Громадський бюджет
Продовжуємо знайомити читачів «Вечірнього Києва» з активістами та авторами проєктів нашого міста. Киянка Яна Жирнова познайомилась із конкурсом «Громадський бюджет Києва» ще у 2017 році. Дівчина досконало вивчила всі тонкощі цього конкурсу, та відвідавши школу громадського бюджету, в 2019 році наважилася подати свій авторський проєкт.
– У школі ГБ я познайомилась із неймовірними авторами, які надзвичайно надихнули мене. Саме завдяки їм я і зрозуміла, що абсолютно не можу бути осторонь проблем нашого міста. Хочу і буду робити його кращим! – впевнено заявляє авторка.
У 2019 році Яна подала 2 проєкти – будівництво дитячого майданчику в дворі кварталу, яким вона зараз опікується, і створення освітнього простору «Мапа для щасливих сімей». Останній проєкт передбачав допомогу психолога молодим татусям та мамам, і також проведення безкоштовних лекцій про домедичну допомогу для дітей та свідоме батьківство.
– Це три основні кити, на яких тримається щаслива сім’я, – щаслива мама, тато та щасливі діти. Але, на жаль, оббігавши весь Солом’янський район, я не змогла знайти відповідне приміщення. Єдине, що запропонували, це орендувати приміщення в дитячій бібліотеці, але оренда для нас виявилась завелика, а бюджет у нас був маленький, – розповідає пані Яна.
Перші труднощі ледь не вибили дівчину із колії. Яна не розуміла – чи варто продовжувати боротися за майданчик, вважаючи перемогу нереальною.
– Пройшло 3 дні, до мене підійшли мої сусідки і сказали про те, що вже декілька днів іде голосування. Але в мене опустилися руки. Я сказала їм що не буду навіть агітувати і боротися за майданчик. Однак знайомі мене дуже підтримали. Сказали, що весь квартал мене підтримує, і всім вкрай необхідний цей майданчик, тому – починаємо! І так, втративши 3 дні, ми почали збирати голоси. За місяць ми назбирали 150 голосів. Це був мій перший досвід, тому це було справді складно, – говорить Яна.
Дівчина підходила до усіх з невеличкими листівочками, зробленими власноруч, на яких був розміщений QR-код проєкта. Нерідко прямо при ній ці флаєри люди викидали в смітник. Та навіть попри таку реакцію вона не здавалася.
– Наші люди слово «проголосуйте» сприймають вкрай негативно. Вони звикли, що їх намагаються постійно ошукати і кудись втягнути – звідси і цілковита недовіра. Це дуже засмучує, – розповідає дівчина.
В останню добу лідерка команди просто вийшла на подвір’я школи з телефоном і почала просити перехожих проголосувати просто тут і зараз. В останні години голосування у неї зовсім пропала сором’язливість, з’явився азарт, жага до перемоги та неочікувана впевненість у своїх силах – Яна зрозуміла, що перемога реальна!
– За добу ми набрали 160 голосів і коли вже було 5 хвилин до завершення голосування, ми з чоловіком сиділи на кухні, обривали телефони своїх знайомих, чоловік писав навіть однокласникам, яких не бачив 20 років. Підключились автори інших проєктів, щоб додати нам хоча б декілька голосів. І до останньої секунди я була впевнена – ми проходимо. Але це реально гонка і всі автори женуть в останні секунди. Я дивилася статистику, ми постійно були в зеленій зоні, все було добре і тут раптом 00:00, кінець голосування і наш проєкт в програші. Розчарування жахливе, адже нам не вистачило всього 6-7 голосів… Звичайно, спочатку я заплакала, але потім раптом зрозуміла – все таки для себе я перемогла, адже я познайомилась із неймовірною кількістю авторів. Вони просто неймовірні люди з якими тепер я постійно спілкуюсь і товаришую, – ділиться враженнями Яна.
Яна Жирнова вважає, що киянам потрібно проводити ще більш ширшу роз’яснювальну кампанію.
– Треба реально робити величезну інформаційну кампанію, щоб банки робили розсилку і люди таким чином розуміли, що ми не хочемо забрати їхні гроші, а реально допомагаємо місту. Навіть троє моїх дуже близьких друзів не проголосували через страх, що з картки спишуться кошти – для мене це величезний показник недовіри, – говорить Яна.
Незважаючи на минулорічну поразку, дівчину сміливо можна назвати авторкою з досвідом. Яна зробила власні висновки, тому щиро дає поради майбутнім командам.
– Найдієвіший спосіб агітування – це спілкування з людьми сам на сам, наживо, хоча зараз, через карантин, це досить складно… Але людям треба зрозуміти, що громадський бюджет буває всього раз на рік і віднімає у них не більше 5 хвилин часу на голосування. А автори цим живуть цілий рік, з самого початку зими. Я впевнена, що автори проєктів громадського бюджету – це супермени Києва! І я так радію, що в цьому році дуже багато нових авторів. Дуже хочу, щоб якнайбільше проєктів перемогло. І дуже хочу, щоб все було чесно! – розповідає героїня.
Також авторка підкреслила, що мега важливо робити візуалізацію вашого майбутнього проєкту. Щоб люди бачили кінцевий варіант та розуміли за що саме вони віддають свій голос. У цьому році, наприклад, пані Яна навіть пофарбувала дітям волосся у фіолетовий колір, щоб привернути увагу перехожих. Люди підходили до діток, а вони тим часом розповідали про цьогорічні проєкти матусі – спортивний, ігровий майданчик і безпечні переходи біля шкіл, та показували омріяні проєкти на власноруч зробленому банері.
– Одне я знаю точно – без класної команди нічого абсолютно не вийде. І треба збирати команду людей, які дійсно будуть вмотивовані однією ціллю, будуть готові до всього заради перемоги, навіть вийти із зони комфорту та зупиняти незнайомих людей. Положення громадського бюджету – це взагалі своєрідна аксіома для початку знайомства з даною темою, його обов’язково необхідно вичитати «до дір». Також ні в якому випадку не потрібно завищувати кошторис, а зважено та тверезо розраховувати свої сили. Це архіважливий момент, тому що кожна зайва тисяча гривень може зіграти вирішальну роль. Ще пораджу відразу познайомитись з досвідченими авторами, які вже не перший рік на ГБ. Від них можна дізнатися дуже багато цікавого та корисного, – ділиться авторка.
Яна Жирнова – надзвичайно цікава та енергійна особистість, яка уособлює в собі сучасну матусю, активістку та віддану жительку свого рідного міста. З перших же секунд знайомства вона надихає на зміни та вмотивовує не зупинятись, які б перешкоди не були на вашому шляху!
– Я раджу всім киянам не бути байдужими і тільки так ми зможемо зробити наше місто кращим. Всі жаліються, що держава нічого не дає, нічого не робиться… Але ж, люди! Місто дає кошти, а ваша задача лиш виділити 3 хвилинки часу, натиснути кнопку, проголосувати і все! Ви зробите величезний внесок в життя нашої столиці, – впевнено заявляє лідер команди.
Ольга Куліш
Sourse: vechirniy.kyiv.ua