Довга шухляда Київради: що не зробили депутати 15 квітня

Київська міська рада спробувала скасувати власні «туалетні схеми», але не знайшла для цього голосів

Продовження засідання, яке розпочалося ще 8 квітня, не принесло довгоочікуваних сенсацій. Депутати так і не обрали нового секретаря Київради, а також не розглянули питання скасування мандату «ударівця» Опадчого, яке вже тиждень пророкували столичні медіа.

Чим займалася Київрада цього вівторка – читайте в новому матеріалі Каштан NEWS.

Кадровий вакуум

Головною інтригою вчорашнього дня очікувано було обрання нового секретаря Київради. Нагадаємо, 8 квітня Київрада за ініціативи фракції «Слуга народу» намагалася відправити у відставку Володимира Бондаренка, але голосів для цього рішення не знайшлося. Проте Бондаренко несподівано пішов сам: відразу після невдалого голосування він оголосив, що подає заяву про припинення своїх секретарських повноважень через нібито тиск на депутатів з боку центральної влади.

Київрада не проголосувала за скасування раніше ухвалених «туалетних схем», які зараз розслідує НАБУ.
Пленарне засідання сесії Київської міської ради 15.04.2025. Фото: скріншот із трансляції

Цю відставку Київрада прийняла – факт, який частина депутатів розцінила як «договорняк», спрямований на те, щоб дозволити Бондаренку зберегти обличчя та піти з посади без скандалу (нагадаємо, Володимир Бондаренко разом із іншими ключовими депутатами від «УДАРу» та топпосадовцями КМДА фігурує на так званих «плівках Комарницького»).

Після свого самозречення Бондаренко написав заяву про включення його до фракції «УДАР», і таким чином у політичної сили Кличка в Київраді офіційно стало на одного депутата більше, зате місце секретаря залишилося вакантним. Передбачалося, що цей вакуум буде заповнено того ж дня, але не склалося: засідання було перервано через відсутність кворуму і перенесено на 15 квітня.

Одним із претендентів на посаду секретаря Київради називають голову фракції «Слуга народу» Андрія Вітренка. Однак зрозуміло, що ця кандидатура не викликає захоплення у ситуативної більшості, яка складається з «УДАРу» та «Європейської солідарності», а своїх варіантів Віталій Кличко та його партнери поки не озвучували. «ЄС» взагалі обрала уникливу позицію, заявивши минулого тижня вустами Володимира Прокопіва, що готова «підставити плече» соратникам із «УДАРу», якщо в тих не знайдеться гідної кандидатури, однак жодного конкретного прізвища названо не було.

Андрій Вітренко
Андрій Вітренко. Фото: Каштан NEWS

Засідання 15 квітня теж не внесло ясності в це болюче питання: обрання секретаря навіть не виносили на порядок денний. Офіційних заяв із цього приводу також не прозвучало, тож, треба розуміти, торги ще тривають, і жодна сторона досі не впевнена в успіху. Поки що засідання веде особисто Віталій Кличко, який  почувається в цій ролі некомфортно: нагадаємо, до останнього часу за нього цю роботу виконував Володимир Бондаренко, тож у міського голови досі не виникало потреби ознайомитися зі своїми обов’язками в цій нелегкій сфері. Тепер  Кличко вимушений на ходу вивчати регламент, що дається йому непросто: вже друге засідання поспіль проходить за допомогою суфлерів із президії, оскільки мер ніяк не може освоїтися з порядком ведення засідання.

Мінус мандат?

Ще один прогноз, який не збувся – голосування за дострокове припинення повноважень «ударівця» Ігоря Опадчого. Останній тиждень київські медіа активно поширювали світлину заяви Опадчого про добровільне складання мандату: у документі, датованому 14 березням 2025 року, депутат просить винести це питання на засідання Київради.

Нагадаємо, що ще пів року тому Опадчий став фігурантом корупційного скандалу: було виявлено, що його мати за допомогою його помічника придбала в юридичної особи Range Rover Sport, 2020 року випуску, лише за 65 тисяч гривень. Цю  машину депутат указав у своїй декларації в графі «право користування», зазначивши, що її вартість становить  понад 2,3 млн гривень.

