Чи знайдемо золото “Межигір’я”? (ФОТО)

Колишня приватна резиденція Віктора Януковича, що в селі Нові Петрівці,  є Парком-пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Межигір’я»

Ця заповідна територія досі окутана таємницями, які сягають у сиву давнину. Одна з них – про князівську бібліотеку.

Межигір’я. Фото: Леонід Фросевич

Як відшукати скарби?

За деякими припущеннями, в підземеллях Межигірського монастиря (давно зруйнованого) було сховано бібліотеку князя Ярослава Мудрого.  Є свідчення, що в 1930-х роках, під час облаштування урядових дач, будівельники наштовхнулися на загадковий «кам’яний мішок» – тут було багато пергаментних книг. І ніби деякі з них були прикрашені карбуванням, позолоченими розписами. Куди це добро поділося? Старожили Нових Петрівців розповідали мені, що бачили тут фрагменти давнішньої карти з «підходами» до княжих скарбів. Мовляв, цей план має «прив’язку» на місцевості до дубів. Утім дуже складно відшукати заховане, якщо під час будівництва партійних дач тут було знищено до тисячі вікових дубів!

Фото: Леонід Фросевич
Залізна завіса резиденції періоду Януковича. Фото: Леонід Фросевич

Ще одна таємниця – козацьке золото. Колись у монастирі доживали свій вік старі козаки. Тут були і їхні могили. Нібито на цих ділянках було заховано й козацьке золото. У  1934 році надгробки й козацькі хрести, за рішенням Політбюро ЦК Компартії УРСР, викинули в Дніпро. Горбисту місцевість розрівняли бульдозерами. А за рік тут побудували державні дачі для найвищих посадовців. У різні роки тут мешкали партійні вожді республіки: Косіор, Петровський, Затонський, Постишев, Любченко, Балицький, Хрущов, Кириченко, Підгорний, Коротченко, Шелест, Щербицький.

“Шевченківський” дуб біля Дзвінкової криниці. Фото: Леонід Фросевич

Щербицький не любив цю дачу

Від монастирського комплексу залишилася тільки Дзвінкова криниця. Поруч із джерелом росте тут і старий дуб, який називають «шевченківським». До речі, після 1935 року на територію колишнього Межигірського монастиря, де може залишатися недосліджений культурний шар, історики і археологи жодного разу допущені не були, йдеться у відкритих джерелах.

Фото: Леонід Фросевич

За компартійних часів матеріали про будівництво державної дачі №1 тримали в «особливій папці Політбюро ЦК КПУ».

Коли УРСР став керувати Володимир Щербицький, у Межигір’ї знесли довоєнний будинок, у якому раніше поселялися партійні бонзи. Для Щербицького збудували двоповерхову «хатинку». Однак він, як свого часу розповідала мені Нінель Щербицька, дружина Бориса Щербицького, рідного брата керівника комуністичної України, не любив відпочивати на дачі №1 у Нових Петрівцях, казав, що вона є якоюсь холодною. Він мешкав на держдачі в Пуща-Водиці.

Цей давнішній будинок, що на Парковій алеї в Києві, під час правління Януковича фігурував у договорах обміну нерухомості на резиденцію “Межигір’я”. Фото: Леонід Фросевич

Утім саме в Межигір’ї Щербицький приймав Маргарет Тетчер, яка перебувала в країні з офіційним візитом. У Межигір’ї відбулася зустріч генсека ЦК КПРС Михайла Горбачова з канцлером ФРН Гельмутом Колем. Пізніше президент Леонід Кучма приймав у межигірській резиденції іноземних послів. Під час офіційних візитів в Україну тут мешкали й деякі керівники західних держав. Свого часу цю дачу орендував посол росії в Україні.

Простий паркан і мовчазна охорона

Уперше журналістські дороги  привели мене до Межигір’я 1997 року. Що впало у вічі?  Вже в Нових Петрівцях, пообіч дороги, яка веде до резиденції, були дорожні знаки, так звані «цеглини». Отже, простим смертним сюди зась.

А так виглядала головна брама держдачі №1 у 1997 році. Фото: Леонід Фросевич

Головні ворота були дерев’яними, десь двометрової висоти, нічим особливим не вирізнялися. У селах подібних брам є чимало. Паркан також був дерев’яним, вочевидь, «родом» ще з радянських часів. Це вже потім Янукович оточить себе парканами-химерами величезної висоти.

А тоді, в 1997-му, біля хвіртки була й кнопка електродзвінка. На мої запитання цивільний охоронець не видав жодної таємниці:

« Що охороняю? Не знаю. Хто мешкає тут? Не скажу», – відповідав він.

Мовляв, тут нікого немає. Однак мені було достеменно відомо, що будинок у Межигір’ї  урядові господарники здали в оренду російському посольству. Отож цікавило, чи є справедливою й об’єктивною оплата за таку оренду. Чому така привілея для дипломата раші? А ще хотілося перевірити версію, що високопосадовці з уряду, президентської адміністрації дуже полюбляють межигірську лазню, безкоштовно «поправляють» тут своє здоров’я.  Але Межигір’я завжди суворо охороняло свої таємниці.

Фото: Леонід Фросевич
Фото: Леонід Фросевич

Серед мешканців села мені вдалося відшукати колишніх працівників державної дачі періоду УРСР. Усі вони розповідали, що завжди боялися потрапити на очі «хазяїну», усіх інструктували – «не висовуватися»… (І за часів Януковича так було!). Одного разу партійний керманич республіки Хрущов побачив, як ховається від нього обслуга, й дорікнув охороні:

«Чому тікають? Я ж не хижа звірина!».

