Про міську програму фінансово-кредитної підтримки малого та середнього бізнесу «Вечірній Київ» поспілкувався із Володимиром Костіковим — в.о. директора Департаменту промисловості і розвитку підприємництва КМДА.
— У Києві діє програма фінансово-кредитної підтримки підприємців, розкажіть про неї.
— Програму фінансово-кредитної підтримки підприємців малого та середнього бізнесу (МСБ) реалізовує наш Департамент. Її цільове призначення — підтримка бізнесу саме у Києві. Тобто об’єкти господарювання, які зареєстровані і платять податки у столиці мають право на цю програму.
Вона компенсує для МСБ відсоткові ставки кредитів для розвитку цього бізнесу. В усьому світі малий та середній бізнес — це база і основа добробуту держави і мер Віталій Кличко це бачить як ніхто інший. Затверджена вона була у вересні 2017 року за рішенням Київради, а реалізується завдяки партнерству КМДА та Фонду розвитку підприємництва (колишній Німецько-український фонд).
Підтримка направлена на галузі будівництва, оптової та роздрібної торгівлі, виробництво, переробну промисловість, технічне обслуговування та ремонту автотранспортних засобів, освіти, охорони здоров’я, тощо. Однак є й обмеження — це виробництво та продаж тютюнових і алкогольних товарів, гральний бізнес, вибухових речовин, зброї, фінансової та страхової діяльності, програмування.
Максимальна відсоткова ставка кредиту становить 11,5%, половину, тобто 50% цієї ставки компенсує КМДА через наш Департамент. Підприємець може взяти кредит до 600 тисяч євро в гривнях на строк до 6 місяців. Ми зараз вносимо зміни до положення і передбачаємо можливість користування кредитними лінями, вони можуть бути на дуже короткі терміни, фактично від одного дня. Тому нижньої планки немає. В кінцевому результаті для позичальника відсоткова ставка становитиме 5,75% річних.
— Які банки є учасниками програми?
— На цей час учасниками є 12 банків і це досить потужні установи. З ними на постійній основі проводяться наради щодо реалізації програми.
Ризики для банків такі ж самі, як і при наданні кредиту підприємцям. Основна проблема — це повернення кредитів. Якщо навантаження на бізнес менше, то імовірність того, що підприємець поверне кредит набагато вища. Наша програма допомагає банкам залучати клієнтів на обслуговування. Тобто усі задоволені.
Перевагою тут є взаємодія з Фондом розвитку підприємництва через мінімізацію ризиків з нестабільністю банківської системи. Фонд забезпечує відбір та моніторинг банків, які спеціалізуються на обслуговуванні МСБ, а також мають надійний та стабільний фінансовий стан.
Банки-партнери:
- АТ «Ощадбанк»
- АБ «Укргазбанк»
- АТ «Кредобанк»
- АТ «КредитВест Банк»
- АТ «ПроКредит Банк»
- АТ «Мегабанк»
Уповноважені банки:
- АТ КБ «ПриватБанк»
- АТ «Банк Альянс»
- АТ «КБ «Глобус»
- ПАТ «Банк Восток»
- АТ «Альфа-Банк»
- АТ «ОТП Банк»
— Яким чином підприємець може ознайомитись з програмою фінансово-кредитної підтримки від міської влади?
— Відповідна інформація розміщена на офіційному сайтах КМДА, Департаменту та Фонду розвитку підприємства. Також усі банки-партнери розміщають цю інформацію, а їхні оператори колцентрів надають консультації.
Але, на мій погляд, цього недостатньо для поширення цієї програми серед бізнесменів. У приватних розмовах я не рідко чую, що про неї не знають. При цьому дуже багато підприємців, які комунікували з Департаментом — вже скористались цією програмою.
Для більшого інформування ми плануємо залучити телебачення, білборди. Коли отримаємо необхідне фінансування зможемо більш широко доводити до відома бізнесменів інформацію про існування цієї програми.
— Чи всі підприємці можуть скористатися фінансово-кредитною підтримкою, які умови участі?
— Бізнес, який претендує на кредити по цій програмі має бути зареєстрованим і платити податки у Києві, але виробництво може буде і в Київський області, це не проблема. Максимальна сума, як я вже казав, 600 тисяч євро на максимальний строк до 6 років. Але зараз є і короткочасні кредити, які залучаються в рамках цієї програми.