У жовтні 2024 року Шевченківський райсуд Києва визнав Ігоря Опадчого винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-5 КУпАП (порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків), наклав на нього 2550 гривень штрафу та постановив конфіскувати автівку. 

Інтрига із заявою Осадчого (якщо така дійсно існує) полягає в тому, що наступним у списку кандидатів від Деснянського району йде прізвище нинішнього начальника КМВА Тимура Ткаченка, який  2020 року балотувався до Київради саме за списком «УДАРу». Тож, якщо Осадчий складе повноваження, начальник  КМВА може зайти до Київради як законно обраний депутат, що навряд чи втішить Віталія Кличка та його політсилу.

Однак, як і питання про обрання нового секретаря, скасування мандата Осадчого на порядок денний 15 квітня винесено не було, тож статус-кво у фракції Кличка поки зберігається.

Скасовувати чи не скасовувати?

Утім одна з анонсованих подій таки збулася: Київрада дійсно розглянула проєкт щодо скасування попередніх рішень, які стосувалися скандальних «туалетних» схем. Зокрема, Володимир Бондаренко, який переселився з президії в сектор  «УДАР» у залі, подав проєкт про скасування рішення щодо передачі в оренду ТОВ «Кінгста» земельної ділянки на вулиці Адама Мицкевича, 1-А.

Нагадаємо, це одна з тих ділянок, які наразі фігурують у розслідуванні НАБУ. Членкиня фракції «Слуга народу» Ксенія Семенова заявила, що скасування подібних рішень є спробою уникнути відповідальності депутатів, які за них голосували.

«Маю  запитання до Віталія Володимировича: таких рішень,  проєктів рішень було щонайменше 15, але насправді, думаю, що кілька десятків – там, де земельні ділянки були в десятки разів більші, ніж площа нерухомості, яка на них знаходиться. Ми будемо визнавати недійсними всі такі проєкти рішень чи тільки ті, які зараз фігурують в розслідуваннях НАБУ, знаючи, що це є незаконним? Чи будемо чекати звинувачень по іншим ділянкам?» – запитала Семенова у Віталія Кличка.

Лілія Пашинна
Лілія Пашинна виступає під час пленарного засідання сесії Київради. Фото: скріншот із трансляції

Її однофракційниця Лілія Пашинна закликала депутатів подивитися на юридичний висновок до цього проєкту рішення.

«Відкрийте, будь ласка, юридичний висновок: там же в першому реченні написано, що здійснюється досудове розслідування і накладено арешт. Чисто з юридичної точки зору, як ми зараз можемо приймати будь-яке рішення, якщо накладено арешт?» – зауважила вона.

У результаті за скасування документа проголосували лише 55 депутатів, і рішення не було ухвалено.

Усі розбіглися      

Загалом засідання тривало лише дві з половиною години: о 13:41 Віталій Кличко виявив, що в залі якось підозріло пусто, і запустив сигнальне голосування. «Сигналка» нарахувала лише 56 депутатів, і головуючий оголосив перерву, запросивши до себе голів фракцій. Перемовини, очевидно, справі не допомогли, тож зрештою Кличко був вимушений припинити засідання, оголосивши, що про дату продовження буде повідомлено пізніше.

Утім  до цього Київрада таки встигла затвердити деякі рішення – зокрема, про збільшення виплат муніципальних надбавок молодшому медперсоналу столичних лікарень із 2 000 до 3 000 гривень та про додаткові виплати лікарям-протезистам. Цей проєкт мав голосуватися ще на початку квітня, однак через постійні пертурбації  в  сесійній залі черга до нього дійшла лише вчора.

Одне з голосувань під час пленарного засідання сесії Київради 15.04.2025 року

Також депутати проголосували за подовження безкоштовного харчування в школах та дитсадках для дітей Захисників і Захисниць, Героїв Небесної Сотні та учасників АТО/ООС. Згідно з ухваленим рішенням, харчування для них залишиться безкоштовним навіть після скасування воєнного стану.

Утім переважна більшість питань  порядку денного залишилася нерозглянутою. Станом на середину дня 16 квітня на сайті Київради немає розпорядження міського голови про проведення наступного засідання, тож коли депутати знову візьмуться за роботу – поки що невідомо.

Костянтин МИХАЙЛЕНКО

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *