Зокрема про це розповів директор Каховської ГЕС Олег Пащенко на спеціальній конференції.
Втрати. Україна втратила близько 14,4 кубокілометра води, що становить 35% річної норми стоку річки Дніпро. Обʼєм Каховського водосховища до теракту складав близько 20 кубокілометрів. Залишок водосховища станом на сьогодні становить 5,5 кубокілометрів. Рівень води в річищі Дніпра біля станції наразі менш як 2 м.
Каховське водосховище живило близько 6 тисяч квадратних кілометрів полів, на яких вирощували й збирали до 2 мільйони тонн зерна на рік.
Окупанти знищили будівлю Каховської ГЕС. Частково залишилися уцілілими 14 затворів водозливної греблі з правого берега Дніпра.
Енергетика України втратила 335 МВт потужності відновлюваної енергетики України, які виконували функцію маневрових у пікові години навантаження, в тому числі як для сонячних і вітрових електростанцій у Херсонській та Миколаївській областях.
Як відбудовуватимуть Каховську ГЕС. Нині фахівці мають спільне бачення щодо будівництва Каховської станції, з урахуванням можливих військових загроз. Певні частини об’єкта будуватимуться настільки масивними, щоб вони витримали потужні удари. Деякі об’єкти розташують під землею.
Як відновлюватимуть Каховське водосховище. Укргідроенерго ставить перед собою завдання якнайшвидше відновити та підняти рівень води в Каховському водосховищі до рівня 12,7 метра, що забезпечить роботу водозабору для ЗАЕС та інших водозаборів на березі водосховища.
Для цього необхідно побудувати водопідпірні перемички висотою 16 -17 метрів, які відгородять зруйновані вибухами водозливну греблю, будівлю ГЕС та ґрунтову греблю. Також будівництво перемичок дасть можливість осушити котлован, вивчити місця підриву Каховської ГЕС та розпочинати розбирання зруйнованої будівлі.
Під час проведення будівельних робіт можливе регулювання води 14 затворами для пропуску весняної повені та санітарного пропуску протягом року в нижній частині Дніпра.
До руйнування через Каховський гідровузол проходили стратегічні автомобільний, залізничний мостові переходи, газопровід, які зʼєднували лівий та правий береги. Під час будівництва тимчасової греблі також будуть враховані заходи для відновлення цього сполучення.
Нині тривають перемовини зі Світовим банком, Європейським банком реконструкцій та розвитку, Європейським інвестиційним банком щодо фінансування зведення тимчасових перемичок, а також для відновлення інших ГЕС та ГАЕС, які постраждали від ракетних обстрілів російськими військами.
***
Катастрофічні зміни в екосистемі та гідрогеологічному середовищі відгукуватимуться для України роками. Тому руйнування греблі вже порівнюють з трагедією на Чорнобильській АЕС. Які види риб вже зникли читайте у «Вечірньому Києві».
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua