Сплачують податок власники житлової та/або нежитлової нерухомості. За неповнолітніх дітей — власників нерухомості податок сплачують батьки/опікуни.
Податок розраховується, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року — 4 723,00 гривень. У кожному регіоні ставку встановлює місцева влада, але за законом вона не повинна перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати. У 2021 році максимальна сума — 70,8 гривень за квадратний метр. Інформацію про затверджені ставки місцевих податків по регіонах можна дізнатися на сайті ДПС.
Податок сплачується за кожен квадратний метр для квартир площею понад 60 кв. метрів і будинків понад 120 кв. метрів. А також для різних типів об’єктів житлової нерухомості в понад 180 кв. метрів.
Сплачувати податок доведеться за кожен квадратний метр понад цю норму.
Пільги з податку для фізичних осіб не застосовуються до:
Об’єкта/об’єктів оподаткування, якщо площа перевищує п’ятикратний розмір неоподаткованої площі: квартира перевищує 300 кв. метрів; житловий будинок перевищує 600 кв. метрів; площа різних типів об’єктів житлової нерухомості перевищує 900 кв. метрів;
Об’єкта/об’єктів оподаткування, використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
«Отже, фізичні особи — підприємці, які зазначили своє житло як податкову адресу та фактично здійснюють діяльність у власній квартирі /будинку, не мають право на пільги з податку на нерухомість. Аналогічно сплачувати податок починаючи з першого квадратного метра повинні і особи, які здають житлову нерухомість в оренду (лізинг)», — наголошують в податковій.
Якщо об’єкти нерухомості перебувають у спільній власності кількох осіб:
- якщо об’єкти житлової та/або не житлової нерухомості перебувають у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;
- якщо об’єкти перебувають у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділені в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою;
- якщо об’єкти перебувають у спільній сумісній власності кількох осіб і поділені між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
Юрист Володимир Копоть звертає увагу платників податку на нюанси із реєстрацією: «Якщо ви отримали індивідуальний податковий номер за місцем вашої першої реєстрації, наприклад це було в Одесі, а тепер ви переїхали жити в Київ, то зверніть увагу на те, що податкова направить вам цей „лист щастя“ по місцю першої реєстрації. У нашій державі для того, щоб повідомити про зміну реєстрації недостатньо просто скористатися застосунком „Дія“ чи повідомити ЦНАП, а треба ще безпосередньо звернутися в свою податкову, щоб отримати новий ІПН в новому місці проживання. Це можна зробити по місцю сьогоднішньої реєстрації».
«Якщо Ви не отримали повідомлення-рішення через невідповідність податкової адреси із фактичним місцем проживання, слід негайно звернутися до податкового органу за місцем реєстрації для сплати належної суми податку», — говорять в ДПС.
За прострочення оплати податку передбачений штраф у розмірі 10% від суми боргу за прострочення до 30 днів, більше 30 днів — 20%.
Нагадаємо, зробити оцінку нерухомості тепер можна безплатно. З 29 червня Фондом держмайна було введено в дію сервіс автоматичної оцінки нерухомості.
Оксана КОШОВА
Sourse: vechirniy.kyiv.ua