Також підприємства мають підпадати під визначення суб’єктів малого і середнього бізнесу згідно з положеннями Господарського кодексу України. Загалом у нас є 4 загальних критеріїв відбору:
- Критерій 1: Реєстрація та сплата податків в м. Києві, виробничі потужності частково або повністю розміщені у Києві або Київській області.
- Критерій 2. Всі види діяльності (переробна промисловість, торгівля, готельно-ресторанний бізнес, будівництво, телекомунікації, тощо), окрім: виробництва алкоголю, тютюнових виробів, вибухових речовин, зброї, фінансової та страхової діяльності, програмування, азартних ігор тощо.
- Критерій 3: Цільове використання: придбання устаткування, обладнання, модернізація технологічного процесу, реконструкція приміщень, впровадження енергозберігаючих проєктів та зелених технологій, поповнення обігових коштів
- Критерій 4: Власний внесок позичальника. Позичальник зобов’язаний профінансувати не менше 20% вартості кредитування.
— Розкажіть про процедуру отримання фінансово-кредитної підтримки.
— Ми розробили ефективний та прозорий механізм, який унеможливлює корупційні ризики, а сама процедура займає у підприємців мінімум часу. Бізнесмен вивчає зазначені критерії кредитної підтримки та приймає рішення щодо участі у програмі.
Далі звертається до банку-партнера, який здійснює кредитну оцінку проєкту у разі позитивного рішення. Далі банк подає реєстр на погодження компенсації позичальника до нашого Департаменту. Вже після погодження починає здійснюватись щомісячна компенсація відсотків підприємцю.
Поясню як відбувається трохи простіше: ось скажімо ви підприємець і вирішили зробити лінію по виробництву вікон. Ви йдете до банку, надаєте всю необхідну документацію, розповідаєте про свій проєкт та озвучуєте потрібну вам суму, а банк визначає, чи може підприємець взагалі взяти кредит. Якщо ви дійсно добропорядний бізнесмен і потребуєте кредит, далі банк разом з Департаментом підключає вас до фінансово-кредитної підтримки і тоді включається ця програма.
— Скільки підприємців скористалися фінансово-кредитною підтримкою?
— За 2020 рік було укладено 111 кредитних договорів на загальну суму 200 млн грн. Міська влада з цієї суми компенсувала 3,7 млн грн. І це зважаючи на те, що реалізація програми почалась лише з травня. Станом на сьогодні погоджено надання фінансово-кредитної підтримки на близько 5 млн грн по 150 кредитним договорам на загальну суму 200 млн грн.
Ця програма є одним із важелів, який рятує МСБ від вимирання, вона набуває особливої необхідності для виживання столичного бізнесу під час пандемії коронавірусу.
— Чи може підприємець, який отримав кредит за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%» скористатися фінансово-кредитною підтримкою?
— Підприємці, які вже скористались програмою «5-7-9%», мають повне право скористатись і цією програмою. В такому випадку кінцеві ставки для них будуть відповідно 2,5 — 3,5 — 4,5%. Фактично бізнесмени мають відшкодувати кредит з дуже малим відсотком.
Минулого року під час піку пандемії Київрада внесла зміни в положення, згідно з якими міська влада відшкодувала не 50%, а 99% з серпня по грудень. Тобто підприємці, які отримали підтримку, оплачували виключно «тіло» кредиту. Це врятувало дуже багато МСБ від повного банкрутства.
— Які кроки плануєте здійснити у цьому році з реалізації програми фінансово-кредитної підтримки?
— У цьому році в нас буде нове коло пандемії і обмежень, багато бізнесменів, зокрема ресторанний бізнес, продаж непродовольчих товарів, вони нерідко опиняються в одному кроці від банкрутства. Тому ми як Департамент ініціювали спільно з міським головою на одну з найближчих сесій Київради розгляд змін до положення, за якими знову збільшиться компенсація відсоткової ставки з 50% до 99%.
Тобто підприємці зможуть отримати кредити під 0,01%. В рамках цієї програми така відсоткова ставка діятиме на час пандемії. Треба розуміти, що існують обмеження на час карантинних обмежень, бо не можна торгувати, ТРЦ будуть закриті На днях мер оголосив про посилення обмежувальних заходів. У цих умовах бізнесу буде важче, тому ця норма на час карантину дуже допоможе.
Пропонуємо підприємцям скористатись можливостями фінансово-кредитної прогами Києва!
Михайло ЗАГОРОДНІЙ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua