Ярослава ЗОЛОТЬКО
Зараз нам складно уявити, що в людини може не бути їжі. Зовсім. Так, що людина гине, та спочатку сходить з розуму.
Близько 7 млн українців загинуло від Голодомору 1932–1933 рр. 23 листопада відзначають День пам'яті жертв голодоморів.
Перфоманс «Ті, що блукають» показали киянам у метро. «Ті, що блукають» – історії людей, котрі стали свідками Голодомору. Дівчина, яка обміняла прикраси на їжу; жінка, яка збожеволіла через втрату дітей; британський журналіст Гарет Джонс, який розкрив світу інформацію про Голодомор.
— Ті, що блукають» – проект Національного музею Голодомору-геноциду, який було створено минулого року і продемонстровано у тролейбусах, розповідає Яна Гринько, завідувач експозиційного відділу музею. Цього ж року локація інша – станція метро «Дорогожичі».
Акторка Любов Кравченко грає Марію Джолай, яка збожеволіла від втрати всієї родини. Жінка розкачує на руках уявне немовля, а потім гине від голоду сама. Любов каже, що було досить складно грати прямо на станції метро, і для цього потрібно було вийти із зони комфорту. Головне завдання перфомансу – бути почутим, і мета виправдовує засоби, пояснює акторка.
Перфоманс базується на свідченнях реальних людей. Ці документи зберігаються в архіві Меморіалу жертв Голодомору.
— Цей проект дуже важкий, проте ми переконані, що наші пасажири не повинні забувати про трагедію, яка відбувалася з українцями. Дуже багатьох сімей торкнулася ця біда, дуже багато інформації було знищено. Жінки сходили з розуму – твоя дитина помирає в тебе на руках від голоду…Жахливішої ситуації й уявити не можна, – розповідає радник начальника КП «Київський метрополітен» Наталія Макогон.
До речі, вже незабаром, 28 листопада, на екрани вийде фільм «Ціна правди» про журналіста з Великої Британії, який розкрив світу правду про Голодомор.
— Це історія журналіста Гарета Джонса, який у 1930-ті роки приїхав в Україну і блукав селищами, спілкувався з людьми, а потім повернувся до Європи і розповів про всі жахіття, – зазначає Аліса Калюжна, промо-продюсерка фільму «Ціна правди».
Читай "Вечірку" в Telegram та Facebook.
Sourse: vechirniy.kyiv.ua