Цими вихідними в Національному заповіднику «Софія Київська» відбулася презентація книги «Відбудова Хрещатика в колекціях архітектурної графіки», присвячена конкурсам повоєнної відбудови вулиці 1944-1947 років.
Унікальне видання стало результатом плідної творчої співпраці науковців заповідника та відомого краєзнавця та дослідника київської архітектури Семена Широчина.
Книга є результатом співпраці Семена Широчина та науковців заповідника. Колаж: Наталія Слінкіна
Через архівні матеріали архітектурної графіки краєзнавець розповідає про найбільш яскраві та оригінальні концепції альтернативного виду Хрещатика, які розроблялися учасниками на різних етапах конкурсного та післяконкурсного проєктування вулиці.
Книга створена за результатами однойменної виставки, що проходила у 2018-2019 роках у мистецькій залі «Хлібня».
Книга побачила світ ще у 2021 році, але її презентацію вбули змушені відкласти. Фото: Іван Степурін
Свого часу вона викликала неабиякий резонанс у суспільстві, бо чи не вперше кияни мали унікальну можливість побачити якою уявляли собі головну вулицю Києва відомі тогочасні архітектори. Усього в експозиції були представлені близько 100 проєктних робіт.
За словами Семена Широчина, переважна більшість з них походить з фондів НЗ «Софія Київська», також частина творів походить з Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені Володимира Заболотного та приватних родинних архівів архітекторів.
Авторський колектив на презентації видання. Фото: Владислав Трубіцин
На підставі всебічного аналізу архівних документів та творів архітектурної графіки краєзнавець розповідає про особливості альтернативного вигляду Хрещатика, який пропонували до реалізації видатні архітектори, серед яких Олександр Власов, Георгій Гольц, Анатолій Добровольський, Борис Жежерін, Володимир Заболотний, Йосип Каракіс, Олексій Тацій, Генріх Топуз, Іван Фомін, Яків Штейнберг та багато інших зодчих.
Презентація відбулася у форматі круглого столу. Фото: НЗ «Софія Київська»
Первісно вона задумана як тематичний каталог фондової збірки заповідника, але з часом вона трансформувалася у повноцінну наукову монографію.
«Попри науковий характер видання, завдяки симфонії ілюстративного ряду та текстової частини читач зможе легко уявити, яким різноманітним вбачали відновлений Хрещатик різні учасники конкурсу. Без перебільшення можемо стверджувати, що саме такого Хрещатика читачі ще не знали», — зауважують у НЗ «Софія Київська».
Презентуючи видання, Семен Широчин розповів, що архітектурний конкурс на відбудову Хрещатика став визначною подією в історії нашого міста. Перед провідними тогочасними зодчими стояло завдання сформувати нове архітектурне обличчя головної вулиці Києва.
Виставка проєктів з відбудови Хрещатика викликала неабияке зацікавлення серед киян. Фото: НЗ «Софія Київська»
«Це була пошук головних архітектурних та містобудівних концепцій, поєднання цікавих рішень, ідея синтезу ідеальної вулиці. Кожен проєкт супроводжується детальним описом та коментарями. Працюючи над нею, мені довелося багато працювати з різними джерелами, в тому числі й зі стенограмами з обговоренням. Це було дуже цікаво, бо ти не просто бачиш сам проєкт, але знаєш, як про нього розповідав сам автор та його колеги», — зауважив дослідник та автор видання.
Відвідувачі заходу у форматі круглого столу мали унікальну можливість поспілкуватися з творчим колективом, причетним до появи цієї книги, зокрема директоркою заповідника Нелею Куковальською, науковими співробітниками: головною зберігачкою фондів Іриною Купієць, старшою науковою співробітницею Світланою Палажченко, заступником генерального директора з наукової роботи Вячеславом Корнієнком, який є науковим редактором видання.
У книзі аналізуються основні концепції відбудови вулиці, запропоновані відомими зодчими. Фото: НЗ «Софія Київська»
Фото: НЗ «Софія Київська»
Також на презентації були присутні керівник благодійного фонду «Культурні новації» та меценат видання Владислав Трубіцин, директор видавництва «Саміт-книга» Іван Степурін, а також рецензентка книги, відома дослідниця київської архітектури Олена Мокроусова.
На завершення учасники презентації та автор книги висловили сподівання, що видання стане в нагоді усім, хто цікавиться історією та архітектурою нашого міста.
До теми: Інтерв`ю з Семеном Широчиним: «Кожна будівля — це перш за все архітектура».
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua