Розбирають по цеглинці: хто підняв руку на Поліцейську управу

У Києві назріває черговий «історичний» скандал - з будівлею Поліцейської управи.

У центрі столиці невідомі почали розбирати старовинну будівлю

У Києві назріває черговий «історичний» скандал. Адже на вулиці Січових Стрільців, 91 невідомі почали розбирати будинок Лук’янівської поліційної дільниці, збудований у 1902 році. Що відбувається навколо цієї садиби, спробував розібратися «Каштан NEWS».

Історична довідка

Згідно з даними відкритих джерел, будинок Лук’янівської поліційної дільниці є історичною будівлею для міста Києва. Він був побудований за проєктом архітектора Іполита Ніколаєва, сина відомого академіка архітектури Володимира Ніколаєва.

Садиба має два поверхи, зведена з цегли в стилі неоренесансу. Має декорований візерунок цегляної кладки.

Колись тут розташовувались дільнична канцелярія, казенна квартира поліцейського пристава, цейхгауз. Також з боку головного фасаду розташовувались казарми городових та їдальня. А з вулиці Скобелевської – камери попереднього утримання арештантів, приміщення архіву.

Будинок Лук'янівської поліційної дільниці.
Будинок Лук’янівської поліційної дільниці. Фото: В. Фомічов

Поліцейським відділком цей будинок був як до радянського перевороту 1917 року, так і після. І лише в 1958 році радянська міліція виїхала з нього.

За часів незалежності України будинок часто перепродавали. В ньому містилася податкова служба. У 2013 році, коли податківці зʼїхали з будівлі, нею заволодів кіпрський офшор.

Станом на 2021 рік будинок стоїть обнесений парканом і закинутий. З нього зникли двері, вікна,  часто трапляються пожежі, ймовірно, через безхатченків, які там живуть.

Будинок Лук’янівської поліційної дільниці в жахливому стані. Фото: Дмитро Перов / Facebook

Забили на сполох

Кілька років тому після втручання у долю Управи Київської міської прокуратури історичну будівлю вдалося повернути у власність міської громади. Але це мало вплинуло на стан будівлі — тепер її розбирають невідомі, завісивши намальованим фасадом.

Днями активістка, а в минулому — депутатка Київської міської ради VII скликання Олена Терещенко на своїй сторінці у соцмережі повідомила про те, що невідомі розпочали демонтаж будівлі колишньої Поліцейської управи. Місцеві мешканці побачили це і викликали поліцію. Поліція припинила роботи і склала протокол за фактом події.

«Невстановлена особа заявила, що охороняє будівництво. Ми знайшли купу «свіжих» мішків з цеглою від вибитих стін… Не маю жодних сумнівів, що історичний будинок трощиться навмисно, щоб «впав сам», а на його місці виріс черговий хмарочос», — написала Терещенко.

Фото: О. Терещенко

За її словами, активісти, місцеві мешканці разом з поліцією оглянули будинок. І в результаті з’ясувалося, що протиправно знесені всі несучі конструкції, крім стін «коробки», тому будинок може в будь-який момент завалитися…

Хто стоїть за «парканом»

Відповідь на це запитання, як виявилося, зовсім непроста. Адже на даний момент — це таємниця за сімома печатками. Принаймні так стверджує відомий київський пам’яткоохоронець Дмитро Перов.

«Відомо, що у забудовника є контрольна картка на проведення ремонтних робіт в історичній будівлі. Дозволів на проведення будівельних робіт у них немає, дозволів на проведення демонтажних робіт у них немає», — поділився з нами наявною інформацією Перов.

Дмитро Перов
Дмитро Перов. Фото: Каштан NEWS

За його словами, будівельні роботи відбувалися без технічного паспорта об’єкта,  відповідальних осіб та назви компанії, яка здійснює ці роботи.

Складається враження, припускає співрозмовник, що невідомі особи просто найняли різноробочих, перед якими поставили завдання розбирати будинок.

