі за площею ТРЦ: «Лавина», «Епіцентр» та «Ашан».
З’ясовується, в цьому місці, де щоденно одночасно перебувають кілька тисяч відвідувачів і працівників, немає де ховатися під час повітряної тривоги. Оскільки єдине укриття, яке розташовано на вулиці Синьоозерна, 6, є підвалом дитячого дошкільного закладу. Воно не обладнано належним чином та не пристосовано для одночасного перебування великої кількості осіб.
Зруйноване життя
Порушуючи норми міжнародного гуманітарного права, закони та звичаї війни, російські окупанти продовжують воювати з мирними мешканцями. Так, шестеро мешканців будинку на вулиці Кудряшова, пошкодженого внаслідок падіння уламків російської ракети 2 січня, тривалий час живуть у центрі соціального захисту. Оскільки їхні квартири непридатні до проживання: в них вибиті вікна, знесені балкони, знищені домашні речі.
Найбільше постраждали третій, четвертий та п’ятий під’їзди багатоповерхівки. Більшість мешканців будинку тимчасово переселилася до родичів, знайомих чи друзів. Однак є родини, яким взагалі немає куди йти.
У цій історії вражає зволікання спеціальною комісією оцінки масштабів пошкоджень та визначення сум компенсацій потерпілим. Також люди тривалий час чекають на обіцяні від КМДА 10 000 гривень допомоги.
Борець з наркомафією
На жаль, цього разу в епіцентрі корупційного скандалу опинилися і правоохоронні органи столиці. Національне агентство з питань запобігання корупції виявило необгрунтовані активи на загальну суму майже 3,9 млн грн у начальника управління боротьби з наркозлочинністю Головного управління Національної поліції у м. Києві Олександра Дибова.
Як встановила перевірка, спосіб життя поліцейського та його родини був далекий від аскетичного з огляду на баланс «зарплати-витрати». Зокрема, з’ясувалося, що у 2022 році дружина поліцейського, отримавши право користуватися та розпоряджатися автомобілем Dodge Durango вартістю 697 тис. грн, продала його своїй свекрусі. Проте фактично продовжувала ним користуватися.
Крім того, у 2023 році дружина поліцейського придбала на підставі довіреності від свекрухи земельну ділянку площею 0,12 га у Київській області вартістю понад 3 млн грн. А у 2018 році мати посадовця набула у власність дві квартири в Києві, хоча живе в іншому місті.
Потрібно зазначити, що коли скандал набрав значних обертів, поліцейський Дибов учинив по-офіцерськи: написав рапорт про звільнення з посади.
Наразі стосовно нього призначено внутрішнє розслідування, крім того, що проводять відповідні антикорупційні служби.
Отже продовжуємо слідкувати за столичним життям у лютому. І воно вже приносить нові сюрпризи. Але це вже тема іншої історії…
Євген ДЕМ’ЯНОВ