Будували «Хонку» з розмахом

Коли в резиденції поселився Янукович, я знову навідався в Нові Петрівці. На території спецдачі відчувався розмах великого будівництва. Вже було облаштовано сувору систему охорони, жорсткі обмеження для випадкових «туристів», які  «заблукали» в цьому куточку. Тепер зрозуміло, що тут зводили супербудинок для Януковича – «Хонку». А може заодно шукали і стародавні скарби. Хтозна…

Фото: Леонід Фросевич

Чим запам’яталася мені межигірська резиденція 2009 року? Побувавши тут, крізь паркан біля Дзвінкової криниці (це – тильний бік резиденції) побачив потужні будівельні роботи. На територію раз по раз заїжджали вантажівки, а там снували робітники, працювали бурові машини… Крізь ворота проглядалася ферма, в загоні бігали страуси… Вразив зелений паркан з профнастилу десь п’ятиметрової висоти, вздовж якого (в лісовій зоні) було зроблено дерев’яні доріжки для охоронців, а на крутосхилах – східці із перилами.  Вартові були в бронежилетах, з автоматичною зброєю. І ледве не на кожному кроці – камери відеоспостереження. Вийти до моря уздовж паркана було неможливо. Шлях скрізь перегороджено. Видно було, що в урочищі ведуться будівельні роботи. До території резиденції присусідилося чимало фазенд «знаті», тому й заблоковано всі стежки до водосховища.

Пенсіонерка, мешканка Нових Петрівців Ольга Максименко розповідала мені:

«Моя сільська хата – неподалік цієї «царської дачі». Ми здогадувалися, що там, за високим парканом, – багате життя. Але так «жирувати», щоб аж із горла перло, як кажуть у народі…»

2002 року в Межигір’ї оселився Віктор Янукович. 2007-го резиденцію було передано йому в приватну власність за допомогою низки сумнівних комбінацій. Офіційно Янукович орендував землю площею 1,8 гектара з будинком площею 620 кв. м. Решта території була під опікою ТОВ «Танталіт» (129 га) і благодійного фонду «Відродження України» (7,6 га), на території якого, запевняв тоді Янукович, розташовано його «клубний будинок». Усе це було своєрідною ширмою, щоб приховати викрадену територію.

Фото: Леонід Фросевич

Шахер-махер – і спецдача в «кишені»

Раніше урядова резиденція «Межигір’я»  площею 136 гектарів була частиною державного комплексу відпочинку «Пуща-Водиця». На сайті Генпрокуратури пояснювали, що в 2007 році «Межигір’я»  було відчужено з державної власності на підставі договору міни, укладеного між державною компанією ПАТ «НАК «Надра України» та приватним товариством.

Фото: Леонід Фросевич

Відчуження відбулося з перевищенням повноважень державної компанії, поза процедурою приватизації та, взагалі, попри законодавчо встановлену заборону на укладання такої угоди.

Потім резиденцію незаконно перепродали іншій юридичній особі – ТОВ «Танталіт» (спочатку власником був екснардеп від Партії регіонів Ігор Гуменюк, а потім Сергій Клюєв). Згодом суд визнав недійсними договір міни урядової резиденції «Межигір’я» та договори купівлі-продажу цього майна.

Фото: Леонід Фросевич

За даними журналістів, спочатку резиденцію перевели з відання Державного управління справами у сферу відповідальності Кабміну, який потім передав її держпідприємству «Надра України». А вже воно вивело її з державної власності на користь фіктивної донецької фірми.

Фото: Леонід Фросевич

Як зазначає Вікіпедія, 11 липня 2007 року Янукович видав розпорядження уряду № 52, згідно з яким національна акціонерна компанія «Надра України» отримала державну резиденцію і територію 137 гектарів у «Межигір’ї».  За «Надра України» відповідало Міністерство екології, яке тоді очолював Василь Джарти — колишній керівник виборчого штабу Януковича. Незабаром «Надра України» уклала бартерний обмін із компанією «Медінвесттрейд», після чого уряд затвердив обмін резиденції на дві будівлі на Парковій алеї в Києві. А вже «Медінвесттрейд» продав придбану резиденцію компанії «Танталіт». У той час ціна майна оцінювалася в один мільярд гривень (200 мільйонів доларів США).

Фото: Леонід Фросевич

Після Революції Гідності, у вересні 2014 року, землі  повернула державі Виконавча служба. Того  року суд наклав арешт на нерухомість у Межигір’ї до вироку суду про конфіскацію.

У березні 2014 року Генпрокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом заволодіння держмайном у особливо великих розмірах – комплексом будівель будинку відпочинку «Межигір’я» .

У 2017 році резиденцію остаточно передали у державну власність. Відповідне рішення ухвалив Вищий господарський суд України. Багато громадян висловлювали побажання, щоб тут створили Музей корупції, серед людей побутувала основна думка, що на цій землі «закопано» мільярди народних гривень».

Дачу Януковича вперше відкрили для народу. Фото: Леонід Фросевич
Фото: Леонід Фросевич
Фото: Леонід Фросевич

140-гектарний комплекс «Межигір’я», в якому мешкав Янукович, було огороджено п’ятиметровим парканом із довжиною периметра 54 км. На його території розташовано яхтовий причал, кінний клуб, тир, тенісний корт та інші розважально-туристичні комплекси, а також мисливські угіддя. Оренда одного гектара обходилася Януковичу в 314 гривень на місяць. Після його втечі, зранку 22 лютого 2014 року, резиденцію було відкрито для народу.

Леонід ФРОСЕВИЧ

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *