1,K
Історія одного з найскандальніших київських довгобудів вийшла на нове коло
У понеділок, 13 травня, стало відомо, що КП «Київський метрополітен» оголосило тендер на продовження будівництва метро на Виноградар. Очікувана вартість тендеру становить майже 14 мільярдів гривень.
Про роботи над продовженням «зеленої» гілки у бік Виноградаря столична влада почала розповідати ще в 2016 році. Зокрема, в березні 2019-го Віталій Кличко пообіцяв, що вже в грудні 2021-го відкриються відразу дві станції у напрямку Виноградаря – «Мостицька» та «Проспект Правди». З тієї пори спливло багато часу: проспект Правди встиг перетворитися на проспект Євросоюзу, виконавця робіт викрили на розкраданні призначених на будівництво коштів, а згодом і начальник самого КП «Київський метрополітен» примусово-добровільно залишив посаду, ставши фігурантом кримінальної справи про незаконне збагачення.
Скільки грошей столиця вже вгатила у досі нереалізований проєкт і куди вони могли подітися – з’ясовував «Каштан NEWS».
Як усе починалося
У план проєкту продовження Сирецько-Печерської лінії закладалося будівництво чотирьох нових станцій – «Мостицької», «Варшавської» (вона ж «Проспект Правди»), «Виноградар» та «Маршала Гречка». У 2016 році КП «Київський метрополітен» оголосило тендер на розробку проєкту, який виграла компанія «Метробуд».
Ця ж компанія мала побудувати дві перші станції та електродепо «Виноградар». Будівництво мало розпочатися вже 2017 року, але застрягло аж на два роки і почало подавати перші проблиски життя лише в березні 2019-го. Презентація проєкту була влаштована з максимальною помпою: на захід запросили тодішнього Президента України Петра Порошенка, а Віталій Кличко, вдягнувши жовту будівельну каску, заліз під спалахи фотоапаратів у монтажно-демонтажну шахту біля станції «Сирець», з якої мали розпочатися основні роботи.
Вилізши з шахти, мер доповів Президентові, що все йде за планом.
«Завдання у метробудівців чітке – робити все якісно і з дотриманням термінів. Ще раз підкреслю: протягом найближчих двох років перші дві станції метро на Виноградар ми повинні ввести в експлуатацію! Київ розвивається і змінюється. І ми робимо все, щоб оновлювати і розвивати міську інфраструктуру», – запевнив він.
Тоді ж Кличко повідомив, що загальний кошторис будівництва чотирьох станцій становить майже 11 млрд гривень, зокрема 6 млрд підуть на дві перші станції – «Мостицьку» та «Проспект Правди».
«На протязі двох наступних років ми плануємо вже закінчити будівництво двох станцій та відкрити їх», – пообіцяв мер.
«Бачиш ховрашка? А він є!»
Як показало майбутнє, протягом обіцяних двох років станції так і не відкрилися – хоча пресслужба КМДА регулярно звітувала перед громадськістю, що будівельні роботи йдуть за графіком, а Віталій Кличко запевняв, що проблем з фінансуванням немає.
Перші підозри виникли в серпні 2020 року, коли в переможних заявах мера почали прослизати посилання на карантин: мовляв, через коронавірусні обмеження на будівництво не змогли приїхати іноземні фахівці. А рівно через рік генпідрядник в особі «Київметробуд» звернувся до суду з проханням перенести термін завершення будівництва «Мостицької» та «Проспекту Правди» з 26 листопада 2021 року на 12 травня 2023 року.
Вже пізніше столична прокуратура виявила, що ще в 2019 році «Київметробуд», отримавши авансовий платіж, не пустив його повністю на будівництво, а поклав понад 1,5 млрд грн на депозитні рахунки, внаслідок чого протягом року встиг отримати 139,1 млн грн банківських відсотків.
Цікаво, що спочатку, згідно з укладеним договором, аванс, який «Київський метрополітен» мав перерахувати «Київметробуду», становив лише 30 відсотків від суми договору і використати ці кошти потрібно було за три місяці. Проте вже в грудні 2018 року уряд Гройсмана дозволив «Київському метрополітену» збільшити розмір авансу до 95 відсотків, а термін його використання – до двох років.
Отже, аванс було збільшено, термін – подовжено, однак обіцяні станції так і не відкрили, а гроші сплили у невідомому напрямку через низку підставних фірм. На якийсь час генпідрядника та замовника врятувала війна: у 2022 році громадський інтерес до недобудованого метро зі зрозумілих причин різко знизився. Проте згодом, коли кияни адаптувалися до воєнних реалій, столичній владі знову почали ставити неприємні запитання.
Зокрема, в липні 2023 року Кличко був змушений виправдовуватися за вчергове зсунуті терміни, запевняючи, що роботи над метро на Виноградар тривають, просто їх можуть бачити не всі.
«Роботи йдуть. Їх не видно, вони йдуть під землею. Щодня спілкуюся з керівником метрополітену Віктором Брагінським, який мені доповідав, що все рухається», – заявив він в інтерв’ю LB.ua.
Однак не пройшло й пів року, як стало відомо, що «Київський метрополітен» у судовому порядку розірвав договір із «Київметробудом» через незадовільні терміни виконання робіт. Як з’ясувалося, за весь цей час комунальне підприємство встигло сплатити компанії 4 млрд грн з ПДВ, і тепер перед столичною владою постає проблема, як повернути назад до міського бюджету хоча б частину неправедно витраченого авансу.
Ще через кілька місяців, у березні 2024 року, з’ясувалося, що і Брагінський, у якого «все рухається», не виправдав високі сподівання, покладені на нього прекраснодушним мером. Як уже повідомлялося, «спалився» директор КП «Київський метрополітен» не стільки на скандалі із затопленою «синьою» гілкою (що, вочевидь, в очах його безпосереднього керівництва не було великим гріхом: непереборні сили природи, з ким не буває), скільки на незаконному збагаченні, яке так недоречно виплило назовні завдяки розслідуванню BIHUS.info. Як наслідок, Кличко публічно відхрестився від Брагінського, заявивши, що «всім в душу не заглянеш», а будівництво метро на Виноградар учергове зависло на невизначений термін.
Що далі
Тепер новим орієнтиром для тих, хто все ще вірить у будівництво метро на Виноградар, має стати 30 грудня 2026 року. Принаймні, саме такий строк завершення робіт вказано в новому тендері, який КП «Київський метрополітен» розмістив на Prozorro 13 травня.
Як вже згадувалося, за будівництво двох станцій («Мостицька» та «Проспект Правди») разом із дільницею вилочного відгалуження в бік станції «Виноградар» замовник готовий заплатити 13 956 843 711,13 грн. Таким чином, за п’ять років вартість проєкту зросла більше ніж удвічі (нагадаємо, у 2019 році Кличко казав про 6 млрд грн за обидві станції).
Розраховуватися з підрядником планують щомісячно, відповідно до фактичного виконання робіт. Строк подання тендерних пропозицій завершується 28 травня, а сам аукціон має відбутися 29 травня.
Станом на ранок 14 травня жодних пропозицій від потенційних учасників тендеру поки що висунуто не було.
Юлія ТЄНЄНЬОВА
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.