80
Активісти не тішать себе ілюзіями щодо поліпшення ситуації з охороною старовини
За даними з відкритих джерел, торік через забаганки забудовників із мапи Києва зникли дві архітектурні пам’ятки. Ще над 14 занесено меч знищення, а дев’ять перебувають у стадії руйнації. І це — без участі росіян, які атакують українську столицю дронами-камікадзе або ракетами. Наведена статистика є наслідком байдужості міської влади в питаннях збереження історичного обличчя Києва.
Чому так сталося і що очікувати киянам у новому році в царині захисту культурної спадщини – з’ясовував Каштан NEWS.
Знищуємо по-новому
Як свідчить практика, минулого року дещо змінилися “тренди” й підходи міської влади до збереження архітектурних пам’яток Києва. Таку думку висловив столичний пам’яткоохоронець Дмитро Перов.
Якщо в позаминулому році, пояснює він, ми переважно бачили брудну роботу екскаваторів, які просто зносили історичні пам’ятки, то в 2024 році старі будівлі Києва досить часто горіли.
Зокрема, «раптово» в місті виникли пожежі на п’яти історичних будівлях. Деякі з них палали неодноразово і протягом короткого проміжку часу. Водночас у всіх випадках правоохоронці не встановили осіб, які могли бути причетними до цих пожеж. Хоча за такими фактами і відкривали кримінальні провадження.
А старовинні будівлі, які постраждали від «червоного півня», навіть не було законсервовано, як того вимагають технологічні норми. Не кажучи вже про відновлення цих пам’яток.
Крім того, нагадав Дмитро Перов, у нас є кейс у вигляді садиби Зеленських, яку екскаватори без особливих перешкод зрівняли із землею. Міська влада тоді під тиском громадськості пообіцяла відновити будівлю, але відповідні роботи так і не розпочалися.
Без охорони не має права на існування
Під загрозою знищення нині перебуває багато старих будівель, що не мають жодних охоронних статусів, які хоча б формально могли їх якщо не захистити, то хоча б дещо убезпечити від моментального руйнування.
Водночас, звернув увагу Дмитро Перов, торік спостерігалося більше, так би мовити, владно-кабінетної роботи навколо будівель-пам’яток, що впали в око забудовникам.
Ця «робота» полягала в тому, що на сесіях Київської міської ради ухвалювали рішення про передачу під забудову не лише ділянок, де розташовуються старовинні будинки, що ще не отримали охоронний статус, але й тих об’єктів, які офіційно визнано пам’ятками. Зокрема, наприкінці року стався доволі показовий випадок, коли попри статус пам’ятки архітектури модерністську будівлю «Летюча тарілка» Флоріана Юрьєва поступово почав поглинати новий торговельно-розважальний центр. І це незважаючи на те, що в паспорті об’єкта була зазначена реставрація!
А чого варто рішення Верховного Суду, яким визнано законним знесення садиби Зеленських!
Гірше не треба, але буде гірше
Наївно вважати, що з перекиданням сторінки в календарі так само швидко зміниться ставлення київської влади до збереження історичних будівель. А все тому, що в міської влади відсутня політична воля, а отже й бажання та зацікавленість у збереженні старого міста.
«У цьому році, думаю, стане гірше», — прогнозує Дмитро Перов.
Чому минулого року досить багато було ухвалено рішень про оформлення земельних ділянок, на яких розташовується історична забудова? Дмитро Перов пояснює, зокрема, це тим, що нині ціна депутатського голосу різко впала.
Однак на загал проголошуються гучні політичні заяви, навіть виділяються бюджетні кошти «на збереження столичних старожитностей». А реальних дій немає. Вірніше, вони трансформуються в зовсім протилежні, які ніяк не пов’язані зі збереженням історії міста. Зокрема, це — блокування або відмова в наданні охоронних статусів тій чи іншій старій будівлі.
«Зараз через війну страждають прості люди, страждає бізнес, страждають і депутати, — зазначив Дмитро Перов. — До останніх, схоже, від забудовників стало надходити менше «замовлень», і вони змушені демпінгувати. Тобто набагато за менші гроші чи інші блага погоджуватися на співпрацю з тими чи іншими забудовниками. А якщо економічна ситуація в країні буде погіршуватися, то так само буде погіршуватися і ситуація з незаконною забудовою: спокуса піти на якісь корупційні угоди із забудовниками в окремих депутатів буде лише зростати».
Євген ДЕМ’ЯНОВ