Київський Форум рівних прав і можливостей
Форум рівних прав і можливостей, який відбудеться у столиці 3 вересня, об’єднає думки та ідеї щодо того, як наблизити столицю європейської держави до врядування з урахуванням гендерної рівності та забезпечення різних потреб жінок і чоловік. В цьому впевнена директорка програми «Жінки-лідерки» Національного демократичного інституту Олена Єна. В ефірі телеканалу «Київ» вона розповіла про актуальні теми форуму та важливість Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад.
— Вітаю ініціативу Києва щодо проведення форуму. Після приєднання до Хартії Київ заявив про намір робити конкретні і практичні кроки, щоб життя різних категорій жінок і чоловіків було краще з огляду на питання гендерної рівності. Це і буде обговорюватися на Форумі, — зазначила Олена Єна. — Сподіваюся, буде піднято питання рівноправної участі жінок і чоловіків у політичному житті. Незабаром місцеві вибори, і важливо щоб Україна скористалася шансом, який дав законодавець, запровадивши гендерні квоти у виборчому законодавстві, зокрема на місцевому рівні.
За її словами, Форум – це майданчик для обговорення принципів Хартії сторонами та пошук спільних рішень на користь мешканців громади. Це можливість заглибитися в ті механізми, рішення та інструменти, які пропонує Хартія і нинішній час з огляду на потреби і запит суспільства.
— Варто підняти і питання, як антигендерні ініціативи іноді використовуються в якості політичних маніпуляцій. Йдеться про висування вимог на противагу і дезінформацію. Важливо, щоб особи, які управляють життям громад, мислили критично і були обізнані з цих питань, не давали ввести себе в оману. Для цього вони мають бути занурені в цю тему. Ми пропонуємо обговорити, як вивчати питання гендерної рівності, знаходячись на посаді урядовця, який управляє місцевим життям в громаді. Що таке гендерно орієнтовано місцеве управління, бюджетування, які можливості для розвитку дають ці інструменти, — вважає Олена Єна.
Вона підкреслила, що Хартія — це міжнародний документ, розроблений Радою європейських муніципалітетів та регіонів у співтоваристві з багатьма європейськими містами.
— Документ є певним алгоритмом для органів місцевого самоврядування щодо того, як зробити громаду сприятливішою для розвитку людського потенціалу жінок і чоловіків. Стати громадою рівних можливостей для всіх, — зазначила експертка. — Жінки і чоловіки – не однакові. Вони мають різні потреби. Потрібно, щоб громада не лише декларувала рівні можливості, але й виділяла під це певний бюджет. Мала конкретний план реалізації цього алгоритму для громади рівних можливостей. Хартія дає для цього багато інструментів. Зокрема Київ зараз працює над створенням конкретного плану дій щодо імплементації Хартії, які стосуватимуться мешканців громади.
Є люди, які виступають проти Хартії, говорячи, що вона порушує сімейні цінності, — продовжує Олена Єна. — Насправді, вони просто не читали її, адже про ніяке порушення там немає мови. У Хартії йдеться про покращення умов життя мешканців громади з огляду на їх потреби. Про те, що орган місцевого самоврядування, який керує життям громади, може зробити, щоб хлопчики і дівчата реалізовували свої таланти в спорті, як потреби і інтереси жінок і чоловіків можуть бути враховані при розробці місцевої політики щодо всіх сфер життя. Одне з важливих питань, яке ставить Хартія,- попередження, профілактика і боротьба з домашнім насильством. Насильство не є традиційною сімейною цінністю в нашому суспільстві.
Олена Єна впевнена в актуальності питання гендерної рівності. За її словами, впродовж останніх п’яти років активізувався процес усвідомлення того, що без гендерної рівності питання розвитку демократичних процесів, цивілізаційного розвитку неможливі. Причин є кілька: внаслідок інформаційних кампаній в Україні сформовано суспільний запит на гендерну рівність, а також в країні швидко відбувається процеси розвитку на тлі кризових подій, що є каталізатором до суспільних перетворень.
Київ приєднався до Хартії нещодавно, але активно наздоганяє міста, які підписали її раніше.
— Столиця співпрацює з нашим інститутом. Ми розробили інструментарій оцінки і розвитку стану гендерної рівності. Це всеохопний інструмент, який дає можливість одразу оцінити, якою є ситуація з гендерною рівністю в різних сферах життя і створити план дій. Це важливий крок після підписання Хартії, — зазначає директорка програми «Жінки-лідерки» Національного демократичного інституту. — Мені подобається, з яким бажанням і завзяттям у Києві взялися до розробки і виконання плану дій. Сподіваюся, невдовзі ми як жителі громади в столиці зможемо відчути дуже практичні наслідки. Це комфортні громадські простори для сімей, жінок, чоловіків, людей з інвалідністю, дітей різного віку. Йдеться про виконання або врахування потреб, які є в жителів громади. Київ – величезна громада, тому зробити тектонічні зрушення важче, ніж в малих громадах. Але тут працює велика і талановита команда, є політична воля, до проведення оцінки гендерної рівності долучилися різні Департаменти КМДА. Продемонстрували свою готовність і обізнаність, для того, щоб це була успішна історія для Києва.
Нагадаємо, Київський Форум рівних прав і можливостей пройде у столиці.
Марія Катаєва
Використання матеріалів сайту лише з активним посиланням на vechirniy.kyiv.ua
Sourse: vechirniy.kyiv.ua