Життя під трубою-2: кияни вимагають прибрати з Південної Борщагівки асфальтний завод

АБЗ-1

Незважаючи на заборону, підприємство продовжує працювати, отруюючи повітря в довколишніх районах

У першій частині матеріалу ми розповідали про боротьбу мешканців Сирця і Куренівки з брухтоспалювальним заводом «АДМ», розташованим у 140 метрах від житлових будинків. Після того, як петиція ініціативної групи набрала 6 000 голосів, необхідних для розгляду столичною владою, в КМДА пообіцяли нарешті зупинити дію дозволу на викиди забруднюючих речовин, виданого підприємству кілька років тому.

Тим часом на сайті Київради продовжується збір підписів за перенесення за межі міста ще одного заводу – асфальтобетонного виробництва на Південній Борщагівці. Мешканці району скаржаться на сморід асфальтного покриття та паленої гуми від заводу «АБЗ-1». Нині  петиція набрала понад 4600 голосів, до кінця терміну збору підписів залишається двадцять три дні.

Заборона – не перепона

У соцмережах мешканці Південної Борщагівки публікують фото та відео труб асфальтобетонного заводу на вулиці 9-го Травня, з яких валить дим. Сморід сягає аж Відрадного: люди скаржаться на погане самопочуття, присмак заліза в роті та першіння в горлі. 26 липня цього року Держекоінспекція Столичного округу провела на заводі «АБЗ-1» позапланову перевірку, яка виявила значне перевищення в повітрі отруйних речовин.

АБЗ-1. Фото з сайту підприємства

«За результатами проведених вимірювань на стаціонарному джерелі викиду №13 виявлено перевищення величини масової витрати оксиду вуглецю (г/с) в 15 разів (виділення – «Каштан NEWS») від встановленого дозволом нормативу», – йдеться в публікації ДЕІ.

Дим від АБЗ-1. Фото: petition.kyivcity.gov.ua

Оксид вуглецю (CO, чадний газ) – надзвичайно токсична речовина, яка навіть за невеликої концентрації в повітрі може викликати задуху, запаморочення та нудоту. Виявивши перевищення, інспектори видали припис щодо усунення порушень вимог законодавства.

«Керівника заводу було притягнуто до адміністративної відповідальності», – повідомили в Держекоінспекції.

Проте, незважаючи на притягнення до відповідальності та  припис, «АБЗ-1» продовжив працювати. Не припинив він виробництво і після того, як очільник Київської міської військової адміністрації Сергій Попко своїм розпорядженням від 30 серпня 2024 року призупинив дію дозволу на викиди забруднюючих речовин, виданого підприємству. Що цікаво, згідно з документом, контроль за виконанням розпорядження Попко поклав на Володимира Прокопіва – заступника Кличка з питань здійснення самоврядних повноважень. Проте чи через велику зайнятість, чи  через  плутанину з фактичним тривладдям у Києві, Прокопів із цим обов’язком не впорався: завод як димів, в буквальному сенсі отруюючи життя місцевим мешканцям, так і продовжує диміти.

Недоторканий асфальт

Між тим випадок із забрудненням повітря на Борщагівці – не перший скандал, у якому фігурує ТОВ «АБЗ-1». Зокрема, згідно з журналістським розслідуванням Bihus.info, опублікованим у 2021 році, підприємство поставляло асфальт для будівництва сумнозвісного Подільсько-Воскресенському мосту. Тоді продукцію заводу лобіював субпідрядник будівництва – ТОВ «Сучасна транспортна інфраструктура» Валерія Сировацького. У 2020 році фірма Сировацького заявила, що укладене попередніми підрядниками асфальтне покриття мосту є неякісним, і запропонувала покласти свій асфальт – від заводу «АБЗ-1».

Оцінку якості старого асфальту замовили в Київському НДІ судових експертиз (КНДІСЕ), який очолює Олександр Рувін. За даними Bihus.info, дружина Рувіна Галина тоді працювала на «АБЗ-1». Як ідеться в розслідуванні, присвяченому ймовірному незаконному збагаченню родини Рувіних, у 2021 році Галина користувалася автомобілем Range Rover, оформленим на ТОВ «АБЗ-1», яке на той момент належало колишньому співробітнику КНДІСЕ Валерію Мірошниченку.

Того  року Міністерство юстиції намагалося звільнити Рувіна з посади директора КНДІСЕ, однак звільнення не погодив Віталій Кличко. У листі тодішньому голові Мінюсту Денису Малюсці Кличко заявив, що Рувін є не тільки досвідченим і результативним керівником, а й активним членом громадської Антикорупційної ради при київському міському голові (тобто при самому Кличку).

Як наслідок, Олександр Рувін залишився на своїй посаді, ТОВ «Сучасна транспортна інфраструктура» продовжує брати участь у тендерах, а завод «АБЗ-1» хоча  й  змінив власника (за даними Opendatabot, із березня 2023 року ним є Ігор Ковальський), але продовжує працювати, незважаючи ні на приписи Держекоінспекції, ні на розпорядження голови військової адміністрації.

Два заводи – одна проблема

Нині мешканці Південної Борщагівки надихаються прикладом своїх товаришів по нещастю з Сирця, яким таки вдалося зібрати необхідні 6000 голосів під своєю петицією з вимогою зупинити діяльність брухтоспалювального заводу «АДМ». Більш того, 7 жовтня директор Департаменту захисту довкілля КМДА Олександр Возний запевнив в ефірі телеканалу «Київ24», що дозвіл на викидання шкідливих речовин для ТОВ «АДМ» буде зупинено.

Олександр Возний. Фото з відкритих джерел

За словами Возного, відповідне розпорядження було опубліковано на сайті КМДА 4 жовтня.

«Протягом десяти днів у підприємства є, скажімо так, вимога зупинитися», – повідомив він.

На сайті міської державної адміністрації розпорядження про зупинення дії дозволу для брухтоспалювального заводу, що на вулиці Сирецька, дійсно опубліковано: як і серпневий документ щодо «АБЗ-1», воно підписано головою КМВА Сергієм Попком, а контроль за його виконанням покладено на того ж Володимира Прокопіва. Ця схожість мимоволі наводить на думку, що розпорядження щодо «АДМ» може спіткати та  сама доля, що й щодо «АБЗ-1», але спробуємо побути оптимістами: іноді дива  таки трапляються. Навіть у Києві.

Тим часом, не сподіваючись на диво, мешканці Південної Борщагівки планують підготувати звернення до суду щодо фактів роботи асфальтобетонного заводу після зупинення дозволу 30 серпня.

«Каштан NEWS» відстежуватиме  перебіг подій.

P.S. У день виходу матеріалу в КМДА повідомили, що Департамент захисту довкілля звернувся до Національної поліції, міської прокуратури та Держекоінспекції з проханням відреагувати на факт роботи «АБЗ-1» після зупинення дозволу на викиди забруднюючих речовин.

«Департамент направив офіційні листи до правоохоронних органів з проханням належного реагування», – заявив у вівторок, 8 жовтня, директор Департаменту  Олександр Возний.

Юлія ТЄНЄНЬОВА

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *