167
Військові експерти розповіли своє бачення стану справ
Два роки минуло, як росія розпочала повномасштабне вторгнення на територію нашої держави, а Український народ – відчайдушний спротив окупанту.
Яких успіхів і невдач на цьому шляху зазнала Україна, «Каштан NEWS» цікавився у військових експертів.
Провал бліцкригу
Гасло «захопим Київ за три доби, Україну — за два тижні» стало великим «пшиком»: росія виявилася не готовою до великої війни, а тому сподівання країни-агресорки на те, що в рамках «спеціальної воєнної операції» вона може здолати Україну, не виправдалися. До такого першого висновку з перебігу подій останніх двох років дійшов колишній спікер Генерального штабу Збройних Сил України, капітан І рангу ВМС Владислав Селезньов.
Бої перших днів і тижнів, наголосив він, засвідчили, що ми можемо протистояти російській навалі, її армії, яку вважали другою в світі за потужністю.
Своєю чергою, військовий експерт Дмитро Снєгирьов додає, що головним підсумком двох років війни є те, що Збройним Силам України вдалося деокупувати, за різними оцінками, від 50 до 60 відсотків захоплених ворогом територій.
«Це – значні здобутки. А отже вже не ставиться під сумнів сам факт подальшого існування Української держави», — наголосив Снєгирьов.
Водночас, зазначив він, до здобутків другого року війни також можна віднести й те, що нам вдалося утримати лінію бойового зіткнення.
«Ми не дали можливості розвинути росіянам ні тактичний, ні оперативний успіх. Ми продовжуємо контролювати 50 відсотків території Донецької області, що є серйозним», — розповів Дмитро Снєгирьов.
Крім того, підкреслив він, нам удалося зірвати наступ ворога на інших ділянках фронту, зокрема, на Запорізькому та Херсонському.
Повний консенсус із партнерами
Водночас за два роки великої війни Україні вдалося знайти спільну мову із західними партнерами.
«Як результат, ми маємо артилерійську, морську, танкову, авіаційну, дронову та інші коаліції. І хоча обсяги постачання військового споряджання за останній час зменшилися приблизно на 90 відсотків у порівнянні з аналогічним періодом 2022 року, тим не менше і за таких умовах ми маємо, чим воювати. І вже понад 400 тисяч убитих росіян це, справді, крутий результат Сил оборони України», — наголосив Владислав Селезньов.
Проблема на майбутнє
Як відомо, постійних перемог не буває. І шлях до них веде через помилки і прорахунки. А такі, на жаль, у нас також є.
«Рівень підготовки української армії до відбиття агресії на початку вторгнення виявився не таким вправним, як нам розповідали і як ми на те розраховували. Адже втративши частину південних регіонів, ми здобули собі на майбутнє чимало головного болю — звільнити південні частини Херсонщини та Запоріжжя», — зауважив Селезньов.
Це — серйозний виклик, переконаний він. І вирішення проблеми військовим шляхом, як бачимо, поки не існує.
Водночас, підкреслив експредставник Генштабу, минулорічний контрнаступ засвідчив: ворожі окопи, укріплені райони, мінні поля є серйозними перешкодами нашим планам з деокупації України.
Вимоги до зброї та кадрів
Звісно, два роки повномасштабної війни виявили й здобутки українського війська щодо технологічності зброї. Підвищився попит на її новітні зразки.
У першу чергу, зауважив Селезньов, ідеться про розробку і успішне застосування різних видів повітряних і морських дронів.
Також ці роки викрили й проблеми, що стосуються проведення військових операцій.
«Відсутність необхідної кількості і якості інженерних фортифікаційних споруд там, де вони повинні бути в першу і другу черги. Проблема відсутності комунікації між різними складовими Сил оборони та цивільними інститутами влади. Це — виклики, які нам доведеться долати», — переконаний офіцер.
На думку військового аналітика Дмитра Снєгирьова, перед новою управлінською командою ЗСУ поставатиме чимало проблем.
«У зв’язку зі зміною характеру бойових дій з боку агресора, поставатиме питання формування стратегії наших дій реагування. Це — основні виклики перед нами у найближчий час», — попередив Снєгирьов.
Флот став флотилією
«Війна – негативна, і в ній не може бути позитивних явищ. Війна — це найогидніше і наймерзенніше явище, яке може існувати. Але перший головний висновок — ми витримали», — поділився думкою військовий експерт, полковник ЗСУ Петро Черник.
За його словами, другим висновком з двох років ведення масштабних бойових дій є те, що війна стала екзистенційною.
«Ворог показав, — зазначив Черник, — що у нього одна мета — знищити Україну. Тому що без України не можлива російська імперія. А якщо не можна підкорити, то треба вбивати. Але ми розвіяли ( і продовжуємо це робити) міф про другу армію світу», — переконаний військовий.
Крім того, нагадав він, Україна, яка фактично немає власного флоту, почала диктувати свої умови на Чорному морі, перетворивши завдяки своїм морським беспілотникам чорноморський флот рф на флотилію, яка вимушена ховатися в Новоросійську.
Водночас, підкреслив Черник, ми можемо записати собі в актив опанування високотехнологічною та якісною зброєї: штатна програма освоєння ЗРК Patriot становить десять місяців, а ми це зробили за чотири.
«І таких прикладів можна навести чимало», — запевнив полковник ЗСУ.
Водночас він зробив невтішний прогноз:
«Що на нас чекає в майбутньому? Окопна війна».
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в Телеграмі.