Спогад про Міська Барбару зібрав на одній сцені знаних музикантів. Фото: Михайло Марків
Рокеру і актору Міську Барбарі 14 листопада 2021 року мало виповнитися 50 років. Із цієї нагоди він планував влаштувати грандіозний вечір і запросити друзів. Проте не дожив до ювілею. Але концерт таки відбувся, присвячений пам’яті фронтмена гурту «Мертвий півень».
17 лютого у Будинку звукозапису Українського радіо ведучі вечора Галина Бабій та Юрій Андрухович представляли гостей та ділилися спогадами про легендарного українського музиканта й актора. Галина Бабій розповіла, що створити програму із піснями «Мертвого півня» їй доручив сам Місько Барбара. Звичайно, він мав бути ключовою фігурою ювілейного вечора, вийти на сцену у чорній футболці із написом «Ще по 50». Проте…
Юрій Андрухович та Галина Бабій. Фото: Михайло Марків
«Специфічна натура Міська відбилася уже у тому, як по-різному наголошували його прізвище БАрбара чи БарбАра», — пожартував розпочинаючи вечір його давній друг Юрій Андрухович. Він зауважив, що символізм вечора неймовірний, бо саме на студії Будинку Українського радіо Мертвий півень у 1992 році записав перший студійний магнітоальбом «Ето».
І на цій сцені влаштували вечір для Міська — кожен із учасників цього дійства сам обирав пісню. А також звучав голос самого Барбари, вплетений у виступ сестер Тельнюк.
Христина Соловій. Фото: Михайло Марків
Юрій Андрухович. Фото: Михайло Марків
Галина і Леся Тельнюк
Сергій Жадан та Олександр Ірванець
«Сон Сови» і Юрій Андрухович. Фото: Михайло Марків
Христина Соловій, чи не наймолодша учасниця концерту, обрала актуальну «Я помру від застуди» на слова Сергія Жадана. Пісень на вірші Жадана у Міська Барбари було чимало, більше, мабуть, тільки Андруховича, хоча талановитий Барбара співав і поезію Богдана-Ігоря Антонича, Олександра Ірванця, Віктора Неборака, Олега Лишеги та навіть Максима Рильського.
Сергій Жадан і Юрій Андрухович. Фото: Михайла Марківа
За кожною піснею, що її виконували Каша Сальцова, «ТЕЛЬНЮК: Сестри», Юрко Єфремов, Христина Соловій, «Сон Сови» і Юрій Андрухович, «Bud’more», Мандри», Євген Константінич, Святослав Вакарчук, Тарас Чубай чи гурт Kozak System стояла своя історія. Смішна і зворушлива.
Так лідер Kozak System Іван Леньо розповідав, що лише раз «вживу» перетинався із Міськом на якомусь фестивалі, а потім була віртуальна дружба зі скупими фразами-привітаннями на День народження і різні свята: «Многаяяяяя літаааа. Ча-ча-ча» і «Цьом». «Цінуйте спілкування із талановитими людьми і їх самих», — сказав фронтмен Kozakів.
Іван Леньо показує переписку із Міськом Барбарою. Фото: Михайло Марків
Іван Леньо показує переписку із Міськом Барбарою. Фото: Михайло Марків
Для Тараса Чубая, лідера гурту «Плач Єремії», Місько Барбара був не просто товаришем і творчими суперниками.
Тарас Чубай. Фото: Михайло Марків
«Це якийсь чорний жарт Міська — „Плач Єремії“ співає пісні „Мертвого півня“. Такого ніколи не було! Тільки у мене вдома, напідпитку, але закінчувалося це завжди тим, що ми з Міськом під ранок у вікно горлали „О, панно Інно“ Морозова, на слова Павла Тичини. Місько — це частина моєї юності і мені несамовито бракуватиме і цих часів, і його самого. Тому сьогодні ми зібралися, щоб хоч частково заповнити цю порожнечу», — сказав Тарас Чубай.
Він заграв ліричну «Для тебе», слова і музика — Міська Барбари… Про старого пса, мале кошеня і Богородицю. Пісні, яка розповідає про любов, що робить людей святими.
Саша Кольцова. Фото: Михайло Марків
Святослав Вакарчук зізнався, що у нього дежавю із початку 1990-х і, пригадав свій перший похід на концерт «Мертвого півня» та «Плачу Єремії» на початку 1990-х у Львові у залі будинку культури імені Гагаріна.
Те, що він почув було зовсім не схоже на українську музику, що лунала з ефіру українського радіо. Вакарчук, до речі, виконав одну із найзнаменитіших пісень «Півнів», — «Ми помрем не в Парижі» на слова Наталки Білоцерківець.
Святослав Вакарчук співає про міст Мірабо. Фото: Михайло Марків
Селфі Жадана, Фоззі і не тільки. Фото: Михайло Марків
Фома про «піво, яке кончілось, а жена ушла». Фото: Михайло Марків
А от найбільш народною, напевне, є «Брат, піво кончілось», вона дісталася у виконання Сергію Фоменку — Фомі, лідеру гурту «Мандри». І це виконання просто розкачало зал, глядачі підспівували і зустрічали усі репліки гучними оваціями.
«Якщо я і написав у житті кілька рядків, яким судилося залишитися у вічності, то це були вони», — патетично зауважив Юрій Андрухович. І, між іншим, сказав, що Місько мав дар переспівати усе, навіть те, що не надавалося до співу.
Так патріарх «Бу-Ба-Бу» навіть написав декілька верлібрів, які так і назвав «Пісні для Мертвого півня», єхидно зауваживши Міськові, що от, нарешті, загнав того у творчу пастку (сказано було не зовсім це, але зміст такий). Проте через якийсь час уже слухав запис альбому…
Світлана Олешко. Фото: Михайло Марків
«Я дуже вдячна всім, хто допоміг мені цей концерт організовувати усім, хто на ньому виступав, і тим, хто буде це дивитися та слухати. Думаю, що якби Міська запитали, яким би він хотів бачити концерт на свою честь, то він довго б сміявся, а потім сказав, що таким, як сьогодні. Ще раз усім дякую. Ви — чудові, хоча Місько — найкращий», — зазначила режисерка, дружина артиста Світлана Олешко.
Фантастичний концерт можна було дивитися у прямій трансляції на фейсбук-сторінках радіо «Промінь», радіо «Культура», «Накипіло», PEN Ukraine. Запис транслюватимуть в ефірі радіо «Промінь», радіо «Культура» і навесні покажуть в ефірі «UA: Культура».
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua