353
Біля станції метро «Либідська» невдовзі демонтують МАФи. Про це повідомив Департамент територіального контролю міста Києва на своїй фейсбук-сторінці
Відповідне рішення ухвалила Комісія з питань розміщення тимчасових споруд. У повідомленні також зазначається, що причина демонтажу тринадцять тимчасових торговельних споруд – МАФи заважають містянам йти до станції метро від зупинки громадського транспорту.
Втім радіти зарано, кіоски перенесуть на інші локації, де вони нібито не перешкоджатимуть киянам прямувати до метрополітену, яке нині слугує ще й укриттям під час повітряних тривог.
Також у департаменті нагадали, що подібний «демонтаж», а точніше перенесення, провели неподалік станцій метро «Лук’янівська», «Дорогожичі», «Політехнічний інститут», «Житомирська», «Звіринецька», «Берестейська», «Героїв Дніпра» та «Шулявська».
«На всіх локаціях було проведено роботи з благоустрою, а на деяких з них з’явилися громадські простори або облаштовані сквери», — додали в дописі.
Хто отримує відкат за МАФ?
У 2023 році відповідальні фахівці Інспекції контролю за благоустроєм зафіксували на вулицях Києва майже 40 тисяч порушень. Про це інформував директор Департаменту територіального контролю міста Києва Михайло Буділов. Найбільше порушень, за його словами, стосувалися розміщення МАФів. Щодо нововстановлених тимчасових споруд інспектори внесли майже 11 тисяч приписів та склали майже тисячу протоколів. У разі невиконання власником вимог припису, інспектор КП «Київблагоустрій» складає протокол про адміністративні правопорушення, а Департамент територіального контролю міста Києва доручає провести демонтаж таких тимчасових споруд. Отже, комунальне підприємство «Київблагоустрій» може «впливати» на вирішення питання щодо розміщення чи демонтажу МАФів.
А 19 січня цього року посадовця КП «Київблагоустрій» затримали під час отримання хабара в сумі 100 тисяч гривень за дозвіл на торгівлю у столиці. Про це повідомила Київська міська прокуратура.
Згідно з матеріалами слідства, посадовець вимагав у підприємця по 10 тисяч гривень за кожен об’єкт пересувної торгівлі (МАФи на колесах). Крім того, раніше було задокументовано отримання цим посадовцем ще 2000 доларів США за повернення майна з незаконних обʼєктів вуличної торгівлі.
Нагадаємо, що це не єдиний скандал із київськими посадовцями та вимаганням хабарів від МАФів. На початку лютого 2022 року Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили про підозру депутату Київської міської ради Владиславу Трубіцину у вимаганні та одержанні 1,39 млн грн неправомірної вигоди. За версією слідства, депутат у змові з наближеними особами та посадовцями комунальних підприємств, а саме виконувачем обов’язки директора КП «Міський магазин» Аманом Моламовим та його заступником Олексієм Непряхіним; заступником директора КП «Київська спадщина» Дмитром Ковальчуком; помічником Трубіцина – Артемом Білінським та наближеною особою до депутата, бізнесменом Іллею Ліфом, організували корупційну схему, в рамках якої одержували від підприємців хабарі за розміщення МАФів.
Владислав Трубіцин
Попри те, що право на розміщення таких точок надавалося за результатами відкритих торгів, їх потенційних учасників інформували, що перемогу можуть отримати лише наперед визначені компанії, за винагороду. Організатором відповідних торгів було КП «Міський магазин», на яке депутат Владислав Трубіцин мав вплив, оскільки очолював комісію Київради, що опікувалася питаннями благоустрою столиці. Як голова комісії депутат мав владні повноваження ініціювати рішення як про знесення торгових точок, так і усунення перешкод у їхній роботі.
Втім, справа так і не отримала логічного завершення. Владислав Трубіцин виїхав за кордон під приводом волонтерства від благодійного фонду «Рідна Оболонь», співзасновником, якого він є.
Встановлення нових МАФів на місці старих
Наприкінці листопада мер Києва Віталій Кличко показував, як у столиці демонтують МАФи в Шевченківському районі – неподалік станції метро «Дорогожичі».
Однак нам стало відомо, що вже в грудні на тому місці встановили нові МАФи.
А от поблизу станції «Звіринецька» ситуація інша. Там також знесли МАФи по обидва боки від метро. Але тішитися цьому зарано, адже на місцях, де раніше були кіоски, тепер процвітає стихійна торгівля, так само як і біля входу в метрополітен.
Одне з наближених до Віталій Кличка наших джерел стверджує, що події навколо МАФів – піар команди міського голови.
«Скоріше за все, це – піар команди Кличка. За неможливості отримати за короткі терміни якісь вагомі результати – побудувати метро, відкрити транспорту розвʼязку чи міст. Можна за кілька днів очистити територію від незаконних споруд, поставити на тому місці дві лавочки і сказати, що це сквер», – коментує джерело в КМДА.
Позбутися чи замінити МАФ?
Водночас є інший бік ситуації: якщо МАФи працюють і на їхню продукцію є попит, то це – забезпечення робочих місць для людей під час війни, а також податки для держави.
Однак проблема із кількістю та законністю МАФів у столиці все ж існує.
Джерело у КМДА каже, що насправді рішення є.
«Потрібно зменшити кількість МАФів, також зональність розміщення – заборонити торгові споруди в історичному центрі Києва, а також визначити єдиний архітектурний вигляд МАФів, бо рішенням суду його скасували вже давно».