«Ідентифікувати цю історію наразі неможливо, бо відсутня будь-яка інформація про те, яка компанія здійснює ці роботи, хто відповідальна особа, хто здійснює архітектурно-технічний нагляд. Тобто це чисто кримінальна історія», — запевнив Перов.

Він додав, що, враховуючи такий перебіг подій, охоронці столичних старожитностей мають намір звертатися до прокуратури, аби та втрутилась в ситуацію і відкрила кримінальне провадження за статтею 356 (самоуправство) Кримінального кодексу України.

Також, запевнив Перов, будемо добиватися того, щоб винних притягнули до відпрвідальності за порушення благоустрою та призупинити або анулювати в зв’язку з цим картку-дозвіл на проведення ремонтних робіт. Оскільки роботи, які проводяться на об’єкті не відповідають тим, які заявлені в дозволах – ремонт фасаду, а по факту — відбувається демонтаж будівлі по цеглині.

Будинок Лук’янівської поліційної дільниці за намальованим фасадом. Фото: Дмитро Перов / Facebook

У списках не значиться

У цій історії, як, до речі, в багатьох інших, в які потрапило багато старих київських будинків, є одна цікава особливість.

Як повідомив Перов, наразі на цей об’єкт виготовлена облікова документація, яка ще торік була подана до Департаменту охорони культурної спадщини КМДА. Але Департамент  так і не спромігся розглянути ці документи, щоб надати будинку охоронний статус.

«Управа так само, як і будинок Зеленських на Кониського, 22, перебуває в так званому «охоронному списку Кличка». Тобто було рішення Кивської міської ради від 31 серпня 2021 року про надання виняткового охоронного статусу історичним будівлям, що перебувають під загрозою знищення», — нагадав Перов.

Мовою закону

Як пояснив «Каштан NEWS» київський юрист Станіслав Борис, у даній ситуації, безумовно є ознаки злочину.

Адвокат Станіслав Борис
Адвокат Станіслав Борис. Фото: Facebook

За його словами, наразі можна говорити про загальну кваліфікацію — стаття 356 (самоуправство). Ця стаття про все і не про що. Оскільки є низка спеціальних норм, які відповідним чином і більш детально кваліфікують дії певних осіб. Зокрема — умисне знищення або пошкодження майна. Якщо будівля відноситься до культурної спадщини, то може бути застосована 298 стаття Кримінального кодексу (незаконне знищення або пошкодження об’єктів культурної спадщини). Однак питання про статус об’єкта ще не вирішено. Тим не менш є ряд інших різних правових кваліфікацій, з якими можна виходити на збирання доказів тощо.

«Загалом це нормальна практика, коли кримінальне провадження реєструється за тією чи іншою статтею, яка є з першого погляду очевидною, а в подальшому перекваліфіковується на ту, яка фактично мала місце», —розтлумачив юрист.

Прокуратура чи поліція

Питання, хто має визначати кваліфікацію злочину — прокуратура чи поліція — немає суттєвого значення.

Тим не менше, як зауважив наш співрозмовник, поліція, яка прибула на місце злочину за викликом громадян, мала відкрити провадження, бо саме до неї було ініційовано звернення про вчинення кримінального правопорушення.

«У перший же фактично приїзд правоохоронці були забов’язані зібрати всі відповідні відомості, внести їх до ЄРДР не пізніше 24 годин після отримання повідомлення для того, щоб розпочати досудове розслідування», — зазначив Борис.

Будинок Лук'янівської поліційної дільниці
Будинок Лук’янівської поліційної дільниці під загрозою. Фото: Дмитро Перов / Facebook

Разом з тим він зауважив, що остаточну кваліфікацію злочину погоджує прокуратура для оголошення тій чи іншій особі про підозру.

Втім, як часто буває у подібних випадках, наші правоохоронці не особливо переймаються своєю справою і не поспішають відкривати та розслідувати кримінальне провадження. Тим більше у ситуації, коли винні не очевидні, а їх треба шукати. А час грає проти старовинного будинку…

Євген ДЕМ’ЯНОВ

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *